Yasemin Smit wil kans op Spelen meteen pakken Robin van Galen langer bij waterpolomannen Na een matig seizoen gelooft teambaas Plugge 16 De Lotto-Jumbo wielerploeg kon /Jak, in 2015 maar zes keer winnen. Teammanager Richard Plugge snapt dat wel. Vrijdag presenteert Richard Plugge in Den Bosch de Lot to-Jumbo wieler ploeg voor 2016. De ploeg van afge lopen seizoen mocht maar een paar keer de 'handjes in de lucht' steken. Plugge belooft beterschap voor dit jaar, maar waakt ook voor te hoge verwachtingen. „Heel veel mensen zien ons nog als de Rabobank-ploeg, maar dat zijn we bij lange na niet meer. En dat heeft gevolgen voor de kwali teit in de breedte." Zes zeges, verder kwam Lot to-Jumbo in 2015 niet. En slechts twee van die zes overwinningen werden behaald op het hoogste WorldTour-niveau: een ritje in de Eneco Tour (Jos van Emden) en een etappe in de Ronde van Spanje (Bert-Jan Lindeman). Het eindoordeel van een uiterst ma ger seizoen viel er ondanks ver dienstelijke optredens in de Tour de France (zesde plaats voor Ro bert Gesink) en Giro d'Italia (ze vende plek Steven Kruijswijk) on mogelijk nog mee om te buigen. Richard Plugge: „Dat de ploeg veel te weinig gewonnen heeft. Waar het vooral om gaat in dit spelletje, is winnen. En dat heb ben we gewoon te weinig ge daan. Als je ziet hoe we het in grote rondes doen met Steven en Robert, dan mag je daar tevreden over zijn. Maar niet over de hele lijn. Uiteindelijk draait het om die handjes in de lucht. Dus scoor je een onvoldoende." Dan volgt de nuance. „Als één van je kopmannen, in dit geval Gesink, pas in juni goed inzet baar is en een ander, Laurens ten Dam, in Catalonië z'n ribben breekt, ben je ineens kwetsbaar. Kijk, we hebben geen rits kop mannen meer. We zijn niet meer die Rabobank-ploeg." „Heel veel mensen zien ons nog als de Rabo-ploeg, ja. Laten we zeggen dat we nu twee keer zo klein zijn. Dat heeft natuurlijk ge volgen voor de kwaliteit in de breedte. Vaak worden we nog weggezet tegenover BMC, of Tin- koff, maar met ons teambudget (naar verluidt ruim tien miljoen ZEIST Robin van Ga len (43) blijft tot en met de Olympische Spelen van 2020 in To kio verbonden aan de waterpolomannen. Dat maakte de KNZB gisteren bekend, aan de vooravond van het EK in de Servische hoofdstad Belgrado. Van Galen is sinds medio 2013 bonds coach van de man- nenploeg. Het team verkeerde destijds in een lastige situatie, nadat sportkoepel NOC*NSF de geld kraan had dichtge draaid. Samen met voormalig internatio nal Hans Nieuwen- burg heeft Van Galen de afgelopen jaren een plan bedacht om bedrijven te binden. Hierdoor hebben zij het budget dat de waterpoloërs jaarlijks van de KNZB ontvan gen verdubbeld. Evenals de vrouwen spelen ook de water polomannen zondag hun eerste duel op het EK. Ze plaatsten zich voor het eerst in tien jaar op eigen kracht voor het Euro pese titeltoernooi. De ploeg van Van Galen moet bij de beste twaalf eindigen om in april te mogen deelnemen aan het olympisch kwalifica tietoernooi in Italië. „Als we ons eigen spel kunnen spelen, geef ik ons een goede kans bij de top twaalf te eindigen", aldus Van Galen. „Wij staan op dit moment vijftiende op de Euro pese ranking, maar de nummers tien tot en met zestien ontlo pen elkaar niet veel." De geboren Amsterdamse moet de antwoorden schuldig blijven. Zeker niet uit onverschilligheid, maar omdat ze daar op dit mo ment gewoon niet mee bezig is. Een duik in de archieven leert dat Smit inderdaad recordinternatio nal is. En haar 300ste interland speelde ze op 16 november van vo rig jaar tegen Canada (9-5 winst, met drie doelpunten van Smit) tij dens een testevenement in Rio de Janeiro. Rio de Janeiro. Daar is dit jaar natuurlijk alles om te doen. Na de dramatische uitschakeling voor de Olympische Spelen van Londen in 2012 hopen de waterpolosters vurig over zeven maanden in Bra zilië wel present te zijn. De eerste kans om een olym pisch ticket in de wacht te slepen is tijdens het EK in Belgrado, dat zondag begint en tot en met 22 ja nuari duurt. Maar alleen de Euro pese titel volstaat om kwalificatie voor Rio af te dwingen. Een pittige klus voor de ploeg van bondscoach Arno Havenga, die afgelopen zomer zilver won op het WK. „Ik zie Spanje en Ita lië als de meest geduchte concur renten", zegt Smit, de enige over gebleven speelster van de ploeg die in 2008 olympisch goud won in Peking. Mocht Nederland er deze maand nog niet in slagen zich te plaatsen voor de Spelen van Rio, dan volgt in maart de tweede en laatste kans. Tijdens het olym pisch kwalificatietoernooi in Gou da moeten de vrouwen dan bij de beste vier eindigen. Smit: „Laten we maar meteen Europees kam pioen worden en Rio veiligstellen, dan gaan we in Gouda met heel veel plezier als vrijwilliger aan de slag." Ze maakte in 2003 haar debuut als A-international, is inmiddels al tien jaar aanvoerster van het Ne derlands team en speelde onlangs haar 300ste interland voor Oranje. Maar vraag Yasemin Smit (31) niet wanneer ze exact deze mijlpaal be reikte, tegen welke tegenstander en of ze nu echt recordinternatio nal is. „Sorry, maar ik heb geen idee", zegt Smit enigszins veront schuldigend tijdens de persbijeen komst van de waterpolosters in hun thuisbad in Zeist. door Arjan Schouten en Daan Hakkenberg U heeft zelf jarenlang in de media gewerkt. Wat had u opgeschreven als u een terugblik had moeten schrijven op afgelopen seizoen? Dat moet u klaarblijkelijk nog steeds uitleggen? De 'nieuwe' ploeg van Lotto-Jumbo op trainingskamp. Met enkele versterkingen moet het team meer overwinningen gaan behalen. „Zo'n mager jaar als afgelopen seizoen, dat gaat echt niet weer gebeuren." door Natasja Weber ZEIST Van olympisch goud tot zil ver op een WK en een EK. Aanvoer ster Yasemin Smit van de waterpo- loploeg heeft nu al een prachtige prijzenkast. Europees kampioen werd ze echter nog nooit. Vanaf zondag gaat ze met haar teamgeno ten in Begrado op jacht naar de Eu ropese titel en een ticket voor Rio. Yasemin Smit zet in op de Europe se titel en olympisch ticket, foto ANP 'Vergelijkin met Rabo ga niet meer op'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16