In stilte onze aaide kussen nietje voeten 2 I HARTS* Lekker in balans Dry January Miljoenen gezelligheidsdrinkers laten in de maand januari bewust de alcohol staan. Hoe moeilijk is dat? Verslaggever Ingrid Beckers nam de proef op de som. Snakkend naar een glas rode wijn viel ze spontaan twee kilo af. SFEER IN DE LES Êfc ONTSPANNEND Vroeger, thuis, werd goed gedronken. Mijn man viel als een blok voor me nadat ik hem onder de tafel zoop Ik voel me een verstandige, saaie muts. En ik vraag me af: wat kraam ik zelf allemaal uit meteen slokop? Een stiltewandeling. Als je weieens in je eentje hebt gewandeld, weetje toch wat dat inhoudt? Dat zou je denken, maar het klopt niet helemaal. Wil je het goed doen, dan houd je tijdens de wandeling een mantra in gedachten, leert yo- gadocent Hanneke Megens ons. De wan deling is onderdeel van een yogaweekend in Domburg. Een voor beeld van zo'n repete rend zinnetje: 'I arrive, I arrive, in the here, in the now, I am home, I am home'. Zo kom je 'in het moment'. Voor de zekerheid herhaalt ze het nog eens. Zit de mantra erin? Goed zo. Dan vertrekt de groep naar het strand, een half uur lopen. Het waait flink: heerlijk. De mantra ben ik al gauw kwijt, maar dat geeft niets. Het is fijn om mijn mond te mogen houden. Ik kijk beter om me heen dan gewoonlijk en bewon der de Domburgse ju- gendstilwoningen die we passeren. Af en toe loopt er iemand naast me, maar ik heb geen idee wie. Het is fijn dat het niets uitmaakt. En kijk, daar zijn de duinen al. Op de top aanbeland, ben ik ver rast: de aanblik van de zee ontroert me. Ik zie de zee vaak, maar dit gevoel heb ik nog nooit gehad. Zou dat door de stilte komen? De groep waaiert uit en ik laat me door de wind richting de zee blazen. Bij de golven blijf ik lang staan. Dus dit bedoelen ze met 'je hoofd leeg maken'. TEKST INGRID BECKERS FOTO ANNEMIEK MOMMERS Ook begonnen aan een 'dry January' of plan nen in die richting? Het is internationaal een trend. Een nieuw jaar, dus goede voornemens en een prima moment om de alcohol 31 dagen te laten staan. Voor mij zit het erop. Na een maand geheelonthouding mag ik weer aan de wijn, terwijl miljoenen anderen beginnen aan hun worste ling. Voor wie het niet haalt: je kunt een tweede poging wagen na carnaval. Dan begint voor de tweede keer de actie IkPas, waar mee het Trimbos Instituut mensen stimuleert fris de lente in te gaan door dertig of veertig dagen niet te drinken. Droogstaan doorbreekt het ge- woontedrinken, is het idee. Neder landers nuttigen gemiddeld tweeënhalf glas alcohol per dag. Daarmee zijn we een land van zuip- schuiten. Al weten we dat het niet gezond is, om niet te zeggen 'puur vergif'. Eén glaasje zou het risico op kanker al verhogen. De Gezond heidsraad adviseert daarom: laat maar lekker staan, dat glas. Ik denk dan: ja, echt niet, dikke doei! Wat heb ik nog zonder mijn dagelijkse feestje? Zonder drank wordt het er niet gezelliger op. Denk ik. Maar is dat ook zo? Heb ik nog een sociaal leven en kan ik me ontspannen en lollig zijn op een kop muntthee en bruiswater? De kinderen reageren veelzeggend op mijn goede voornemen. „Mama, jij?! Een maand niet drinken? Ook niet op ons grote-mensen-verjaar- dagsfeest? Nou, leuk hoor, zit jij met je spaatje terwijl iedereen ge zellig wijn drinkt. Om je rot te schamen." Acht en tien jaar oud zijn ze. Oeps, wat zegt dat? Drankzucht „Bij jullie thuis