Ook Kuyt en Van Marwijk praten mee 18 SPORT Keeper Hahn verlengt bij Feyenoord Valcke wacht negen jaar schorsing Krüzen mee met Bosz Donk naar Galatasaray Ajax bereidt zich in Belek voor op de tweede seizoenshelft. Ervaren krachten vragen zich af wat hun rol wordt. In mei wil men een gezamenlijk plan voor vernieuwing en verbete ring presenteren, onder de noe mer 'De Hollandse School 2.0'. In die maand hebben de clubs in de algemene vergadering betaald voetbal het laatste woord. „De werkgroepen zijn aan de slag gegaan met de elf speerpun ten die zijn voortgekomen uit het grote congres van december 2014 in Utrecht", vertelt Jelle Goes, technisch manager van de voetbal bond. „Vooropgesteld: veel gaat ge woon goed. Maar op het gebied van trainersopleidingen, spelersop leiding en talentherkenning kun nen zaken wel beter of meer up to date worden gemaakt. Talenther kenning is bijvoorbeeld een inte ressant thema. Een concrete vraag voor de werkgroepen is: hebben 'we' in Nederland te weinig oog voor de totale atleet? Voetbal gaat altijd om snel denken en hande len. Je moet iets technisch en tac tisch kunnen uitvoeren, maar je moet het óók fysiek kunnen vol houden. Het topvoetbal van nu vraagt om complete sportatleten." Danny Blind Ook bondscoach Danny Blind en zijn staf hebben hun rol. Blind leidt een werkgroep die kijkt hoe er hogere eisen kunnen worden gesteld aan verdedigen. Ruud van Nistelrooy richt zich op een ander item: 'meer weerstand creëren in wedstrijden en trainingen bij de jeugdopleidingen.' Daarnaast kan de KNVB putten uit gesprekken met Nederlandse trainers in buitenlandse topcom- petities, zoals Ronald Koeman en de staf van Louis van Gaal bij Man chester United. En ook Guus Hid- dink denkt op de achtergrond nog steeds mee. „Voor daar allerlei ver halen van komen: Guus stond aan de wieg van dit project en blijft op de hoogte vanuit een blijvende betrokkenheid bij het Nederland se voetbal", zegt Goes. De KNVB stak ook zijn licht op in het buitenland. Goes: „Laatst had ik een boeiend gesprek met Lars Lagerback, de huidige bonds coach van IJsland. Die werkt al ja renlang met spelers die wij oplei den. Nog steeds zou hij elk jong ta lent adviseren in de eredivisie te beginnen. Maar hij zou onze com petitie wel harder willen zien, in de zin van strijd en hameren op het belang van winnen. Want dat hoort ook bij opleiden." Warner Hahn verlengt zijn contract bij Feyenoord tot medio 2019. De doelman en de club hebben daar over gisteren een principe akkoord bereikt. Dat Hahn (23) dit seizoen reserve is achter de onbetwiste eer ste doelman Kenneth Ver meer, heeft geen invloed op zijn beslissing gehad, stelt hij.„Ik heb het heel erg naar mijn zin in De Kuip, dus voor mij was er geen reden om te twijfelen aan een langer verblijf. Na tuurlijk is het soms lastig om geen eerste doelman te zijn, maar ook op de trai ningen leer ik heel veel." Onderzoekers van de ethische commissie van de FILA hebben gisteren een schorsing van negen jaar voorgesteld voor secreta ris-generaal Jéröme Valcke, de rechterhand van FIFA- voorzitter Sepp Blatter. Daarnaast hebben de on derzoekers geadviseerd de Fransman een boete op te leggen van 100.000 Zwit serse franc, ruim 92.000 eu ro. De onderzoekers achten Valcke onder meer schul dig aan het verspreiden van vertrouwelijke infor matie, belangenverstrenge ling en het aanbieden en accepteren van giften. Heracles Almelo moet op zoek naar een nieuwe assis tent voor hoofdtrainer John Stegeman. Hendrie Krüzen verlaat de eredivi sieclub namelijk per direct, om assistent te worden van Peter Bosz bij Maccabi Tel Aviv. Krüzen verliet gis teren al het trainingskamp van Heracles in het Spaan se Benahavis. Bosz maakte maandag bekend dat hij met onmiddellijke ingang Vitesse verruilt voor de kampioen van Israël. Ryan Donk (29) stapt over naar de Turkse topclub Ga latasaray. De verdediger te kende gisteren een con tract tot medio 2018 bij de club waar ook Wesley Sneijder speelt. Donk komt voor 2,5 miljoen euro over van stadgenoot Kasimpasa, dat samen met Galatasaray gedeeld derde staat in de Türkse Süper Lig. Donk gaat 1,5 miljoen euro per jaar verdienen. Daarnaast krijgt hij 15.000 euro per gespeelde wedstrijd. netje voor de breedte, klonk het soms een tikkeltje oneerbiedig. „Daar zeg je niks geks mee. Als je als transfervrije speler bij NEC vandaan komt, is het verwach tingspatroon automatisch lager. Maar