Brussel dreigt Warschau met 'atoomwapen' Landen bevochten elkaar al indirect in Irak, Syrië, Libanon, lemen en Bahrein 8 NIEUWS Saudi-Arabië en Iran liggen op ramkoers door de executie van een geestelijke. Europa gaat dat merken. LONDEN. Het laatste waarop de we reld zit te wachten is een verdere escalatie van de schroeiende rivali teit tussen ayatollahs en sjeiks. Terwijl Amerikaanse, Europese en Russische diplomaten gisteren overuren maakten om de oplopen de spanning tussen Saudi-Arabië en Iran enigszins te verminderen, blijven de islamitische grootmach ten elkaar bestoken met verwen singen en dreigementen. Beide voelen zich aangetast in hun eer en dat weegt zwaar in deze regio. Beiden claimen het ware geloof. Inbinden wordt gezien als een te ken van zwakte. Beide islamitische grootmach ten staan door de executie van de prominente sjiitische geestelijke Nimr al-Nimr en de vergeldings- aanval op de Saudische ambassade in Teheran lijnrecht tegenover el kaar. Ondertussen gaan woedende menigten de straat op in delen van Pakistan, Irak, Libanon en de Indiase deelstaat Kasjmir en kie zen islamitische bondgenoten par tij. Sinds de oorlog tussen Iran en Irak in de jaren tachtig waren de onderlinge verhoudingen niet zo slecht. In navolging van Saudi-Ara bië verbraken gisteren ook Bah rein en Soedan de diplomatieke banden met Iran. De Verenigde Arabische Emiraten zetten hun re latie op een lager pitje. Het wach ten is op sancties van de andere Golfstaten. De olieprijzen stegen meteen op de beurzen in Azië en Europa uit vrees voor nog meer instabili teit in het Midden-Oosten. De voormalige Amerikaanse ambassadeur in Saudi-Arabië, Ro bert Jordan, ziet Riyad en Teheran niet zo snel inbinden. „Ik weet niet zeker of we een einde van de escalatie gaan zien", zo zei hij op Bloomberg Television. Michael Stephens, prominent kenner van de Arabische wereld en invloedrijk onderzoeker aan het Royal United Services Institu te for Defense and Security Stu dies in Londen ziet een 'zeer zorg wekkende escalatie'. Het is het re sultaat van het lange aarzelen van de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië rond Syrië, denkt hij. Want omdat het westen lange tijd bleef twijfelen kon een vacuüm ont staan waarin Saudi-Arabië en Iran vol de kans grepen hun wederzijd se haat en regionale rivaliteit uit te vechten, twittert hij. Saudie-Arabië (soennitisch) en Iran (sjiitisch) bevochten elkaar al indirect in onder meer Irak, Syrië, Libanon, Jemen en Bahrein. Daar financieren, trainen en orkestre ren ze sjiitische of soennitische milities en ook terreurorganisaties die niet terugdeinzen voor gruwe lijkheden. Die indirecte oorlog zal nu alleen maar heftiger worden, voorziet Stephens. Andere waarne mers vrezen meteen het einde van het nog maar zo broze vredes proces in Syrië - waar Iran en Sau di-Arabië na veel middeling van derden wilden aanschuiven. Hetzelfde geldt voor de oorlog in Jemen waar soennieten en sjiie ten elkaar naar het leven staan en elk bestand al na een paar uur wordt geschonden. Europa zal dat merken want nog meer geweld in het Mid den-Oosten gaat leiden tot nog meer vluchtelingen en dus nog meer onrust in landen waar al die mensen terechtkomen. En die stroom kan nog lang aanhouden want zowel de Saudi's als de Ira- niërs hebben door hun oliebron nen onbeperkte middelen om soennitische en sjiitische strijd groepen te financieren. SP-kamerlid Harry van Bommel deelt de zorgen van Stephens maar vreest op dit moment vooral de 'authentieke woede' op straat die steeds meer gelovigen mobili seert, wat weer kan leiden tot een situatie van chaos waarbij zelfs het autoritaire Saudische regime de grip totaal verliest. Met alle ge volgen van dien voor de regio en de wereld. „Eer en economie en in Omdat het Westen bleef twijfelen over Syrië, grepen Iran en