is per 4 januari 2016 de nieuwe naam van netbeheerder DELTA Netwerkbedrijf enduris Antwerpse advocaat bindt strijd aan met malafide hondenhandelaren ZEELAND 11 Anthony Godfroid wil dat de grenzen gesloten worden voor puppy's uit het Oost-Europa Enkele jaren geleden meldde zich een da me ten kantore van advocaat Anthony Godfroid. Ze had een labradorpup gekocht, maar het hondje - dat uit Tjechië bleek te komen - overleed na ruim een week. Een longaandoe ning. Godfroid dacht op basis van het consumentenrecht snel een schadevergoeding te kunnen ei sen bij de verkoper. Maar dat bleek makkelijker gezegd dan ge daan. De handelaar schrok er niet voor terug om Godfroids cliënte te intimideren en te bedreigen. Zo erg dat ze overwoog de zaak te la ten vallen. „Dat begon met bellen en dan niks zeggen", schetst de ad vocaat in zijn Antwerpse kantoor. „Uiteindelijk heeft men dan de Dodenmars van Beethoven voor haar gespeeld." Maar de vrouw zet te toch door en de verkoper werd veroordeeld tot het betalen van een volledige schadeloosstelling. Voor Godfroid was dit het begin van een juridische kruistocht te gen de handel in hondjes uit Oost-Europese fokcentra. „Vanaf toen ben ik me gaan afvragen: wat is dit voor een sector die zo om gaat met klanten?" Inmiddels is Anthony Godfroid internationaal uitgegroeid tot een autoriteit als het gaat om de pup- pyhandel vanuit het voormalige Oostblok. Behalve in eigen land verscheen hij in Nederland op de 'Ik heb dieren gezien die al urineerden als je ze aanraakte. Omdat ze mishandeld zijn' televisie. In Duitsland en ook door Russische media is hem om commentaar gevraagd. Het beeld dat Godfroid schetst van de Oost-Europese fokfabrie- ken is allesbehalve rooskleurig. Hondjes die veel te vroeg bij hun moeder worden weggehaald om te worden 'opgepot' in verzamel- centra, gesjoemel met vaccinaties, fraude met papieren en Europese exportregels die met voeten wor den getreden. Godfroid noemt Bel gië als 'draaischijf van waaruit de hondjes vervolgens over West-Eu ropa worden verspreid door han delaren of'broodfokkers' zoals hij hen aanduidt. Hij haast zich te zeg gen dat het niet gaat om fokkers die zich toeleggen op één of twee rassen. „Iemand die zich daar full time mee bezighoudt, is een cor recte ondernemer. Vaak gepassio neerde mensen. Een echte brood fokker verkoopt tien, twintig, der tig rassen. Het zijn echte smeerlap pen, die wars van enig respect voor het dierenwelzijn of het con sumentenrecht zieke dieren verko pen, zieke dieren importeren en zich daar geen bal van aantrekken als het maar veel geld opbrengt op de korte termijn." Godfroid heeft inmiddels een vijftiental van hen veroordeeld ge kregen. Zijn clientèle is uitgebreid tot Nederland: allemaal mensen die dachten dat ze een lief, gezond hondje in huis haalden, wat uitein delijk een kostbaar zorgenkind bleek te zijn. Godfroid: „Ge wrichtsaandoeningen komen re gelmatig voor, ellebogendysplasie, heupdysplasie. Dat komt door in teelt. En gedragsproblemen. Ik heb dieren gezien die al urineer den zodra je hen wilde aanraken. Dat is echt omdat ze mishandeld zijn geweest. Geslagen! De hon den zijn goedkoper omdat ze uit Oost-Europa komen. Maar de pro blemen die je kunt hebben op psy chisch en op medisch vlak kun nen er voor zorgen dat de kosten veel hoger zijn dan wanneer je bij een goede Nederlandse of Bel gische fokker zou kopen. Een fok ker die één ras doet." Alleen al in België gaat het vol gens Godfroid om 6o tot 70 pro cent van de 150.000 honden die er jaarlijks worden geregistreerd. „Ik pleit toch min of meer voor het sluiten van de grenzen voor wat betreft Oost-Europese puppy's." Volgens de wet mag de naam van een netbeheerder niet lijken op die van een energieleverancier. Een netbeheerder heeft namelijk andere taken dan een energieleverancier. Deze naamswijziging maakt dat voor iedereen duidelijk. www.enduris.nl Binnenkort ontvangt u een brief waarin we onze nieuwe naam toelichten. Bekijk onze website voor meer informatie: www.enduris.nl DINSDAG 5 JANUARI 2016 'Het zijn smeerlappen' Anthony Godfroid in zijn kantoor in Antwerpen, foto Camile Schelstraete Anthony Godfroid, advocaat Antwerpen door Peter van den Assem Enduris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39