Ria Geluk: VW moet open blijven Landelijke trend van verstedelijking uit zich ook op Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Vuurwerkschade in Reimerswaal weer gestegen Zierikzee blijft groeien, de dorpen blijven krimpen. Met name Burgh-Haamstede heeft het zwaar. En weer groeit Zierikzee. En weer krimpt Burgh- Haamstede. Niet zo gek, vinden ze op het ei land. Als er niets te bele ven valt, gaan mensen weg. Winkeliers lappen hun ramen, Duitse toeristen dwalen ontspan nen rond. Voor een maandag is het opvallend druk in Zierikzee. Elmer Lievense en Sara Emmen lo pen door de winkelstraat. Hij woont bij zijn moeder in Zierik zee, zij bij haar ouders in Nieuw- Haamstede. „In mijn dorp is niks te doen, zeker niet voor jongeren, dus ook ik ga weg" zegt Sara. „Het leukste aan Zierikzee is Elmer, en het is een mooi stadje, maar of we hier later samen gaan wonen?" Ze kijkt Elmer aan. Die moet het ook nog maar zien. „Misschien gaan we naar een echte stad. Al is het ook fijn om bij je vrienden te wo nen. Ik ken hier veel mensen." Ook leeftijdsgenoot Jelle van Sluis, hand in hand met vriendin netje Danielle Slatterly, weet niet of hij in Zierikzee blijft. Maar dan vanwege de omgekeerde reden. „De natuur in Engeland, waar zij vandaan komt, vind ik prachtig. Misschien ga ik daar wel naartoe. Maar eerst de havo eens afmaken en dan een paar maanden samen wonen op de zolder die mijn ouders aan het verbouwen zijn. Kijken of dat goed gaat." En Danielle, zij zou best in Zie rikzee willen wonen. „Ik vind het een heel mooi stadje, met al die verschillende geveltjes. De sfeer is goed. Ik snap best dat hier veel mensen gaan wonen." Verhuisbedrijf Flakkee uit Zie rikzee heeft deze dagen geen ver huizingen Zierikzee in of Burgh- Haamstede uit. Wel andersom. Gert Busscher bijvoorbeeld, die morgen zijn spullen uit Rotter dam naar Haamstede laat breng en. „Ik ben gepensioneerd huis arts en kon in Haamstede een prachtig huis kopen met 3,5 keer zo veel grond als in Rotterdam. 'Als jongere zou ik hier ook niet gaan wonen. Maar mij bevalt het uitstekend' Vlak bij het water, waar ik zo ver zot op ben." Nu zijn huis in Rotterdam ein delijk is verkocht, kan Busscher echt verhuizen. Maar eigenlijk zit hij al een halfjaar op Schouwen. „Dat bevalt uitstekend. Ja, het is stil. En wat me wel benauwt, zijn al die winkels die sluiten. De bak ker die maar de heft van de tijd open is. Ik snap dat dat voor jonge ren niet zo aantrekkelijk is. Als er geen winkels zijn, kun je er ook niet werken. Als jongere zou ik hier ook niet gaan wonen. Maar voor een pensionado als ik is het heerlijk. Ik ben ook nog niet zo oud dat ik dicht bij voorzieningen wil wonen. Ik wandel vaak met mijn hond en leg zo veel contact, want waar ik woon heeft iedereen een hond. Wat me ook opvalt is dat half Rotterdam hier woont. Het is ook maar een uurtje op en neer, als je de stad mist." Dat was het geval met een be woner van de Hogezoom, net bui ten de kern van Burgh-Haamste de. „We zijn hier destijds gaan wo nen voor de kinderen, maar die zijn nu groot. Ze studeren in Rot terdam, waar wij vandaan komen. Dus wij gaan terug." Het huis staat nu twee weken te koop, de eerste kijkers komen deze week. „Ik hoop het snel te verkopen. Wat ik zeg: voor jonge gezinnen is het ideaal. Maar als de kinderen ouder worden, is het een ander verhaal." Samen met de buurman laadt hij een aanhangwagen vol spul len, die hij al naar zijn huurhuis in Rotterdam brengt. Die buur man, Teun van Zalm, is een echte Haamstedeling. Hij heeft nooit er gens anders gewoond. „Ik ben 76 en ik kan bijna niet meer lopen, 'Misschien