De kriebels Deel boswachters draagt nog pistool Wijfie Na de verplichte nummers Zeeland is niet in trek bij dieven van e-bikes 2 ZEELAND We kunnen weer opgelucht adem halen: de kerstboom is de deur uit, het huis aan kant, het jaar nieuw. COMMENTAAR Opvallend veel mensen kennen het gevoel: na de feest dagen wordt het pas leuk... Wie het jaarlijkse gedoe rond de opgedirkte kerstviering en de bruisende jaar wisseling achter de rug heeft, haalt opgelucht adem. Hè, hè, de kerstboom is het huis uit en de goedbedoelde maar toch altijd wringende nieuwjaarszoenen van collega's hebben we weer overleefd. Dat geeft lucht. Het jaar is nog jong. Het krie belt om een frisse start te maken. Soms is het al genoeg om na de eindejaarsdrukte gewoon weer aan het werk te gaan. Rond Kerstmis en Oud en Nieuw is elk jaar een flinke sociale en commerciële druk om er iets spe ciaals van te maken. Die dwang gaat vroeg of laat tegenstaan. Dat verklaart wellicht de opluchting als de feestdagen weer voorbij zijn. Verder beseft iedereen dat we met het vieren van kerst en eindejaar geen geluksgevoel kun nen afdwingen. Geluk zit veel meer in de kwaliteit van relaties en in het op tijd ontspannen en bijtanken. Is het dus tijd om Kerstmis en Oud en Nieuw af te schaffen? Nee. Maar het kan geen kwaad om de trend van steeds verder aangeklede feestdagen te doorbreken. Misschien is het al genoeg als meer mensen de volgende keer vóóraf diep zuchten en er dan echt relaxte feestdagen van maken. We kunnen met het vieren van kerst en eindejaar geen geluksgevoel afdwingen. Volgens regiobeheerder Gert de Groot van Natuurmonumenten Deltakust gaat het om een zeer se lecte groep professionele toezicht houders binnen de organisatie. De ze boswachters zijn getraind door instructeurs van de politie, aldus De Groot. Op 30 december werd een 53-ja- rige man uit Burgh-Haamstede be trapt op vermeende stroperij. Om dat hij weigerde zijn geweer los te laten, trok één van de twee bos wachters zijn pistool. Daarop gaf de man wel gehoor aan het bevel. Bij de verdachte thuis werden zeventien geweren, een dode ha vik en vier rietganzen gevonden. Volgens De Groot draagt 'een deel van onze professionele toe zichthouders altijd een wapen bij zich'. Eind 2012 gingen binnen Na tuurmonumenten stemmen op het dienstwapen in de ban te doen. De boswachters zouden te weinig kunnen oefenen, om in noodsituaties nog op een verant woorde wijze met het pistool te kunnen omgaan. Het voornemen was hen vanaf 2013 op pad te stu ren met een wapenstok, hand boeien en pepperspray. Maar dat is niet doorgegaan, zegt De Groot. Natuurmonumenten houdt een dienstwapen voor noodzakelijk in situaties waarbij boswachters wor den geconfrontreerd met agressie ve stropers en drugscriminelen die afval dumpen. Dat binnen Natuurmonumen ten onderscheid wordt gemaakt tussen bewapende en onbewapen de boswachters, heeft te maken met de achtergrond van het werk gebied en de specifieke opleiding van de toezichthouder, aldus De Groot. In de Kop van Schouwen neemt stroperij op onder meer herten, met de groei van die popu latie, de laatste jaren fors toe. Almanak De leden van de Middelburgse club vonden dat het tijd werd dat ze ook in hun eigen clublokaal toegang heb ben tot het wereldwijde web. Tijdens de algemene ledenvergadering diende een aantal van hen dan ook een voor stel in om dat voor elkaar te krijgen via een eigen wifi-kanaal. En ze lie ten ook weten dat er serieus werk van gemaakt moest worden met voldoen de bereik voor iedereen. Een van de oudere leden vond de hele discussie maar onzin, zo liet hij duidelijk mer ken. Hij stond op en verkondigde luid keels: „Mijn wijfie heeft voldoende be reikt." Badmintonclub voor senioren Zestigplussers die altijd al recreatief hebben willen badmintonnen, kunnen nu hun kans grijpen. Gerard Willemse uit Zierikzee wil specifiek voor deze doel groep een club oprichten. Volgens Willemse is het bij uitstek een sport om ouderen meer aan het be wegen te krijgen. De reden waarom hij geen aanslui ting zoekt bij bestaande clubs is, omdat hij overdag een speelprogramma wil aanbieden. Aanmelden: gwillemse@zeelandnet.nl of bel 06-51340569. Schotse grazers losgelaten Elf Schotse Hooglanders gaan Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer helpen met het open houden van de duinen. De grazers doen dat in nauwe samen werking met de shetland- pony's, die daar al langer rondlopen. De roodharige runderen worden morgen losgelaten. Dat gebeurt in het gebied aan het Zeester- weegje. De Schotten krij gen vrij spel in de Zeepe- duinen, Meeuweduinen en het stuk Boswachterij Wes- terschouwen bij de Adriaan v/d Weijdeweg. Hein Vergeer bij sportverkiezing Oud-schaatser Hein Ver geer is op vrijdag 5 februari te gast bij de sportverkie zing van Schouwen-Duive- land in het sportcafé