is het kennelijk pas feest als de fles op tafel komt," zegt Rob Bovens, lector verslaving aan de Hogeschool Windesheim in Zwolle. „Dat beeld nemen jouw kinderen over." Moet ik me zorgen maken? „De hang naar een roes zit in de mens," relativeert Bovens. Hij is initiatief nemer van IkPas. „Een drankje om iets te vieren, daar is niets mis mee. Het punt is alleen dat onze cultuur bol staat van de feestjes. Zodra de voetbal rolt, slepen we het bier bin nen. En thuis geldt: afzuigkap aan, plop, de kurk eraf. Zo hebben we onze hersenen geprogrammeerd." Drankzucht zit in de genen en die van mij zijn toevallig zwaar belast. Vroeger, thuis, werd goed gedron ken. Mijn echtgenoot viel als een blok voor me nadat ik hem onder de tafel zoop. En al weet ik mezelf te beheersen, donderdagavond móet die dop eraf. Bijna weekeinde, dus joehoe, gezelligheid! Dat wil zeggen: Belgisch biertje rond bor reltijd en goede wijn bij het avond eten. In mijn 'proefperiode' moet ik daar mee breken. Mijn man - hoe zoet - verrast me met alcoholvrije Weiss- wein in de koelkast. In de super markt struin ik de schappen af naar maltbier dat nog enigszins door de beugel kan. Palm N/A, Rad- Ier, Erdinger Weissbier... Zou het me helpen in deze periode? Verslavingsdeskundige Bovens is er geen voorstander van. Alleen al de smaak van malt triggert alcoholis ten om door te drinken. En ik? Ik houd er een slechte gewoonte mee in stand. Mag ik alsjeblieft? Die gekoelde flesjes zijn mijn vrienden, ze bieden troost in donkere dagen. Ik kan me zo op ze verheugen. Het vooruit zicht om na mijn gebruikelijke vier dagen onthouding (maandag tot en met donderdagmiddag) niet te mogen drinken, kost me moeite. Ei genlijk meer dan het moment zelf. Weg is die belofte van ontspanning. Bij vlagen word ik er ronduit cha grijnig van. „Zeg, je hoeveelste glas is dat?," snauw ik naar mijn man. Ik ga maar naar boven, nog wat werken of vroeg naar bed. Op etentjes en borrels verheug ik me de eerste weken nauwelijks. Want ze staan allemaal in het teken van drank. Mijn wielerclubje mailt bijvoorbeeld: 'We zien elkaar om half acht in de bar. De ballen en de Tripel staan klaar.' Zul je zien, net in mijn alcoholvrije maand. En waar spreek ik doorgaans af met vriendinnen? In een wijnbar, natuurlijk. Met een glaasje op heb ben we meer plezier met elkaar, we ervaren minder remmingen; daar over zijn wetenschappers het eens. Met sommige mensen vallen alco- holloze gesprekken gewoon dood. Het heeft zelfs iets hilarisch, merk ik, broodnuchter zijn in de buurt van mensen met alcohol in hun bloed. Een kennisje roept met dub bele tong: „Knap hoor, niet drin ken! Moest ik ook eens doen." Dan stelt ze me voor aan haar buurman. „Lag ik zomaar ineens mee in bed." Ik voel me de verstandige, maar ook saaie muts. En ik vraag me af: wat kraam ik zelf allemaal uit met een slok op? dinsdag5januari 2QI6 BO gfCHARLOÏÏEVANGENDEREN Bij de 'wandelmantra' hoort ook de uitspraak: 'wandelen is de aarde kussen met je voeten'. Die onthoud ik, wat een mooie uitspraak. De docent laat de mantra twee keer horen, maar toch ben ik de woorden snel kwijt. Mis schien omdat Engels minder bij je gevoel komt. De stiltewandeling is absoluut ontspannend. Ik ben me veel meer bewust van de omgeving en geniet meer van wat ik zie. Geen minpunt te vinden. STA JE DAAR MET JE spa rood 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46