Brits referendum hoofdpijndossier voor EU-voorzitter Nederland 10 NIEUWS To go or not to go. Gaan de Britten de Europese Unie verlaten of blijven ze? Er staat meer druk op de EU. Topbankiers uit het Londense zakenhart, de City, schilderden gisteren een horror scenario aan Britse parlementariërs. Een Britse exit uit de EU zal duur wor den betaald, klonk het. Internatio nale banken zullen personeel en activiteiten verhuizen naar Frank furt. Bye bye City. Een deel van de Britse Conser vatieven is zeker beducht voor zo'n vlucht naar het Europese vas teland. Een aantal multinationals dreigde eerder al het hoofdkan toor te verplaatsen. Maar een an der deel vindt dat bangmakerij en voorspelt dat de City er alleen maar baat bij heeft helemaal los te komen van al die regels en beper kingen die uit Brussel komen. Wanneer het referendum pre cies wordt gehouden weet nog nie mand maar waarschijnlijk tijdens het Nederlandse voorzitterschap. Volgend jaar zijn er verkiezingen in Duitsland en Frankrijk en dan is het niet handig om gunsten te vragen voor Britse kiezers terwijl bondskanselier Merkel en presi dent Hollande die dan natuurlijk liever thuis uitdelen. Rode lap Om te voorkomen dat zijn eigen - net zo verdeelde - kabinet al ru ziënd uit elkaar scheurt in de aan staande campagne, heeft de Britse premier David Cameron zijn mi nisters dinsdag alvast de vrijheid gegeven om zelf te bepalen hoe ze straks gaan stemmen in het refe rendum. Een slimme zet, want al leen al het woord 'Brussel' werkt bij de eurosceptici als een rode lap op een stier. Uiteindelijk hoopt de niet-euro- sceptische David Cameron dat zijn partij geen gekke dingen doet. Net als zijn voorgangers Mar garet Thatcher en John Major, hoopt ook Cameron dat het thuis front hem straks zal prijzen om dat hij in Brussel gunstiger voor waarden heeft bedongen. De argumenten die de premier straks gaat aanvoeren om uiteinde lijk te blijven zijn ook wel bekend: binnen de EU is het Verenigd Ko ninkrijk sterker dan erbuiten, bin- 'Het idee dat Europa alleen vriendelijke processen kent, is natuurlijk onzin' nen de EU kunnen de Britten Brussel bijsturen en liberaler en competitiever maken. En eenmaal buiten de EU staat Engeland er straks wel alleen voor als het alle maal tegenvalt. Bovendien drei gen de zeer pro-Europese Schot ten met afscheiding. Adriaan Schout, hoofd van het European Studies programma van Clingendael, geniet van dat spel. „Zo werkt politiek toch. Ik vind het raar dat mensen schrikken als ze die politiek op Europees niveau zien. In Nederland viel het kabi net bijna over bad-bed-broodrege- ling voor uitgeprocedeerde asiel zoekers. Politiek gaat over verande ringsprocessen en dat gaat altijd met een hoop wrijving gepaard. In Europa gaat dat net zo. Als je in moeilijk vaarwater zit met vluch telingen en economische proble men, dan wordt het spel wat har der gespeeld. Het idee dat Europa alleen vriendelijke processen kent waarbij mensen broederlijk aan ta fel zitten, is natuurlijk onzin. Dit is wat politiek is en deels is het ook theater. Dus krijgen we wa pengekletter en frustraties. Came ron moet natuurlijk aan zijn land laten zien: ik heb heel hard voor jullie gevochten. En dan gaat hij op het allerlaatste moment om. Dat hebben we zo vaak gezien." Onder vuur Het is niet alleen het referendum dat de EU en ook voorzitter Neder land onder druk zet. Brussel ligt van vele kanten onder vuur. Conseil européen aan Britse eisen voor hervorming. Europese Unie piept, kreunt en kraakt GROOT-BRITTANNIË Brexit. De op één na belangrijkste economie dreigt uit de EU te stappen als Brussel geen concessies doet door Bob van Huët Adriaan Schout Instituut Clingendael Bruxelles - Vend red i 18 decembre 2015 De hoofdrolspelers op het Europese politie ke toneel: de Britse pre mier David Cameron (links), de Franse presi dent Francois Hollande (midden) en de Duitse bondskanselier Angela Merkel (rechts), foto's Virginia Mayo/AP, John Thys/AFP, Eric Vidal/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10