HART8TZII I 3 DIEKSTRA li Mensen die ervan uitgaan dat anderen niet te vertrouwen zijn, zijn zelf minder te vertrouwen INSPIREREND/ MOTIVEREND PR JS EIND OORDEEL René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Laat 2016 het jaar van herstel van vertrouwen zijn. Het goede voornemen van René Diekstra is te geloven in de goedheid van anderen. de goedheid van anderen. Mensen die over het algemeen geneigd zijn anderen te vertrouwen zijn niet minder intelli gent (gemeten in IQ-tests) dan de ach- terdochtigen onder ons. Ze zijn over het algemeen wel gelukkiger. Belangrijker is dat degenen die geneigd zijn anderen te vertrouwen, meestal ook zelf te vertrou wen zijn. Het omgekeerde is ook waar: degenen die ervan uitgaan dat anderen niet te vertrouwen zijn, blijken zelf min der te vertrouwen te zijn en meer te lie gen en bedriegen. Het spreekwoord 'zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gas ten' blijkt te kloppen. Bovendien blijkt dat als de waard zijn gasten niet ver trouwt, hij een groter risico loopt door diezelfde gasten te worden bedrogen dan een collega die wel goed van ver trouwen is. Vertrouwen bevordert ver trouwen (geen garantie overigens) en wantrouwen bevordert wantrouwen, zo eenvoudig is het. Een journalist interviewde enige tijd gele den de vooraanstaande onderzoeker op het gebied van vertrouwen Julian B. Rotter. Hij vroeg: 'Als ik u vertel dat ik iemand ben die anderen maar moeilijk vertrouwt, wat zou u mij dan voor ad vies geven?' Rotter antwoordde: 'Ik zou tegen u zeggen: ga experimente ren. Als iemand iets tegen u zegt dat u niet ge looft zonder dat u daar enig be wijs voor hebt, dan zeg ik: ge draag u alsof u hem of haar ge looft en zie maar wat er ge beurt.' Vervol gens vertelde Rotter dat hij zichzelf op deze manier geleerd had anderen meer te vertrouwen. 'Als ik nu een klusjesman inhuur en hij begint mij, als ik naar de prijs vraag, te vertellen wat de materia len kosten die hij moet gebruiken, dan onderbreek ik hem en zeg: luister, ik vertrouw u. Doe het zoals u denkt dat het beste is en dan zie ik wel. Hoewel ik er geen hard bewijs voor heb, ben ik ervan overtuigd dat mijn vertrouwen niet is beschaamd.' Reden voor mij in 2016 de overheid te gelo ven als ze zegt hinderlijke maatregelen te hebben moeten nemen vanwege een ter reurdreiging. Of mijn garagehouder, als die zegt dat de reparatie meer tijd heeft gekost dan aanvankelijk begroot. Het leven is te kort voor lang wantrouwen, en geluk is te afhankelijk van vertrou wen. Zo eenvoudig is het. Thuis heb ik het wonderlijk genoeg het zwaarst. Minder afleiding mis schien? Die verse muntthee ben ik helemaal zat, na drie weken doen alsof het allemaal best wel meevalt. Ik snak, nee, ik hunker naar dat glas rode wijn, dat pal onder mijn neus op het aanrecht staat. Die geur, die kleur, wie zet dat daar ook neer? „Heerlijk bij de truffelpasta," zegt manlief er doodleuk bij. Met mate Op compassie van mijn man hoef ik niet rekenen. Integendeel. Hij zegt niet dat hij mij zonder alcohol minder leuk vindt, maar ons leven samen wel. Drank maakt veel kapot, maar wie met mate drinkt, krijgt er ook iets voor terug. Het ge voel even niets meer te hoeven, bij voorbeeld, het idee dat je alles tijdelijk mag laten voor wat het is. Maar eerlijk is eerlijk: wat mijn al coholvrije maand oplevert, is be paald niet mis. Naarmate de weken vorderen, wordt mijn humeur ge lijkmatiger. Ik heb minder pieken en dalen. Mijn woedeaanvallen - veroorzaakt door een wijntje dat niet goed valt - blijven uit. Dat geeft te denken. Drank stemt niet altijd vrolijk. En je wordt er moe van. Nuchter ben ik niet meer degene die 's avonds ligt te tukken op de bank. En wat me in de afgelopen maan den maar niet wilde lukken, ge beurt nu ongemerkt: dik twee vakantiekilo's vliegen er moeiteloos af. Niet zo gek als ik lees dat een Belgisch pintje meer calorieën bevat dan een kroket. Ha! Ik heb dus al die tijd met een ordinair bierbuikje rondgelopen. En nu? Ik ben vol goede voorne mens, uiteraard. Als ik het weekend nu eens op vrijdag laat beginnen of op zondagavond niet meer drink? Wat een goed streven! Maar hé, hoor ik daar een plop? Mijn alcoholdieet zit erop. Kom maar op met die bubbels. Ik heb het verdiend! ZO WORDT STOPPEN ECHT EEN MAKKIE dinsdag5januari 2QI6 GO Dit ga ik zeker vaker doen, ook in mijn eentje wil ik bewuster wandelen. Toch nog maar eens oefenen op die Engelse mantra.... Geen minpunt te vinden. De wandeling maakt deel uit van een yogaweekend, dat inclusief twee over nachtingen, vegetarische maaltijden en vier yogalessen 375 euro kost. Dat is het waard. Je moet het wel hebben, zo'n bedrag. 5 sterren, zo heerlijk is het Je geniet meer van de omgeving als je niet praat. Vertrouwen Mijn voorstel is om van 2016 het jaar te maken van herstel van het basale geloof in Reageren? Mail naar harfenziel@persgroep.nl Ingrid Beckers stopte een maand met alcohol. 'Drank maakt veel kapot, maar wie met mate drinkt, krijgt er ook iets voor terug'. Vertel het je omge ving. Als mensen weten datje een maand niet drinkt, zullen ze minder aandringen om gezellig een drankje te nemen. Je oogst zelfs bewondering. En dat stimuleert. Plan verstandig. Niet drinken moet geen marteling zijn. Plan het in een periode waarin geen grootse dingen staan te gebeuren. Het is bijvoorbeeld jammer als je niet mag drinken op je eigen feestje. Exposure! Ga uitdagingen zoals nieuwjaarsborrels niet uit de weg. Exposure is juist nodig om het patroon te doorbre ken. Profiteer van voorde len. Zorg datje geniet van de voordelen van droog staan. Loop een extra rondje hard op het tijdstip datje nor maal aan de zuip gaat. Doe je voordeel met dat frisse koppie en sta eerder op. Beloon jezelf. Als je dan geen wijntje mag, dan toch zeker wel die taartpunt. Zoek een alternatief. Vind een nieuw drankje waarvan je blij wordt. Deskundigen raden maltbier af en pleiten voor sapjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47