Amateurspeurder volgt grond en vindt een schat Groepen mannen belagen massaal vrouwen in nieuwjaarsnacht Keulen NIEUWS 9 Ê^KOOPJEDEALNL) 0AGAAN5BJSRE,N VAN 75% €299 Vanaf slechts €129,- 34,95 72% €25,- Nu slechts 9,95 €99,95 80% €80,- Nu slechts €19,95 -80% korting 39,95 75% €30,- Nu slechts 9,95 €49,95 80% €40,- 80% Nu slechts 9,95 €59,95 75% €45,- Nu slechts €14,95 Van Herwijnen onderzocht de grond die werd afgevoerd bij het archeologische onder zoek voorafgaand aan de bouw van het culturele centrum West- luidense Poort in Tiel. Daar is een die pe kuil gegraven voor de aanleg van een parkeergarage. De vondst kwam niet uit de lucht vallen. Van Herwij nen wist dat de afgevoerde grond waar devol kon zijn. Tiel was van eind ne gende eeuw tot eind elfde eeuw een van de belangrijkste handelssteden van Europa. Alle reden voor de dectec- toramateur om de afgevoerde grond goed te onderzoeken. Van Herwijnen ging als een detective te werk. „Ik wist dat de grond op hopen werd opgeslagen. Daarna werd de niet-vervuilde grond verkocht en met vrachtwagens naar de Betuwe en het Land van Maas en Waal in gereden. Ook per schip werd er grond ver voerd." Van Herwijnen reed achter de vrachtwagens aan. Volgde de schepen via marinetraffic.com. Hij meldde zich bij de nieuwe eigenaren van de grond i:? i s> *|r en vroeg hen toestemming om met de metaaldetector onderzoek te mogen doen. Stomtoevallig kwam een deel van de grond vlakbij het huis van ar cheoloog Nils Kerkhoven in Dreumel terecht. Het was de eerste truck die Van Herwijnen volgde. En laat hij nu juist daar een zilverschatje vinden. Een rolletje van twaalf zilveren munten, na al die eeuwen aan elkaar gekoekt. „Tiende-eeuwse munten", weet Van Herwijnen. „Mogelijk geslagen in Tiel." Archeoloog Kerkhoven hielp Van Herwijnen bij het determineren en schoonmaken van de spullen. Zijn mond viel open van verbazing. „Een ongelooflijke rijkdom aan metaalvond sten. Het bewijst het belang van Tiel in de middeleeuwen." Er zijn al plan nen voor een gezamenlijke tentoonstel ling met de gemeente Tiel. Van Herwij nen wil zijn vondsten graag delen en ook zien wat de professionele archeolo gen hebben gevonden. Archeoloog Kerkhoven vindt dat op dit soort locaties altijd alle grond met metaaldetectors zou moeten worden onderzocht. Dat dit niet gebeurt, is volgens hem een blinde vlek in de Nederlandse ar cheologie. Het is te duur en te bewerke lijk om dat door de officiële onderzoe kers te laten doen. „Je zou standaard een groep lokale detectoramateurs dat soort grond moeten laten onderzoe ken. De bijzondere vondsten die daar uit komen zijn ook erfgoed." Pas gisteren werd de omvang dui delijk van de gebeurtenissen, waarbij tientallen jongemannen met een Noord-Afrikaans uiter lijk betrokken waren. Zo'n zestig slachtoffers heb ben zich bij de politie gemeld. Vijf verdachten van rond de 20 jaar zijn opgepakt. De totale groep is veel groter: er is sprake van zo'n honderd daders, zo wordt vermoed. Zij opereerden in groepen van twee tot twintig man en maakten deel uit van een groep van wel duizend mannen. De incidenten gebeurden tus sen middernacht en vier uur 's ochtends. De daders omsingel den de meisjes en jonge vrou wen, zij beledigden, bedreigden, bespuugden en betastten hen en maakten gebruik van de paniek om de vrouwen van hun porte monnees en mobiele telefoons te beroven. Sommige vrouwen wer den gedwongen via een 'tunnel' van mannen te lopen, terwijl zij door mannen werden aangerand. Een 23-jarige vertelde tegen Bild dat zij 'handen in al mijn lichaamsopeningen' voelde. Een ander slachtoffer vertelde hoe haar jurk en onderbroek van haar lichaam werden gerukt. Een agente in burger werd in haar broek gegrepen. Duitse media waren terughou dend met het vermelden van de etniciteit van de daders. Nadat 'vluchtelingen' op internet wer den beschuldigd maakten politie en media bekend dat het gaat om jongemannen met een 'Noord- Afrikaanse en Arabische achter grond' en deels om 'bekenden van de politie'. De groep zou de omgeving al langer terroriseren. DINSDAG 5 JANUARI 2016 Designer bureaustoel voor thuis/kantoor! Mooi, luxe én praktisch Ergonomisch ontwerp voor langdurig zitcomfort Beschikbaar in hoog en laag model, zwart en wit Adviesprijs Korting U I 57% €170,- korting korting Nonowax Orenreiniger - Makkelijk én veilig! Voorkomt schade aan je trommelvlies en gehoor Een stuk veiliger dan wattenstaafjes Geschikt voor het hele gezin Adviesprijs Korting U bespaart: Set van 2 Bananenplanten voor in huis Gemakkelijk in de verzorging Groeit langzaam, maar kan uit groeien tot 2 meter Groeien echte bananen aan! GRATIS VERZENDING! Adviesprijs Korting U bespaart: korting r Turbo Smartphone Tablet; 4x sneller! Werkt op Apple, Android Windows Voorzien van ingebouwde power monitoring Werkt op een gewone USB lader Adviesprijs Korting U bespaart: Stijlvolle Designer Horloges Geschikt voor dames en heren Prachtig te combineren met vele outfits Dé horlogetrend van 2016 Adviesprijs Korting U bespaart: korting SLEEP Vtj, Traagschuim hoofdkussen van SleepMed Optimale drukverlaging; ontlast nek, rug en schouders Uitgerust wakker worden Geschikt voor rug-, buik- en zijslapers korting Adviesprijs Korting U bespaart: N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen (7fKEUR H<Vf Hif Muntenexpert Arie van Herwijnen en archeoloog Nils Kerkhoven (rechts) met de schat, foto Eveline van Elk door Peter Deurloo Een kleine zilverschat, sieraden van stoe re vikingen, bijzondere munten uit het middeleeuwse Tiel en een bijzonder gro te hoeveelheid mantelspelden. Maar ook mysterieuze loden schijfjes. In een notendop de historische schat die mun- tendeskundige Arie van Herwijnen in Tiel ontdekte. Pb 0» door Wierd Duk BERLIJN. Tientallen vrouwen heb ben aangifte gedaan van aanran ding en beroving in de nieuwjaars nacht rond het centraal station van Keulen. De Duitse politie spreekt van een 'geheel nieuwe di mensie van geweld'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9