I 5 Ongevoelige bacteriën Gapend voodezen helpt kinderen beter slapen 0 LEESTIPS Psychologie Anlibioliea alarm Knijp er af en toe tussenuit Goed is niet goed genoeg iEiliS 'Ik kan iedereen laten slapen', is de claim op de kaft van het voor leesboek. Hart Ziel vroeg drie moeders van jonge kinderen 'Het konijn dat in slaap wil vallen' van de Zweedse psycholoog Forssén Ehrlin te testen. Tobi (5) is een probleem slaper. Til hem de trap op naar zijn slaapkamer en halverwege is het gillen. En chanteren: 'Mama, ik vind jou zo lief, ik wil bij jou blijven.' En daar kan zijn moeder Kim Dado (33) dan geen nee tegen zeggen. En zo eindigt het gevecht terug bij af, beneden op de bank. Gezellig hè, mama, zegt Tobi, als hij daar bij mama en papa in slaap valt en later met hen mee het grote bed in mag. Langzaam „Tobi vindt het boek heel leuk, hij komt tegen me aan liggen en wordt heel ontspannen als ik het voorlees," zegt Kim na het voorleesboek enkele avon den geprobeerd te hebben. „Hij slaapt nog steeds niet voor mij delen met het publiek. Daarnaast zorgt het voor afleiding en geeft het me vreugde en energie. Daardoor kan ik mijn verdriet aan, zingen verzacht dat. Ik ben wie ik ben en wil dat ook graag kunnen zijn. In mijn liedjes breng ik over wat ik denk, wat ik voel, wat ik wil. Toch gaat het niet om mij, maar om mijn boodschap. Die verpak ik in vrolijke muziek om mensen plezier te geven, ze samen te brengen, ze te binden. En om zelf door te kunnen gaan. Want dat is mijn levensles: ga altijd door, ondanks tegenslag en verdriet. Of, zoals mijn broer wel eens zegt, jij ging altijd linksaf de deur uit en nu ga je gewoon rechtsaf." „In het begin twijfelde ik aan me zelf. Ik wil graag serieus genomen worden in wat ik doe en daarom vind ik respect van het publiek en van de mensen uit het vak zo be langrijk. Ik vergeet nooit dat de jury van de talentenjacht zei dat ik binnenkom bij mensen. En dat mijn vierde nummer nu al klaar ligt, is natuurlijk ook niet voor niets. Maar hoe leuk het allemaal ook is, het geeft best stress. Als het me even te veel wordt, knijp ik er tussenuit en ga ik lekker een rondje over de boulevard, uitwaaien. Ge lukkig heb ik een manager-coach in de persoon van mijn nicht en een oud-collega. Zij doen samen de organisatie en bereiden alles voor, dat geeft rust. Na elk optreden gaan we met zijn drieën altijd in hetzelfde cafeetje in Middelburg koffie drinken en na praten. Om weer rustig te worden en te landen. Verder ben ik best nuchter, hoor. Ik loop niet naast m'n schoenen, wel op klompen. Ik houd van humor." „Waar ik van droom? Dromen vind ik een rotwoord, dromen is voor kinderen. Dingen gaan zoals ze gaan. Ik heb wel wensen, zoals een draadloze microfoon bijvoorbeeld. Of een duet met...ja, met wie eigen lijk? Mijn stem gaat richting die van Benny Nijman en Rob de Nijs. Ja, als Rob de Nijs belt, dan vind ik het wel leuk om met hem op te tre den. En misschien heb ik toch een droom. Ik zou nog wel eens wat in het theater willen doen, regisseren of zo. Details vind ik namelijk erg belangrijk. Mijn manager-coach Arjo zegt wel eens 'goed is goed genoeg', maar dat vind ik niet, daarvoor ben ik te perfectionistisch. Daarom weet ik ook dat er een moment komt waarop ik zal moeten kiezen. Of voor mijn hobby of voor mijn baan, want combineren wordt steeds moeilijker." Het is een tijd van opnieuw beginnen. Verrijk lichaam en geest met boeken over sporten en eten en probeer de wereld ietsje beter te begrijpen met Charb. door