1 Israëli's in klederdracht pakken Palestijnen op sportnieuws.nl Van nieuws wedstrijdverslagen tot hilarische video's! NIEUWS 11 „Er is een inwendige logica die wil dat de EU op deze weg doorgaat maar het is heel moei lijk om zo'n gevarieerde club bij elkaar te houden", zegt Arjo Kla- mer, hoogleraar in de Economie van de Kunst en Cultuur aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. 'Brussel' is doorgeschoten in con structies als het Europees parle ment en de euro, constateert hij. „Dat blijken bestuurlijk mooie oplossingen maar het werkelijke probleem namelijk dat je daar een Europees volk voor nodig hebt en het gevoel van een Euro pees volk. Beide bestaan niet. We zijn niet één groot geheel." Klamer ziet het terug in de ve le hoofdpijndossiers waar ook Nederland mee te maken krijgt. „Kijk naar de grenscontroles. Schengen is eigenlijk op sterven na dood. Neem Brexit of de Po len die plotseling dingen doen die binnen zó'n Europese demo cratische orde eigenlijk niet kun nen. Het vluchtelingenprobleem en de afwijzende Slowaken. De Hongaren hadden daar al een voorschot op genomen. Partijen in Nederland, maar ook in Frank rijk en Spanje die zich steeds meer afwenden van Brussel. Het Griekse verhaal. Kortom, dat ziet er allemaal niet goed uit." Niet alleen de PVV maar ook andere partijen gaan Brussel te genwerken, traineren en worden steeds minder enthousiast, con stateert de hoogleraar. „Tenmin ste, dat is het geluid wat bestuur ders nu in Nederland laten ho ren. Eenmaal in Brussel doen ze natuurlijk weer enthousiast mee. Die tweespalt zie je steeds duidelijker." Samenwerking in Europa is waanzinnig belangrijk, bena drukt hij. En met elkaar hande len ook. Dat moet zelfs. „Alleen op een andere manier. Je moet ophouden te werken aan een Eu ropese staat met grenzen en een parlement en een Europees hof van Justitie. Dat gaat gewoon niet gedragen worden door de be volking." Het gaat razendsnel. Terwijl tien tallen jonge Palestijnse demon stranten stenen gooien naar een Is raëlisch legervoertuig op de Wes telijke Jordaanoever, ontstaat pa niek in hun midden. Zes mannen die vooraan in de betoging staan en precies dezelfde vale spijker broeken, T-shirts en shawls voor hun gezichten dragen als de ande ren, trekken plots revolvers en werken drie demonstranten tegen de grond. De arrestaties verlopen zeer hardhandig. Een jonge man aan wiens zijde de undercoveragenten even eerder nog demonstreerden, schreeuwt het uit van de pijn. Vi deobeelden van persbureau AFP laten zien dat hij in zijn knie wordt geschoten terwijl hij op de grond ligt. Snel dragen de agenten de tegenstribbelende man aan handen en voeten richting een ar restantenwagen. Israëlische solda ten in uniformen snellen toe en houden de joelende Palestijnse de monstranten op afstand met traan gas en geweren. De drie under coveragenten rennen snel achter de Israëlische linies, hopend dat niemand hen heeft herkend. Dialecten Deze agenten staan in het He breeuws bekend als mistaraviem. Vrij vertaald: 'zij die Arabieren ver rassend aanvallen'. De leden zijn vaak afkomstig uit de Druzen- en bedoeïenengemeenschappen in Is raël, of zijn joden met wortels in de Arabische wereld. Veel mannen uit deze Arabisch- sprekende gemeenschappen die nen verplicht of vrijwillig in het Israëlische leger. Ze zijn qua uiter lijk niet te onderscheiden van Pa lestij nen. In de vijftien maanden durende training voor deze eli te-eenheid leren ze lokale Pales tijnse dialecten, gebruiken kleder dracht en arrestatie-en spionage- technieken. Daarna worden ze in gezet in steden op de Westelijke Jordaanoever of in de Arabische wijken van Jeruzalem, plekken waar het Israëlische leger liever niet openlijk