Groede krijgt in kast eigen minibibliotheek Alles Halve Prijs Visserijmuseum blijft meeste publiek trekken De Melkkan zet arme mensen komend weekeinde aan n i euwjaarsbuffet ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Tonny Wisse Veel mensen moeten nog wennen aan de nieuwe naam van 'Hulp aan Hulst'. De organisatie heet nu 'De Melkkan'. Vanaf 5 januari Zeg 'Stichting de Melk kan' en veel wenkbrau wen gaan omhoog. Noem vervolgens 'Hulp aan Hulst' en de meeste Hulstenaren knikken in stemmend: oh, de organisatie die mensen die onder de armoede grens leven, helpt met levensmid delen, kleding en speelgoed. Sinds de zomer heeft de hulporganisatie een andere naam, maar 'De Melk kan' doet nog niet bij iedereen een belletje rinkelen. Onder alleenstaande moeders met een bijstandsuitkering is het winkeltje van de stichting geluk kig - of helaas - heel wat beter be kend. In het Rode Kruisgebouw aan de Tabakstraat druppelt op de openingsdag de één na de ander binnen. Er staat nog een prijsje van de verloting voor hen klaar en de winkelvoorraad is aangevuld met vers fruit. In het halletje staat een melkbus, het 'statussymbool' van de stichting. „We zijn volledig afhankelijk van giften en donaties. Bij acties zetten we altijd een klein melk kannetje neer als collectepot, van daar de naam De Melkkan", vertel len Nadia de Loos uit Hulst en Magda van Ham uit Kloosterzan- de. Met Karin Battels zijn ze de drijvende krachten achter de hulp organisatie. Het tweetal begroet iedere be zoeker enthousiast. Mensen zijn hier welkom, stralen ze uit. En dat wordt gewaardeerd. Vier keer per week kunnen de mensen gratis boodschappen doen in het winkel tje. Op vrijdagmiddagen schuiven zo'n 25 mensen aan voor een bak kie koffie en een gratis lunch. 'On ze meisjes' noemen Magda en Na- dia hen. „Mensen voelen zich hier veilig, hoewel de drempel de eer ste keer wel hoog is, merken wij. Want het is natuurlijk niet niks om aan een vreemde te moeten toegeven dat je het zonder hulp niet redt." De armste gezinnen, in totaal achtentwintig, krijgen bij de Melk kan een rode kaart. Zij kunnen, naast vlees en melkproducten, ook shampoo, wc-papier en pam pers krijgen. Zo'n dertig gezinnen met een oranje of groene kaart kunnen in het winkeltje een aan vulling op de eigen boodschappen halen. De vrijwilligers zouden graag nog meer mensen helpen, maar lo pen tegen hun eigen grenzen aan. Ze moeten elke week 275 euro bij elkaar sprokkelen om alle gezin nen van levensmiddelen te voor- 'We zijn bij alle bakkers in de regio geweest, maar kregen overal nul op het rekest' zien. Met veel kunst- en vlieg werk lukt dat nog elke keer, maar teleurstellingen zijn er ook. „Ik ben bij alle bakkers in de regio ge weest, maar we kregen overal nul op het rekest." De dames lopen elke week stad en land af op, op jacht naar goed kope boodschappen of bij super markten overgebleven verswaren. „Niets is over de datum. Alles is nog tot die dag of de dag erna houdbaar." Ze kloppen ook bij Jan en alleman aan om financiële steun of hulp in natura. Verschil lende scholen hielden in 2015 inza- meiacties. „De school in Nieuw Namen haalde meer dan 800 euro op. Fantastisch toch!" Komend weekeinde is het nieuwjaarsbuffet. Zo'n negentig mensen hebben zich aangemeld. „Dat wordt nog een probleem", zucht Nadia. „Die passen hier ei genlijk niet in. We hebben clubs en scholen benaderd, maar nie mand heeft een ruimte beschik baar voor zo'n grote groep. Of ze vragen hoge huur." „Ach", relativeert Magda. „Dan blijven we maar gewoon hier. We schikken allemaal een beetje in." GROEDE. Groedenaren kunnen binnenkort dag en nacht boeken lenen in hun eigen dorp: Stich ting Groede Literair werkt aan de realisatie van een minibieb. Op de Markt in Groede komt de kleine bibliotheek over enke le maanden te staan, op een toe passelijk plek bij het beeld van dichter Jacob Cats. „Het wordt een waterdichte kast, die door enkele onderne mers wordt gemaakt", vertelt ini tiatiefnemer Tijs van Bragt van Groede Literair. „Het doel is om een vaste collectie boeken te heb ben met om de zoveel tijd een wissel, zodat er wat nieuws bij komt voor de mensen in het dorp." Van Bragt, zelf dichter van beroep, vindt het belangrijk dat boeken voor iedereen be schikbaar zijn. „Ook voor men sen met een kleine portemon nee." Wie boeken teveel heeft, kan deze inleveren bij tanksta tion Van den Hemel. „Het over schot verkopen we. De op brengst gaat dan naar het onder houd van de minibieb." De minibibliotheek is in heel Zeeuws-Vlaanderen aan een op mars bezig, zo zijn er minibiebs te vinden in onder meer Zuid- dorpe, Zuidzande, Aardenburg en IJzendijke. BRESKENS. Het Visserijmuseum in Breskens blijft het populairste museum in Zeeuws-Vlaanderen, maar weet zich op de hielen ge zeten door museum Het Waren huis in Axel en het Industrieel Museum in Sas van Gent die vo rig jaar de deuren openden. Het Visserijmuseum trok in 2015 op de kop af 13.135 bezoe kers, het hoogste aantal in vier jaar. Vooral in de zomermaan den juli en augustus was het er druk, met respectievelijk 3668 en 2817 gasten, gevolgd door mei (1535 bezoekers). De vrijwilligers van het mu seum in Breskens kunnen tevre den zijn. Piet de Blaeij van het begin 2015 geopende, moderne streekmuseum Het Warenhuis in Axel en Bennie Vermandei van het 1 juli geopende Industri eel Museum Zeeland in Sas van Gent zijn dat ook. Het Warenhuis ontving 8815 bezoekers, ruim boven de doel stelling van achtduizend. De mo len en de watertoren in Axel, die ook onder Het Warenhuis val len, trokken vorig jaar 3411 en 2015 gasten. Het Industrieel Mu seum deed het ook prima. Dat was in 2015 slechts een halfjaar open en wist 6806 mensen te trekken. DINSDAG 5 JANUARI 2016 Altijd door Pascalle Cappetti op zoek naar de 'restjes' Nadia de Loos (links) en Magda van Ham zijn met Karin Battels de drijvende naar levensmiddelen en (financiële) hulp. foto Ronald den Dekker Nadia de Loos en Magda van Ham krachten achter 'De Melkkan'. De dames steken heel wat tijd in het zoeken door Sophie Stockman Vlietstraat 15,Terneuzen Tel. 0115-614 082 Bij ziekenhuis ZorgSaam door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71