ook toen had ik al het besef: ik ga hier niet naar toe om te kun nen zeggen dat ik bij Ajax voetbal. Ik wil ook bij Ajax spélen. Aan die gedachte is niets veranderd." Heeft De Boer Schönes erva ring niet meer nodig?. „In de eredi visie is dat eigenlijk geen item, omdat we in zoveel wedstrijden beter zijn dan de tegenstander. Maar Europees kwamen we soms net te kort. Daar had ik zelf heel graag verandering in willen breng en. Als je kijkt naar mijn aandeel de laatste jaren in de Champions League, had dat ook wel gekund." Over ervaring gesproken: de si tuatie van John Heitinga is mis schien wel het meest schrijnend. Hij begint langzaam een cultsta- tus te krijgen. Alleen warmlopen levert al een schuddend stadion op. Hij zal het nooit toegeven, maar stiekem zal hij balen van die polonaise aan zijn lijf. Hij zei eer der niet voor niets: „Ik ben hier niet gekomen voor de rol die André Ooijer eerder had bij Ajax." Die had, vooral waarde 'in de kleedkamer'. Maar belangrijker: hij had daar zelf ook vrede mee. Heitinga niet. Het ultieme sym bolische moment voor zijn bijrol? Die keer dat hij mee ging naar het Noorse Molde. Om vervolgens op de tribune plaats te moeten ne men. In de gure Noorse wind wan delde hij direct na afloop richting het naastgelegen spelershotel. Pijn lijk. Maar het past voorlopig naad loos in het beeld. Bij Ajax wint de jeugd het van de ervaring. BELEK. Zie ze eens fanatiek tekeer gaan op de schitterende grasmat naast het luxueuze Cornelia Dia mond Hotel, waar Ajax deze week overwintert. John Heitinga be moeit zich nadrukkelijk met ta lent Kasper Dolberg, Lasse Schóne pijnigt zijn buikspieren en Ricar- do van Rhijn trekt zich tientallen keren op aan een doellat. Toch moeten ze zich deze da gen afvragen: hoeveel kans maak ik de tweede seizoenshelft nog om een substantiële bijdrage te le veren aan een eventuele titel? De eerste helft van dit seizoen zorgt voor een weinig optimistisch per spectief. Inmiddels is hun bijrol, soms zelfs op de tribune, niets op zienbarends meer. Maar had elke fan voor dit seizoen om de meest logische opstelling gevraagd, en veruit het merendeel had voor mi nimaal twee van de drie een basis plaats ingeruimd. Maar hoe anders gaat het dus. Van Rhijn (24) werd overvleugeld door Kenny Tete, misschien wel de beste Ajacied tot nu toe. Daar valt simpelweg weinig op af te din gen. Dat zal Van Rhijn ook besef fen, nu hij hoopt deze week Ajax nog te verlaten voor Galatasaray. Tekenend voor zijn situatie: nie mand bij Ajax raakt in paniek als hij daadwerkelijk vertrekt. De ene gepasseerde ervaren kracht is de andere niet. Want Las se Schóne heeft het niet zo op winterse transfers, vertelde hij. „Bovendien ben ik daar op dit mo ment ook niet mee bezig. Maar het is wel duidelijk dat nog zo'n half jaar niet de bedoeling is. Na tuurlijk, ik val vaak in en sta af en toe in de basis. Maar je wilt écht belangrijk zijn. Als dat niet ge beurt, moet je misschien verder kijken." Ook voor hem moet het een hard gelag zijn. In het kalender jaar 2014 was hij nog de meeste waardevolle speler (doelpunten plus assists) van de eredivisie, nu heeft hij een bijrolletje. Multifunc tioneel lapmiddel als er ergens een gaatje valt. Supporters zijn hem in ieder ge val nog niet vergeten. Tijdens de warming-up galmt zijn naam door het stadion. „Dat zijn wel de dingen die je goed doen. Ze zijn niet vergeten wat je voor de club hebt betekend." Pardon? Verleden tijd? Hij corrigeert direct: „En nog wil betekenen. Natuurlijk vreet die bijrol aan me." Toen Schóne drieënhalf jaar ge leden kwam, had niemand ver wacht dat hij een tijd lang zo'n be langrijke rol zou spelen. Een man- 'Het is wel duidelijk dat nog zo'n halfjaar niet de bedoeling is, ik wil écht belangrijk zijn' Frank de Boer heeft zijn 'oudjes' nog niet nodig door Maarten Wijffels ZEIST De namen van kopstukken als Cullit, Adriaanse, Ten Cate en Van Hanegem waren al bekend. En de KNVB heeft nog een keur aan prominente vakmensen bereid ge vonden om mee te werken aan het nieuwe Masterplan, waar het totale Nederlandse voetbal zijn schou ders onder zet. Onder anderen Dirk Kuyt, Jaap Stam, Martin van Ceel, Bert van Marwijk, Foppe de Haan, Erik ten Hag, Henk Fraser en Piet de Visser zitten in werkgroe pen die sinds een halfjaar draaien. VOETBAL VOETBAL VOETBAL VOETBAL door Daniël Dwarswaard Lasse Schone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18