Ventiel in long helpt patiënt ENG Wat als je wel op reis wilt, maai* niet in je eentje durft 8 HARTOfZII Jeanny van Loon (61) uit Bergen op Zoom nam na de scheiding van haar man hun bedrijf over. Ze is nu directeur eigenaar van liet reparatiebedrijf voor zwaar wegvervoer. arTEKST ANNEUES WIJNEN Ongetwijfeld hebben mensen gedacht dat ik het nooit zou redden in mijn eentje Dankzij eenvoudige ventieltjes kunnen mensen met ern stige longemfyseem een prettiger leven leiden. Bij die chronische ziekte is het longweef sel aangetast. Ingeade- mende lucht wordt dan moeilijker uitge ademd, wat leidt tot kortademigheid. Voor deze kleine groep patiënten was tot nog toe alleen een zeer be lastende chirurgische ingreep beschikbaar. Eenrichtingsventielen, plaatsen, in nauwelijks drie kwartier, kan een succesvol alternatief zijn. Dat blijkt uit een studie van longarts Dirk-Jan Slebos en on derzoeker Karin Klooster, beiden van het Universitair Me disch Centrum Gro ningen. Verwijzing Na plaatsing van de ventielen in de meest beschadigde longkwab kan er geen nieuwe lucht meer in, maar er alleen nog uit. De longkwab slinkt, waarna de longen beter functioneren. Aan de studie namen 68 mensen deel. Van hen gaf drie kwart na een half jaar aan dat hun kwaliteit van leven enorm was ver beterd. De behande ling wordt nog niet vergoed en wordt in onderzoeksverband uitgevoerd na verwij zing door een longarts. n 1991 begonnen mijn toen- malige man en ik dit bedrijf. I Hij was de bedrijfsleider, ik deed de financiën en admini- _H_ stratie. In 2010 zijn we ge scheiden en trok hij zijn handen van het bedrijf af. Na een moeizame scheiding was de onderneming achterop geraakt. Er brak een onrustige tijd aan, zeker voor het personeel. Er werkten veertien mannen met een gezin, onder wie een aantal vijftigplus sers. Ik ging met geïnteresseerde partijen in gesprek voor samenwer king, maar dat leverde niets op. Ik besloot de schouders eronder te zetten en alleen door te gaan. Het ging tenslotte ook om mijn toe komst." Wennen „Het was wennen voor iedereen. Het personeel moest vertrouwen krijgen in mijn aanpak. Ik had ineens dubbele taken, het werk van mijn ex-man lag nu ook op mijn bordje. Ik stelde een jonge mede werker aan als bedrijfsleider. Maar veranderingen geven wrij ving. De mannen waren het onder ling ook niet altijd met elkaar eens. Ongetwijfeld dachten mensen dat ik het nooit zou redden in mijn eentje. Ik was de enige vrouw in het bedrijf en de transport is een mannenwereld. In het begin lag ik veel wakker, ik heb heel wat korte nachten gehad. We zaten midden in een recessie. Mijn grootste zorg was de reactie van de banken en de accountant. Tegen hun advies in heb ik geen mensen ontslagen. Gelukkig gaat het sinds 2013 langzaamaan beter. We hebben weer veel tevreden klanten. Als vrouw alleen moet je jezelf meer bewijzen. Niets is vanzelfspre kend. Ik draai nu twee jaar positief en we hebben zelfs onze werkzaam heden uitgebreid met onderhoud en reparatie van trucks en bedrijfs wagens. Het leidinggeven gaat me steeds makkelijker af, dat geeft vol doening. Ik ben op een gezonde en plezierige manier bezig. Ik richt mij steeds meer op de kennisover dracht aan jongeren, want dit be drijf moet wel toekomst houden. Zelf hoop ik op termijn een dag minder te kunnen werken. Ik zal dit bedrijf nooit zomaar op geven. Van nature ben ik een opti mist en een doorzetter. Als ik opnieuw de keuze moest maken, zou ik hetzelfde doen. Ik heb veel geleerd, bijvoorbeeld dat er een ver schil is en blijft tussen mannen en vrouwen. Het is goed om rekening te houden met die verschillen. Dat geeft meer rust." Het is spannend: je tas inpakken, gedag zeggen en alleen het vlieg tuig instappen. Alleen reizen is fijn en wel om deze redenen. Zetje angst opzij. dinsdag5januari 2016 miOUDKIMRS 'Ik ben van nature een doorzetter' Jeanny van Loon is de baas in een man nenwereld. FOTO KEES BENNEMA 44 JEANNY VAN LOON Was getrouwd en bedrijfspartner Is nu gescheiden en eigenaar-directeur van De Kort Trailer Service IJe staat meestal meer open voor ontmoetingen. In je eentje ben je veel toe gankelijker. Stap jij snel ler op iemand af die ook alleen op avontuur is? Of op het tweetal dat in hun eigen taal babbelt? Juist, vrijwel iedereen zal voor de eerste optie gaan. 2 Je ervaart de ultieme vrijheid. Zonder sociale verplichtingen en deadli nes hoef je alleen met je zelf rekening te houden. Zin in een pastaatje? Goed plan. Geen last van reisgenoten die liever een rijstschotel eten. 3 Je werkt aan je zelfkennis. Je bent verantwoordelijk voor je eigen geluk. Geen betere manier dan dat te vinden als je helemaal op jezelf bent aangewezen. 4 Materialisme is verleden tijd. De mensen, de natuur, de cultuur: ervaringen zorgen ervoor dat je de tijd van je leven hebt. De hele souvenirwinkel leegkopen draagt niet bij aan een mooie reis. Die wijsheid draag je voor het leven bij je. 5 Je wordt losser. Wie een beetje ver legen is, zal tijdens het soloreizen al snel uit zijn of haar schulp krui pen. Een praatje met de locals, uitgaan met an dere reizigers en alleen uit eten gaan: het ligt wat buiten onze comfortzone. Je zult merken dat het gemakkelijker gaat. FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52