Hoogbejaarde man steelt één pakje sigaretten en moet één dag de cel in Geen lichtseinen meer voor storm op zee maar wat is waar en wat niet? ZEELAND 3 A/s je vitaminen slikt, word je minder snel verkouden. Je moet je jas dichtdoen, dan word je niet verkouden. Je kunt beter je neus ophalen dan snuiten. Op kantoor of op school word je sneller aangestoken. Als het vriest, worden meer mensen verkouden. Zoenen is uit den boze als je verkouden bent. Je kunt beter handen schudden. Als je verkouden bent, kun je beter een paar dagen niet gaan werken. Dan ben je sneller beter. „Als je gezond en gevarieerd eet en voldoende rust houdt, dan zijn aanvullende vitaminen niet nodig." „Dat is een broodjeaapverhaal. Om verkouden te worden is een virus nodig: je wordt niet ziek van de kou. Natuurlijk is het voor het welbevinden van je lichaam wel beter om buiten je jas dicht te doen." „Het klinkt misschien niet zo fris, maar het is inderdaad beter om je neus op te halen. Als je snuit, houd je je mond en neus dicht. Daardoor loop je kans dat snot in de buis van Eustachius terecht komt. Dat is de verbin ding tussen je oor en mond. Zo kun je oorontsteking krijgen." „Op plekken waar veel mensen bij elkaar zijn, loop je meer kans om verkouden te worden. Een drukke bus of kantoor bijvoorbeeld. Op scholen kun je bijna niet voorkomen dat je een virus op loopt. Gevarieerd eten en op tijd naar bed: meer kun je haast niet doen." De laatste keer was vorige maand toen hij bij Kruidvat en Trekpleis ter goederen probeerde mee te nemen zonder dat hij betaald had. Om die reden onderzoekt justitie of hij opgesloten kan wor den in zo'n inrichting. De man zelf verscheen giste ren voor politierechter Woltring omdat hij op 22 september 2015 één pakje sigaretten zou hebben gestolen bij de Aldi in Terneu zen. Omdat de man een zekere re putatie heeft werd hij in de gaten gehouden door het personeel. De bedrijfsleider zag dat hij een aan tal boodschappen op de lopende band legde en het pakje sigaret ten in zijn borstzak stak. De ver dachte zei tegen de politierechter dat hij alleen maar 'per ongeluk' de sigaretten bij zich had gesto ken. De verdachte zei tegen de politierechter dat hij 'per ongeluk' de sigaretten bij zich had gestoken. Zijn raadsman Mark Dunsber- gen voerde aan dat de Terneuze- naar alle andere boodschappen had betaald en ook, nadat hij was aangehouden, de sigaretten had afgerekend. „Het was dus echt een vergissing." Officier van justitie Lieke Ver hoeven noemde de verklaring van de man ongeloofwaardig. Ze stelde dat ze tegen iemand met een dusdanig fors strafblad geen werkstraf kon eisen. Om die re den vroeg ze aan Woltring om hem een celstraf van één maand te geven. Woltring vond één maand voor één pakje echt veel te gortig en veroordeelde de man tot een celstraf van één dag. VLISSINGEN. De lichten van de Storm Waarschuwingsdienst in Vlissingen schijnen voortaan niet meer over zee. Daarmee komt er volgens meteoroloog Jos Broeke een einde aan een tijdperk. „In het donker waren de lampen tot aan de kust van Breskens te zien." De Gemeenschappelijke Nau tische Autoriteit heeft er in no vember voor gekozen om de licht seinen niet meer te gebruiken. Het systeem bestond al sinds 1867 en waarschuwde de scheepvaart voor storm. Eerst seinden de weer mannen de stormkracht- en rich ting door het hijsen van ballen, ke gels en vlaggen. Later gebruikten ze de daglichtseinen. „Maritiem ingestelde Zeeuwen weten het wel: de witgroene lamp stond voor harde wind, twee witte lam pen betekende zuidwesterstorm, twee rode; noordwesterstorm, en zovoorts." Daar is na 150 jaar een einde aan gekomen. „De moderne middelen heb ben het overgenomen. Vroeger had niet iedere boot een marifoon en radio aan boord. Tegenwoordig wel. Zeevarenden krijgen nu infor matie via het Scheldecoördinatie- centrum, de radio of de website van het KNMI. Lichtseinen zijn overbodig geworden." „In de winter komen virussen in derdaad meer voor. Dat komt vooral doordat mensen ramen en deuren dicht houden en ruimtes niet ventileren. Zorg voor vol doende frisse lucht, zodat er bin nen minder virussen voorkomen. Zet ramen elke dag minstens een kwartier open." „Je hoeft niet per se een paar dagen thuis op de bank te liggen, maar rust helpt wel om de verkoudheid te verhelpen. Op tijd naar bed dus! Zo heeft je afweersysteem meer energie om de infectie tegen te gaan." „Nee, het is net andersom. Je kunt iemand beter op de wang zoenen, dan een hand geven. Virussen worden heel vaak via de handen overge dragen, omdat mensen heel vaak aan hun mond en neus zitten. Was dus vaak je han den als je verkouden bent!" WOENSDAG 6 JANUARI 2016 fabels over verkoudheid m MIDDELBURG. Een oude Terneuzen loopt de kans om voor een perio de van twee jaar opgesloten te worden in een inrichting voor veel plegers. Deze Francis N. (75) is al vaak betrapt op winkeldiefstallen. door Elodie Kint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31