Overleven in een troosteloze modderpoel 1000 Laat je ook verrassen. blij plannen van een aanslag NIEUWS 7 hollands nieuwe. Huawei P8 Lite Hun vlucht voor oorlogsge weld in het Midden-Oos ten is geëindigd in een kamp dat bijna niemand kent. Een modderpoel met haveloze tenten waar de enige warmte komt van zelf gestookte vuurtjes waarop zo goed en zo kwaad als het gaat ook wordt gekookt. Maar in te genstelling tot andere op vangkampen, zoals de Jungle in Calais - enkele tientallen kilometers ver derop, staat Grande-Synthe al negen jaar niet op de offi ciële vluchtelingenkaart. De inwoners zijn er afhan kelijk van vooral particulie re giften. Sommige Franse buren brengen er een war me maaltijd of maken er een meisje blij met een groene pop (Dipsy van de Teletubbies) die heel even buitenaards lijkt maar daar na een vriendje voor het le ven wordt. Tot deze zomer leefden er enkele honderden men sen in Grande-Synthe, voor al Koerden. In september explodeerde het inwoner tal. Er wonen inmiddels en kele duizenden mensen in het kamp, nog steeds in gro te meerderheid Koerden. De gewenste oversteek naar familieleden en vrienden in Groot-Brittannië is hun droom, maar vooralsnog een brug te ver. Geld heb ben deze vluchtelingen niet meer, waardoor ze niet inte ressant zijn voor men sensmokkelaars. Bovendien Voor het eerst gloort er een beetje hoop voor Grande-Synthe. Het kamp wordt erkend. Dat betekent dat er minimale voorzieningen komen vergrendelt Groot-Brittan nië zijn grens met Frank rijk. En ook de Fransen pro beren de vluchtelingen te gen te houden, onder meer door het leven in het kamp nog miserabeler te maken. Voor gezinnen met kinde ren zit die grens naar Enge land ook sneller potdicht dan voor jonge mannen die in hun eentje op pad zijn. Maar voor het eerst gloort er een beetje hoop voor Grande-Synthe. Het kamp wordt uit de vergetel heid gerukt, wordt deze maand een 'officieel' op vangkamp waardoor hulp dichterbij komt. Met douches, toiletten, betere tenten en een gaarkeuken. De aankondiging brengt kleur op de gezichten van de bewoners en behoedt de felgroene Dipsy en haar vriendinnetje in de regen boogtrui van een kleurloos bestaan in een kamp waar tot nu toe alles verloren gaat onder een dikke, brui ne modderlaag, in de rook van de geïmproviseerde vuurtjes. wacht door haar moeder, die ze over haar vlucht heeft ingelicht. Keert terug naar Nederland en is voorpaginanieuws. Haar verhaal - wat heeft ze in Syrië meegemaakt en wat heeft dat met haar gedaan? - blijft ech ter vaag voor onderzoekers, auto riteiten en publiek. Duidelijk is dat zij en vijf andere uitreizigers uit Maastricht (onder wie Sultan Berzel die zich kort na haar 'ont snapping' uit het kalifaat opblies in Bagdad) elkaar kenden. Er lo pen lijnen via plekken waar ko- ranlessen en Arabische lessen in Maastricht worden gehouden. Er wordt, door voormalig burge meester Onno Hoes, na het ver trek van een boezemvriendin van Aïcha die vanuit Maastricht twee van haar vier kinderen mee neemt naar Syrië, een onderzoek naar het bestaan van een 'islami tische cel' aangekondigd. Daarna wordt het stil. Niet alleen rond dat onderzoek, waarvan het Openbaar Ministerie recentelijk zei het niet te kennen en waar over de gemeente zwijgt. Maar ook rond Aïcha. Ze wordt ver dacht van lidmaatschap van een terroristische organisatie (IS). In afwachting van de uitkomst van het strafrechtelijk onderzoek zit ze een tijdje op geheime adres sen - in Maastricht wordt een eventuele terugkeer van haar in de stad als een veiligheidsrisico gezien. Het wordt stil rond Aïcha. Politieverhoren leveren wei nig inzichten op. Haar verhaal valt nauwelijks te controleren. Het bevat in elk geval geen infor matie over de strijd in Syrië en haar rol daarin. Bewijs voor straf bare feiten ontbreekt. In mei 2015 wordt de zaak tegen haar ge seponeerd. Ze keert terug naar Maastricht en trekt in bij haar moeder. Het idee dat ze als rol model zou kunnen fungeren om andere meiden te ontmoedigen af te reizen, is dan allang ver dampt. Want ze is niet van haar geloof gevallen. Syrië heeft haar niet gederadicaliseerd. Ze draagt nog steeds de nikab en post op haar Facebookaccount weer vro me teksten en filmpjes. Het is een eenzijdig informa- tiedieet waarmee veel jonge be keerlingen zich intellectueel voe den. En waarbij ze elkaar de les lezen in islamitische voorschrif ten, vooral over wat allemaal niet mag volgens de salafïstische leer. Vrij kort na haar terugkeer raakt ze zwanger van een mos limman uit het westen van het land, met wie ze islamitisch trouwt. Inmiddels is ze moeder. Over Syrië rept ze niet meer op Facebook. Niet over haar verblijf daar en ook niet over de strijd die haar zo aan het hart ging. Ze wil niet centraal staan, zei ze ooit tegen een geloofsgenoot. Ze wordt, als teruggekeerde Syriëganger, in de gaten gehou den. De vraag blijft of ze een vei ligheidsrisico vormt. En waar ze echt staat. hollandsnieuwe.nl/pzc Liever Sim Only? Nu Sim Only 1000 voor maar 10,- per maand! M B/Ml N/SMS totaal per maand DINSDAG 5 JANUARI 2016 Enkele beelden uit de troosteloze omgeving van het vluchtelingenkamp Grande-Synthe, even buiten de Noord-Franse Stad Duinkerken, foto's Denis Charlet/AFP door Hans van Zon DUINKERKEN. De vluchtelin gen in Grande-Synthe bij Duinkerken aan de Noord-Franse kust onder gaan een dubbele straf: hun leven in het kamp is niet al leen ondraaglijk, ze lijden een vergeten bestaan. Laat je ook blij verrassen en betaal een lager tarief als je eens buiten je bundel gaat. Kijk voor dit en meer op: Toestel t.w.v. 209,- i.c.m. 2-jarig contract (t.w.v. 10,- p/mnd). Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot en met 31 januari 2016. 16,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7