in zijn eigen bed, maar we zijn op de goede weg." Andere boeken of slaapliedjes hebben niet hetzelfde effect. Het konijn dat in slaap wil vallen gaat over Kobus Ko nijn die van alles probeert om in slaap te vallen. Voorin het boek legt de Zweedse psycholoog en schrijver Carl-Johan Fors sén Ehrlin zijn ontspan ningstechnieken uit. Dikgedrukte zinnen in het boek (vaak die waar het woord 'slaap' in staat) spreek je met nadruk uit, schuinge- drukte tekst spreek je langzaam uit, en op de punt jes vul je de naam van het kind in. De laat ste techniek is goed getimed gegaap door de voorlezer. Wereldwijd zijn 700.000 exem plaren van het boek verkocht, de Nederlandse vertaling is net versche nen. Bij de twee andere testge zinnen was het boek min der populair. Misschien omdat de kinderen hier geen probleemslapers zijn, maar waarschijnlijk omdat ze het geen goed idee vin den dat ze niet zelf mogen kiezen uit welk boek wordt voorgelezen. Of om met Merel (6) van de familie Hoogveld te spreken: „Ik wil nu Kolletje!" Lieve (7) en Neeltje (5) begrij pen er niks van dat hun namen in het verhaal voorkomen. 'Staat dat er echt? Waarom gaap jij zo raar?' Als moeder Grietje van Haren (35) klaar is met voorlezen, mogen ze nog lezen in hun eigen boek. Of ze daarna gaan slapen? Ze zeggen van wel. dinsdag5januari 2016 Bij gezonde Nederlandse reizi gers zijn bacteriën aangetrof fen die resistent zijn tegen colistin. Dit antibioticum wordt beschouwd als laatste redmiddel bij een geïnfec teerde patiënt, als andere anti biotica niet meer werken. „De reizigers waren in noorde lijk Afrika, Zuid-Amerika en Azië geweest," zegt onderzoe ker Constance Schultsz van het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam. Eerder waren de bacteriën al in China gevonden bij de bevol king, nadat ze ook bij varkens en kippen waren aangetroffen. „De ontdekking bij gezonde reizigers toont aan hoe groot het probleem is. Gelukkig kun nen we deze bacteriën nog be strijden met andere antibiotica dan colistine. Maar ooit wor den de bacteriën ook resistent tegen die andere middelen. Veroorzaken ze dan een infec tie, dan werkt geen enkele an tibioticum meer." De onderzoekers pleiten voor wereldwijd strakkere afspra ken over antibioticagebruik ter bestrijding van infecties bij mensen en beperking van ge bruik in de landbouw. t^ARNOUD KLUiTERS procent van de Neder landers zegt minstens een keer per week te sporten. 2,5 miljoen landgenoten gaan één keer per week naar een fitnessclub. Vol gens NOC'NSF behoren we daarmee tot de landen waar de meeste mensen aan sport doen. bron:nu.nl Jff Gws Rusten is het nieuwe sporten Herstellen CkXir rrdiiinn RUSTEN IS HET NIEUWE SPORTEN Een uitgerust lichaam krijg je door je levensstijl af te stemmen op wat jij nodig hebt, is de filosofie van Jef Geys. Hier komt echte energie vandaan. Lannoo Campus, 24,99 ALLES DRAAIT OM JE HORMONEN Orthomoleculair thera peut Rineke Dijkinga stelt dat dit handboek je leert hoe je met voeding en leefstijl je hormonen positief kunt beïnvloeden. Uitgeverij WVHE, 29,95 Ook vertellen over uw levenslessen? Stuur een mail naar redactie@pzc.nl. BRIEF AAN DE HUICHELAARS DIE HET RACISME VOEDEN Blik terug op de aanslag bij satirisch tijdschrift Charlie Hebdo in Parijs met essays van Charb, een van de pij lers van het magazine. Wat is islamofobie nou echt? Lebowski, 14,99 MEREL DADO Het konijn dat in slaap wil vallen - Carl-Johan Forssén Ehrlin. Prometheus, 9,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49