Miljardaire (53) zwanger van tweeling Een Britse peuter en een vader van vier kinderen zijn de nieuwe pr-wapens van IS 12 NIEUWS Britten in shock nu twee landgenoten opduiken in propaganda Islamitische Staat. „Ik viel bijna van mijn stoel." Siddhartha Dhar, nieuwe beul Islamitische Staat ROTTERDAM/LONDEN. Isa Dare draagt een camouflagepak en een zwarte hoofddoek. Hij tilt een zware kalasjnikov op alsof het een waterpistooltje is. In zijn taalge bruik is hij al even onverzoenlijk. 'Dood aan de kuffar' (Dood aan de ongelovigen) schreeuwt 'Jihadi Ju nior' uit voor de camera. De jong ste videobeelden van Islamitische Staat zorgen voor een schokgolf in Groot-Brittannië. Isa Dare is pas 4 jaar oud, geboren in Lewisham, Zuidoost-Londen. Zijn opa, Henry ('Sunday') Da re, herkende Isa meteen toen hij de propagandabeelden zag. „Ik viel bijna van mijn stoel", zegt de taxichauffeur van Nigeriaanse af komst. „Het is Isa, ik ben er zeker van. Ik ben niet boos. Ik had dit nooit verwacht. Natuurlijk maak ik me grote zorgen, maar ik zou niet weten wat ik kan doen. Ik hoop dat iemand er ooit in slaagt om hem terug te brengen." Voor zijn oma, Victoria, bewijst het filmpje opnieuw dat haar dochter Grace en Isa helemaal zijn opgenomen in Islamitische Staat en niet zullen terugkeren. Sinds vorig jaar juli zag ze op sociale me dia de eerste foto van haar geradi caliseerde dochter en kleinzoon in het kalifaat. Ook toen hield Isa een machinegeweer vast dat gro ter was dan hijzelf. „Toen Grace nog in Engeland was, heb ik de politie gewaar schuwd haar in de gaten te hou den. Ze was door ons rooms-ka- tholiek opgevoed maar onder in vloed van nieuwe vrienden die ze ontmoette op internet, begon ze te veranderen", zegt Henry Dare. „Toen ze 18 werd, kwam ze thuis en zei ze dat ze zich had bekeerd tot de islam", voegt Victoria eraan toe. „De moskee, het Lewisham Is lamic Centre, werd haar nieuwe thuis. Toen veranderde ze ook haar naam. Ze noemde zich Khadija, ging een boerka dragen." Een paar Trots roemt hij in een videofilm de executie van vijf mannen. „Hun verdiende lot. Ze spioneer den voor Groot-Brittannië, het waren ongelovigen", zegt de beul van Islamitische Staat met een duidelijk Brits accent. Het optre den van de nieuwe 'Jihadi John' (Mohammed Emwazi kwam om bij een droneaanval) leidt meteen tot de vraag: Wie is de man? Het antwoord: het gaat om Siddhart ha Dhar, een dertiger die zich nu Abu Rumaysah noemt. De vader van vier kinderen uit Wal- thamstow in Oost-Londen sloeg in 20x4 op de vlucht nadat hij op borgtocht was vrijgelaten. Hij was gearresteerd omdat hij zou aanmoedigen tot terrorisme. Hij kreeg een reisverbod en moest zijn paspoort inleveren. Toch reis de hij met zijn gezin via Victoria Station naar Syrië. Een paar we ken later liet hij op internet we ten dat hij was aangekomen in het kalifaat, dat hij 'de droom van elke rechtgeaarde moslim' noemt. jaar later, in 2013, vertrok ze op 22-jarige leeftijd met de piepjonge Isa naar Syrië en trouwde daar met de Zweedse jihadist Abu Ba- kr. Hij zou onlangs bij gevechten om het leven zijn gekomen. Ze kreeg een tweede kind, Abdur Rahman. Ook Grace (Khadija) Dare speelt een rol in de pr-slag van IS. Óp sociale media predikt zij de ra dicale leer. Zij verheerlijkt de exe cuties van gevangengenomen 'on gelovigen' en hoopt ooit de eerste Britse vrouw te worden die een gijzelaar van IS onthoofdt. Op een video met haar man pocht zij dat haar kalasjnikov groter is dan die van hem. „En ik zal nooit meer te rugkeren", verzekert de extremis- te. Toch geeft haar moeder de hoop niet op. „De duivel heeft haar meegenomen maar ze is en blijft mijn enige kind." Voor Margarita Louis-Dreyfus (53) is geen berg te hoog. De Zwitserse miljardaire leidt niet alleen een van de groot ste handelsmaatschappijen in voedingsmiddelen ter wereld, zij wordt in april opnieuw moeder, van een tweeling. Geheel in haar stijl zal ze, aldus Louis Dreyfus Commodities, ook maar kort ver lof nemen om haar taken als voorzitter van de raad van com missarissen voort te zetten. Margarita Louis-Dreyfus, ook eigenaar van de Franse voetbal club Olympique Marseille, zwijgt over de vader van de kin- deren, maar volgens Zwitserse media gaat het om Philipp Hilde- brand, voormalig directeur van de Zwitserse Nationale Bank. Een zegsman van de investerings maatschappij BlackRock, waar hij nu werkt, weigerde ook elk commentaar maar ingewijden be vestigden de berichtgeving. De miljardaire van Russische afkomst erfde in 2009 een groot deel van de handelsmaatschappij na het overlijden van haar man, Het vermogen van Margarita Louis-Dreyfus wordt geschat op ruim 4 miljard euro Robert Louis-Dreyfus, met wie zij in 1992 trouwde. Hij leed aan leukemie en liet drie kinderen na, allemaal jongens, onder wie een tweeling. Een van de laatste wensen van Robert Louis-Drey- fus was dat het concern altijd een familiebedrijf zou blijven. Zij heeft haar belofte waarge maakt. Vorig jaar had zij haar be lang in Louis Dreyfus Commodi ties uitgebreid tot 81 procent en zij werkt eraan om de overige 19 procent in handen te krijgen. Het vermogen van Margarita Louis-Dreyfus wordt geschat op ruim 4 miljard euro. ARRAQQAH üül-öUusIJ! üJ^jJI I^LjLq ^Lö^AmJI Opa Henry herkent kleinzoon Isa (4) als jihadist in opleiding door Hans van Zon Boven en links: De geradicaliseer de Brit Siddhartha Dhar lijkt de op volger van de gesneuvelde beul 'Jiha di John. foto Paul Hackett/Reuters Foto onder: De 4-jarige Isa Dare die door IS voor propaganda wordt ge bruikt, werd direct herkend door zijn opa. foto Reuters door Hans van Zon Margarita Louis-Dreyfus foto Nicolas Tucat/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12