Scholen dicht en schaatsen op straat boven de nulgradengrens 4 NIEUWS Schaatsen op de stoep in Groningen. Op dezelfde dag: 8 graden in Zeeland en een lekker zonnetje in Limburg. "W" iefs 11 graden ver- I schil as we speak", I zegt weerman Marco I Verhoef. „De 'nul- gradengrens' loopt vandaag grofweg op de lijn Alk- maar-Nijmegen." Boven die grens reden bussen en treinen niet of met flinke vertraging. Rechtban ken schrapten alle zittingen. Di verse scholen zijn de hele dag dicht gebleven en beginnen van daag ook later. Rijkswaterstaat heeft sinds maandagavond ruim 1,2 miljoen kilo zout gestrooid om de wegen ijsvrij te krijgen. De snelwegen waren redelijk begaan baar, maar op lokale wegen was het erg glad. Wat voor de nodige ijspret zorgde en zelfs al gefluister over de Elfstedentocht, al dan niet over bevroren wegen. Tegelijk was het in het zuiden alledaags, grijzig, niet al te koud weer, in Limburg scheen zelfs een zonnetje. Is dat inderdaad niet nor maal? Ongebruikelijk, dat wel, zegt Verhoef. Vooral de tijdsduur, dagenlang. Al komen zulke tempe ratuursverschillen in het kleine Nederland sowieso weinig voor. Maar we breken geen records. Een jaar of tien geleden kende Neder land een nog absurder tempera tuurverschil, herinnert Verhoef zich: op een ochtend in februari was het in Marknesse kraakhel der, windstil en min 20 graden. Te gelijkertijd zorgde een warme- luchtwindje op Vlieland ervoor dat het daar bijna 0 graden was. „Een enorm verschil. Op een niet eens zo grote afstand van elkaar." Maar wel van een veel kortere duur dan de 'Hollandse poolgrens' van januari 2016. Een grens die vandaag richting zuiden op schuift. Temperatuur vanochtend foto's Vincent Jannink, Sake Elzinga, Anton Kappers 'poolcirkel' door Victor Schildkamp De Hollandse IJsgrens Grote verschillen tussen noorden en zuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4