Beweeg, eet vezelrijk en neem een warm bad 9 6 I HART& VRAAG HEI DE DESKUNDIGE Naar harlenlust eten Wat gebeurt er als je na alle feestdagen nu eens niet op dieet gaat en alles mag blijven eten waar je zin in hebt? Groei je dan uitje kleren? Marjolijn de Coeq voerde het experiment uit. Aambeien gaan vaak vanzelf over. Er zijn meerdere dingen die u er zelf aan kunt doen Ik eet een krokant gebakken kroketje bij de lunch. En morgen en overmorgen misschien nog wel één als ik zin heb Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; huisarts I linger Verhoeff over aambeien. U kunt ze vergelijken met spataderen bedekt met een dun laagje slijmvlies aan de binnen kant van de darm, net voor de anus. Ze komen zowel inwendig als uitwendig voor. Ze ontstaan door hoge druk rond de anus, bij voorbeeld bij hard persen, zwangerschap, een te hoog lichaamsgewicht of langdurig hoes ten. U kunt er verschillende klachten van krij gen. Onder andere jeuk, een branderig gevoel, pijn, verlies van wat bloed en/of slijm bij de ontlasting, onverwacht verlies van een beetje ontlasting en een drukkend gevoel door het naar buiten zakken van een aambei. Er zijn meerdere dingen die u er aan kunt doen. Zorg dat u een regelmatige en zachte ontlasting heeft door 1,5 tot 2 liter per dag te drinken, minimaal een half uur per dag te bewegen, vezel rijke voeding te eten en bij aandrang niet op te houden. Ook is het belangrijk om een nat doekje te ge bruiken bij het afve gen en eventueel een warm bad te nemen. In overleg met uw arts kunt u ook me dicatie proberen om de klachten te ver minderen. Denk aan vaselinecetamacrogolcrème, zinksulfaatvaseli- necrème, zinkoxidezetpillen, lidocaïne vaselinecrème, hydrocortisonvaseli- necrème en diltiazemcrème. een ingreep u misschien helpen. Dit kan eventueel door middel van een rubberbandli- gatie. Er wordt dan een klein elastiekje rondom de aambei geplaatst waardoor de aambei niet meer naar beneden kan zakken en na een aantal dagen afsterft. Andere me thoden zijn het dichtschroeien van de bloed vaatjes in de aambei of het inspuiten van een vloeistof waardoor ze verschrompelen. Soms is een operatie nodig. Belangrijk is om con tact op te nemen met uw huisarts als u niet zeker weet of uw klachten door aambeien worden veroorzaakt of als mijn adviezen niet voldoende helpen. HET PANEL I TEKST MARJOLIJN DE COCQ IFOTOSHODYCAREMAN alles ontzeggen, betekent datje juist geobsedeerd raakt door watje niet mag en dat maakt het risico op doorslaan des te groter. Als het klopt wat ik beweer, zou het met die kilo's erbij künnen meevallen. Alles eten waar je zin in hebt, bete kent omgekeerd ook niet hoeven eten waar je geen zin in hebt. Dan kan ik dat stukje taart van de jarige collega afslaan, ik ben geen zoete kauw. Dan hoef ik de restjes op de borden van de kinderen niet op te eten, omdat het anders verspilling is. En hoeft dat laatste bodempje wijn niet in mijn glas te verdwijnen opdat de fles naar de glasbak kan. Sporten Sport je wel extra als tegenwicht, is de vraag die me nogal omzichtig wordt gesteld als ik in het bedrijfs restaurant een krokant gebakken kroketje tussen de grijpertjes heb. Let wel: ik eet dat kroketje op een bruine, vers afgesneden boerenbo- terham omdat ik dat het lekkerst vind. En daarnaast neem ik ook een van de Rens Kroeselige salades die het restaurant serveert, met granaatappelpitjes en boekweit. Dat je hebt verklaard: ik doe het niet meer, dat lijnen. Datje hebt besloten: weg met die onderhorig heid aan schoonheidsnormen en dieetgoeroes. Datje hebt geleerd: ik hoef geen Kate of Doutzen of Rens te zijn. Dat je eindelijk vrede hebt met eigen lijf en een zekere balans hebt gevonden tussen je voeding, drank, sport en kleding- maat. En dat je dan de vraag krijgt: zou jij, nu je de eeuwige lijner achter je wilt laten, het tegenovergestelde ex periment willen aangaan? Een maand lang alles eten waar je zin in hebt en dan bijhouden wat dat met je doet, zowel mentaal als op de weegschaal? Nee, denk ik meteen, natuurlijk ga ik dat experiment niet aan. Weten jullie wel hoe onbeteugelbaar maat loos ik ben in de buurt van kroket ten, bitterballen en patat met mayonaise? Om nog maar te zwij gen van paprikachips en borrel nootjes? Weten jullie wat een drankzuchtig mormel er in mij huist? Dat ik vrede heb met maat 42, betekent niet dat ik wil doorsto ten naar 44 of 46. Jaaa, tuurlijk, hoor ik mezelf ant woorden. Want de vraag intrigeert me. Wat doet het met die eeuwige calorieënteller in mij als ze los mag? Als er geen limieten gelden, als je alles mag waar je zin in hebt? Ik ben beducht, dat wel: hoeveel ki lo's komen er dan bij? Hoeveel ka ters, hoeveel momenten van spijt? Aan de andere kant: ik heb net mijn tirades afgestoken tegen goede voornemens in januari, en dat die nergens op slaan. Jezelf van Op het menu Maar toch. Ik eet een kroketje bij de lunch. En morgen en overmor gen misschien nog wel een, als ik daar zin in heb. Want ik experi menteer en dus mag het, nee móet het. En nee, ik sport niet extra. Ik loop geen halve marathons meer van- Rutger Verhoeff is huisarfs. dinsdag5januari 2QI6 GO Ik heb sinds kort last van aambeien. Ze geven me veel jeuk van onderen. Wat kan ik er zelf aan doen voordat ik naar een arts ga? Aambeien zijn inderdaad erg hinderlijk. De aandoening gaat vaak vanzelf over. Mocht u toch te veel klachten houden, dan kan Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho J"\*v PSYCHOLOOG Steven Pont RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Zin of geen zin DATISDE VRAAG Het gemiddelde eetpatroon van Marjolijn: Ontbijt: Zelfgemaakte gra- nola (havermout, lijnzaad, chiazaad, rozijnen, noten, cacao) met sojamelk. Lunch: Twee boterham men (zuurdesem) met humus, geitenkaas, avo cado en salade. Avondeten: Speltpasta met zelfgemaakte toma tensaus, mozzarella en basilicum en salade. Tussendoor: Sinaasappel, bakje ongebrande noten, stukje pure chocolade. Drinken: espresso, water, rode wijn. En dit eet Marjolijn als ze ongeremd mag eten: Ontbijt: Twee boterham men met dik roomboter en kaas. Lunch: Bruine boterham met kroket en mosterd, boterham met leverworst. Avondeten: Gebraden kip, aardappeltjes uit de oven met mayonaise, salade met gegrilde groenten. Witte wijn (5). Tussendoor: Paprikachips, schuimpjes. Drinken: Cappuccino, water, grapefruitsap uit pak, witte wijn, rode wijn, bier, wodka. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50