Saudi-Arabië de kans hun wederzijdse haat uit te vechten die volgorde. Daar gaat het om in deze regio", zegt Van Bommel. „Normaal gesproken duurt zoiets twee weken en dan heeft nie mand het er nog over. Maar dat ge voel heb ik nu niet omdat de Sau di's zich ernstig vergist hebben met het onthoofden van die sjiiti sche geestelijke." Onbedoeld heeft Iran aan sym pathie gewonnen in het westen, denkt Van Bommel. Omdat Euro pa bijvoorbeeld principieel tegen de doodstraf is maar ook omdat Iran wel duidelijk tegen Islamiti sche Staat is - de vijand van het westen - en omdat Iran nucleair heeft ingebonden. „De Saudi's doen dit ook om binnenlandse re denen en om hun eigen sjiieten er onder te houden. Ze maken een misrekening. Straks gaat hier de lo per uit voor Iran, ik zie ze al ko men. Nederlandse bedrijven staan te trappelen daar zaken te doen." De conservatieven, onder leiding van Jaroslaw Kaczynski, gingen onmiddellijk op ramkoers met Brussel. Die strafmaatregel, waarover de Europese Commissie op t3 januari vergadert, is niet eerder uit de kast gehaald en wordt wegens de radicaliteit ervan gekscherend het 'atoomwapen' genoemd. De Pool se minister van Buitenlandse Za ken, Witold Waszczykowski, pro testeerde gisteren: „Zo bedrijf je geen politiek." De katholieke PiS-partij ('Recht en Rechtvaardig heid') kwam 1,5 maand geleden aan de macht. De conservatieven, onder leiding van oud-premier Jaroslaw Kaczynski, gingen onmid dellijk op ramkoers met Brussel. Zo weigeren de Polen om meer moslimvluchtelingen op te ne men. Die brengen, volgens Kac zynski, enge ziektes mee als chole ra en dysenterie. Christenen zijn in het zeer katholieke Polen, het belangrijkste Oost-Europese land in de EU, wél welkom. Enkele per sonele benoemingen zijn bijzon der omstreden, zoals die van het hoofd van de inlichtingendien sten, die eerst gratie moest wor den verleend omdat hij in de cel zat. Brussel werd echt wakker toen de PiS besloot om vijf kandi daat-rechters voor het Constitutio nele Hof te vervangen door eigen gegadigden. Die 'sluipende staats greep' vormde voor tienduizen den Polen aanleiding om de straat op te gaan. Nationaal icoon Lech Walesa waarschuwde voor een 'burgeroorlog'. Het laatste affront is, in de ogen van de EU-bazen, de gelijkschakeling van de publieke omroep. De Poolse regering be sloot om prominente vertegen woordigers van de onafhankelijke publieke omroep te ontslaan en hun opvolgers door het kabinet te laten benoemen. Voor Eurocom missaris Günther Oettinger van Mediazaken was dit aanleiding om te dreigen met het Brusselse 'atoomwapen': via het zogeheten 'rechtsstaatmechanisme' kan War schau het stemrecht in de Europe se Raad worden ontnomen. Dit dreigement lijkt koren op de molen van de EU-kritische PiS-leiders en hun aanhang. Jaroslaw Kaczynski voert al jaren een persoonlijke vendetta met zijn landgenoot en huidig voorzit ter van de Europese raad, de libera le oud-premier Donald Tusk. In het huidige EU-sceptische klimaat vinden de Poolse machthebbers bondgenoten in de populistische premier Viktor Orban van Honga rije en bij de regeringen in Slowa kije en Tsjechië. Ook die verzet ten zich onder meer tegen de door Brussel opgelegde opname van moslimvluchtelingen. Sjeiks door Bob van Huët en ayatollahs overhoop De woede over de executie door Saudi-Arabië van de geestelijke Nimr al-Nimr is groot. Ook in Bagdad (Irak) gingen sjiieten de straat op. foto Reuters door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN. Polen ontwikkelt zich on der de nationalistisch-kathoiieke re gering van premier Beate Szydlo (PiS) tot het zwarte schaap van de Europese Unie. Wegens enkele om streden besluiten, die de democra tische grondrechten zouden onder mijnen, dreigt Brussel Warschau het EU-stemrecht te ontnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8