gaan we naar een echte stad. Al is het ook fijn om bij je vrienden te wonen' maar ik ga mijn huis niet uit. Ik vind het erg hoor, dat de winkels sluiten en dat mensen weggaan, en ik hoop echt dat er een omme keer komt, maar ik blijf. Dan maar ver weg van voorzieningen. Mijn huis is alles wat ik nodig heb." Dat is de conclusie van een infor matieavond, gisteren, over de toe komst van de VVV op Schou wen-Duiveland. Polie becijferde dat Schouwen met drie VW-kan- toren voor een dubbeltje op de eerste rang zit. Twee van de drie moeten gerenoveerd en boven dien kun je je afvragen of in het digitale tijdperk nog zoveel kanto ren nodig zijn. In haar subsidie aanvraag legt de VVV het Schouwse gemeentebestuur drie keuzes voor. Alles houden zoals het is, maar dan moet er 64.000 euro subsidie bij. Optie 2: Haam stede sluiten, het kantoor verko pen en van de opbrengst de VW Renesse opknappen. Dan volstaat het huidige subsidiebedrag. Op tie 3: Renesse opknappen en Burgh-Haamstede alleen 's zo mers openen. Dan moet er wel 23.000 euro subsidie bij. B en W houden vast aan het huidige subsidiebedrag en kiezen daarmee voor sluiting van Haam stede. De VW zelf zou voor op tie 3 gaan. „De politiek moet een afweging maken," sprak Polie. „Dit is geen faire manier van zakendoen", reageerde CDA-frac- tievoorzitter Daniël Joppe. „We worden voor het blok gezet. De raad mag het oplossen. Nou, dat gaan we dus niet doen." Recreatieondernemer Piet Jan Landegent wist te melden dat ten minste 27 ondernemers geen za ken meer doen met de VW als 'Met wie heb jij overlegd Patrick, of heb je dit in al je wijsheid alleen beslist?' Haamstede sluit: „De VW staat erg ver van de ondernemers af." „Met wie heb jij overlegd, Pa trick?", vroeg Ria Geluk „Of heb jij dat in al je wijsheid alleen beslist?" Dat Polie met de Recron heeft gesproken en dat die ook voor sluiting is, maakte op Geluk geen indruk. „Dat vind ik een he le eenzijdige benadering. We heb ben zo toch geen mogelijkheid om te kijken of we een leuke op lossing kunnen vinden?" Tussen optie 2 en optie 3 moe ten meer varianten te bedenken zijn, vond Geluk. Oorspronkelijk waren er ook zes opties, gaf een ambtenaar toe. Geluk wil ze graag horen. De VVV-subsidie wordt 11 januari besproken in de commissie Openbare Ruimte. REIMERSWAAL. De schade aan ge meentelijk bezit, aangericht tij dens de jaarwisseling, gaat de ge meente Reimerswaal naar ver wachting 15.000 euro kosten. Het bedrag loopt al een paar jaar enorm op. In 2014 betaalde de ge meente nog 9500 euro aan het op lossen van de schade en in 2015 was dat 12.000 euro. De hoogste kostenpost van dit jaar is het asfalt in Yerseke. Dat is beschadigd door oliebranden. De reparatie van het wegdek kost on geveer 3500 euro. In het dorp is voor nog eens 4000 euro schade aangericht, onder meer aan ver keersborden, afvalbakken, bank jes, bushokjes en bomen. DINSDAG 5 JANUARI 2016 'In mijn dorp is niets te doen' door Wendy Wagenmakers Gert Busscher, Haamstede Elmer Lievense, Zierikzee Zierikzee kreeg er vorig jaar 43 zielen bij. Er wonen nu 11.117 mensen. De stad groeit al jaren. foto Dirk-Jan Gjeltema Het bevolkingscijfer van Burgh-Haamstede daalde vorig jaar met 28 mensen, naar 4192. foto Dirk-jan Gjeltema door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Oud VVV-bestuurder Ria Geluk draagt directeur Patrick Polie van de VW Zeeland op een variant te verzinnen waarbij het WV-kantoor in Burgh-Haamstede openblijft en de gemeente niet meer subsidie hoeft te betalen dan de huidige 211.000 euro. Ria Geluk, oud-bestuurder WV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59