opereert. Het optreden van de mistara viem tijdens de nu al maanden du rende vrijwel dagelijkse geweldda dige confrontaties tussen Pales tijnen en het Israëlische leger op de Westelijke Jordaanoever zorgt voor veel verwarring en paranoia onder de Palestijnse betogers. „Je weet nooit zeker wie je kunt ver trouwen tijdens demonstraties", zegt Yara, een Palestijnse vrouw van begin dertig in een restaurant in Ramallah. Yara steunt de Pales tijnse protesten, maar „niet het ge weld. Soms klinkt het tijdens een demonstratie ineens must'arabin (de Arabische naam voor de un dercoveragenten, red.), maar blijkt het loos alarm. De sfeer is dan niet meer hetzelfde. Iedereen wordt bang en boos." 'We spreken vooraf codes en herkenningstekens af, zodat we weten wie te vertrouwen is Yara Palestijnse demonstrante Volgens de Palestijnse non-gouver- mentele organisatie Al-Haq ma ken de Israëlische undercovereen heden zich schuldig aan schendin gen van het internationale recht en Israëls eigen militaire wetten door hun misleidende burgerkle ding en vermeende executies. Veel Israëliërs denken daar anders over. Zij bewonderen het werk van de agenten in de Palestijnse Gebieden juist. Het Israëlische le ger, dat het bestaan van deze un dercovereenheden lang onder de pet hield, geeft nu toe dat de een heid betrokken was bij de arresta tie die het persbureau toevallig filmde. Sterker: legerwoordvoer- der Peter Lerner verspreidde via Twitter zelf videobeelden van de arrestatie. Het is onmogelijk ge worden om alle geheime acties verborgen te houden. Codes Overal in Israël en de Palestijnse Gebieden hangen bewakingscame ra's. Palestijnen filmen betogin gen met hun smartphones. „We spreken vooraf codes en herken ningstekens af, zodat we weten wie te vertrouwen is", zegt Yara. Maar de vermommingen van de mistaraviem zijn creatief. In no vember filmden camera's in een ziekenhuis in de Palestijnse stad Hebron een groep die zich voor deed als een familie die een zwan gere vrouw in een rolstoel naar haar bevalling reed. In plaats van een kind te baren nam de zoge naamd hoogzwangere vrouw deel aan de arrestatie van de Palestijn Azzam Shadallah (20), die wordt verdacht van een aanslag op een Is raëliër waarbij hijzelf gewond raakte. Bij die arrestatie vond een neef van Shadallah de dood. Alle leden van het arrestatieteam wis ten te ontkomen. Het ziekenhuis personeel bleef verschrikt achter. www.sportnieuws.nl DONDERDAG 7 JANUARI 2016 POLEN De Europese Commissie dreigt Polen het stemrecht binnen de EU af te nemen vanwege een omstre den mediawet, waarmee de Poolse regering de persvrijheid bij de publieke omroep inperkt. SLOWAKIJE Procedeert bij het Europese Hof van Justitie tegen het spreidingsplan opvang van vluchtelingen binnen de Europese Unie. HONGARIJE De Europese Commissie onderzoekt schending van Europese grond rechten, onder meer schending van mensenrechten en beknotting persvrijheid. GRIEKENLAND Hangt aan infuus. Permanent op ramkoers met Brussel over reddingspakketten en de daaraan gekoppelde hervormingen. JERUZALEM. Israël zet een under covereenheid in om Palestijnse be togers aan te houden. Door smart- phones en bewakingscamera's wor den de agenten nu regelmatig ge filmd. Israëlische undercoveragenten (rechts) en soldaten arresteren een Palestijn bij Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. foto Mohamad Torokman/Reuters door onze correspondent Jan Franke sportnieuws.nl VOETBAL 24/11/15.14 59 Vergelijking: Memphis bij PSV en Man Utd (video) 24/11/15.14:56 Toptalent viert nederlaag met champagne, vrouwen en... 24/M/15.11:01 United belangrijke geldschieter voor handelshuls PSV 24/11/15.10:18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11