van sportcentrum Sportblok in Zierikzee. Daarnaast pre senteren enkele verenigin gen zich om een indruk te geven van het veelzijdige aanbod van sportactivitei ten. Ook worden de spor ter en de sportploeg van 2015 gekozen. Verder is er een aanmoedigings- en or- ganisatieprijs en de pen ning van verdienste uitge reikt. De bijeenkomst be gint om 19.00 uur. Zeeuws Orkest repeteert Het Zeeuws Orkest houdt op 10 januari voorafgaand aan de komende concert serie een openbare repeti tie in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg. De re petitie begint om 14.00 uur. Belangstellenden zijn welkom om te kijken en luisteren naar de repetitie van het nieuwjaarsconcert door de tenor Stenzei en pianist Kivits. De toegang is gratis. isschien dat hij het ooit nog wel eens echt gaat doen: in plaats van Kerstmis, midden in de zomer een datum prikken om met vrienden en familie lekker te gaan eten. „Kerst vind ik een ver plicht nummer. Verschrikkelijk. Eerste kerstdag was ik het zo spuugzat. In de supermarkt, al die karren met een kop erop, als of ze voor vier weken rantsoen in moesten kopen. Ik heb op eer ste kerstdag lekker boerenkool gegeten", zegt Jan-Koen de Graaf uit Middelburg Inmiddels is 'alle kerstrom mel van de muur'. „Heerlijk. Het is weer lekker ruim, de kinderen zijn weer naar school. Af en toe vervloek je de dagelijkse sleur, maar na zo'n periode ben je blij dat alles weer gewoon is." Hij loopt, opgelucht dat de feestdagen weer achter de rug zijn, rond te kijken in Intratuin. Op zoek naar een vervanger voor de dooie plant die op de plek van 'Dat gevoel van, de weg ligt open, er ligt een nieuw jaar voor me. Dat heb ik heel erg' de kerstboom stond. „Die gaat nu de deur uit", zegt zijn vrouw, Madhurya de Graaf. „En wat mij betreft, komt er een nieuw vloer kleedje." Hennie Brouwer uit Vlissin- gen zegt het ook: „In januari heb je het wel gehad. Dan kunnen we weer gewoon doen. Kerst zit in jezelf, zeg ik altijd. Daarvoor hoeft al die poppenkast niet. Ik heb twee dagen een nep-kerst- boom gehad, en dat was het." Voorgaande jaren had Intra tuin vlak na de kerst nog de actie 'Kerstboom eruit, plant erin'. Want uit ervaring weten ze bij het tuincentrum dat het de eer ste twee weken van het nieuwe jaar gaat kriebelen bij de men- Geurchipjes voor in huis, een nieuwe plant, mooie bloemen. sen. Iedereen heeft 'een nieuw begin, een nieuw geluid' in zijn hoofd. Klanten gaan op zoek naar fris groen en leuke woonac cessoires, om het onttakelde 'kersthuis' weer sfeer te geven. Safiroen Stroo en haar man John uit Vlissingen zijn ook op zoek naar een plant. Safiroen: „Ik vond het ontzettend gezellig, maar prima dat het voorbij is. Op 1 januari heb ik altijd zo'n ge voel van: en nu wil ik iets nieuws, iets gezelligs. Het moet weer groen zijn in de venster bank. Kerstboom eruit, en dan het kale gat opvullen met plant jes en leuke dingetjes." Jacqueline Tilburgs, op stap met Alwin Don: „Ik wil in ieder geval gaan opruimen. Het hele huis verven, lekker licht. Een nieuw jaar is een nieuw begin, zo voel ik dat. Dan kijk je in huis om je heen en denkt: het wordt VLISSINGEN. Elektrische fietsen zijn in trek bij dieven. Vorig jaar werden er in Nederland een re cordaantal gestolen. Maar Zee land behoort niet tot de meest ri sicovolle gebieden, zegt de verze keraar Enra, gespecialiseerd in fietsverzekeringen. „De e-bike is een crimineel ex portproduct geworden", zegt Douwe Boeijenga, directeur van Enra. De gestolen fietsen verdwij nen vooral in de richting van Oost-Europa. De politie heeft de indruk dat bendes het op de dure elektri sche fietsen voorzien hebben. De fietsen worden in busjes gela den en meegenomen. Aan Duitsland grenzende re gio's en de grote steden zijn de voornaamste risicogebieden. In de steden Groningen en Nijme gen - groot en vlakbij de Duitse grens - lopen e-bikebezitters een verhoogd risico dat hun elektri sche fiets door bendes wordt ge stolen. Vorig jaar werden naar schatting 25.000 e-bikes gestolen in Nederland. De politie en ver zekeraars gaan de golf aan dief stallen van e-bikes aanpakken. De komende tijd worden de plaatsen waar de meeste fietsen verdwijnen in kaart gebracht. Daar gaat de politie elektrische 'lokfietsen' neerzetten, meldde de NOS gisteren. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE. Boswachters in gebieden waar stelselmatig wordt gestroopt, dragen vanwege hun veiligheid nog steeds een pis tool bij zich. In 2012 gingen er binnen Natuurmonumenten nog stemmen op om het dienstwapen van de boswachter in de ban te doen. Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE BURCH-HAAMSTEDE ZIERIKZEE MIDDELBURG Een nieuw door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten M Demelza Kramer, Middelburg Nikki Zwier, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57