Villa biedt 24 uur per dag zorg in eigen huis Twee miljoen huur zonder huurders Vestzaktheater na 44 jaar ter ziele WALCHEREN 7 Vestzaktheater moet Willem 3-kazerne verlaten, de Zeeuwse Komedie gaat door in Theater Spoetnik. Vlissingen heeft te maken met 17.500 euro vuurwerkschade VLISSINGEN. Het podium is afge broken, de bar is ontmanteld, het doek is definitief gevallen. Het Vestzaktheater in Vlissingen is ter ziele. Spelers van De Zeeuwse Komedie verlaten de Willem 3-kazerne in tranen. „Het was perfect. Gewoon perfect." Vanuit het licht- en geluidhok kijkt artis tiek beheerder Tom Roovers uit op een theaterzaal zonder stoe len. Zelfs de vloer is er al uit. „We moeten het theater schoon opleveren. Maar dat is een werk. Niet te doen gewoon." Het Vestzaktheater zat sinds 1999 in de oude kazerne. „Op ver VLISSINGEN. Het Vestzaktheater was niet de enige huurder van de Willem 3-kazerne in Vlissin gen. Ook de Cultuurwerf zat er en wat andere huurders, soms met atelier. Het kantoor heeft de Cultuur- werf al verhuisd naar het Mu- ZEEum, de expositieruimte is dicht en voor de kunstuitleen wordt een nieuwe locatie ge zocht. De huurders blijven. Maar ook het huurcontract tus- zoek van de gemeente", zegt be stuurslid Gerda Verhoeff. „Om dat we weg moesten van het Bel- lamypark. Daarom kregen we voortaan subsidie, waarmee we de huur konden betalen." Maar die subsidie, twintigdui zend euro per jaar, wordt terugge draaid naar nul. En de huur is nu, ergens halverwege de afkalving, al niet meer op te brengen. Bestaansrecht De theatermakers moeten toe geven: veel publiek kwam er niet meer. Veel andere artiesten om de zaal aan te verhuren, evenmin. En ook het ledenaantal loopt te rug. „Dus, ja, je kunt je afvragen sen de gemeente en eigenaar l'Es- caut loopt nog even door. Om precies te zijn 34 jaar. De totale vierhonderd vierkante meter ka zerne in de Oranjestraat kost de gemeente 4641 euro per maand. Dat is 55.692 euro per jaar en bijna twee miljoen tot 2039. Daar staan geen inkomsten tegen over, zolang er geen nieuwe huurders zijn. Huurcontracten van vijftig jaar zou de gemeente nu niet meer afsluiten („in de na bije toekomst worden accommo daties, op basis van integrale be- of het theater nog bestaansrecht had", zegt Roovers. „Toneel, daar gingen mensen dertig jaar gele den nog echt naartoe. Dat is voor bij. Terwijl onze laatste voorstel ling dan weer liep als een trein. Tragikomedie, dat spreekt aan." 'Een eigen theater, dat hebben er niet veel meer. Het was ideaal' 'De Willem 3-kazerne is te bijzonder om gesloten te zijn voor publiek' De Zeeuwse Komedie was ver wend, dat weet het bestuur ook wel. Verhoeff: „Een eigen theater, dat hebben er niet veel meer. Het was ideaal. We konden alles laten staan. Licht en geluid, pas nog he lemaal vernieuwd. Het is gewoon zuur om los te laten. Het is al de tweede keer dat we weg moe ten." Maar er gloort hoop. De spe lers hebben een nieuw podium gevonden: aan de Oude Markt, in het nieuwe Spoetniktheater. „Dat is een leuke samenwerking ge worden. We mogen ons ver trouwde licht en geluid meene men en de eigenaar, Martin, hangt zelfs oude foto's van ons op", laat bestuurslid Verhoeff we ten. „Het is een prachtige ruimte. Eigenlijk een beetje zoals het oude Vestzaktheater. Zo voelt het, als thuis. Eind goed, al goed. Zoals dat meestal gaat met thea ter." nadering, effectiever en efficiën ter ingezet") 'maar vormden vroe ger geen uitzondering'. l'Es- caut-directeur Jan van Beekhui zen betwijfelt dat, maar is bereid mee te denken over een oplos sing. „Het gebouw is te bijzonder om gesloten te zijn voor pu bliek." Dezelfde kwestie speelt in de Brouwenaarstraat waar de ge meente nog tot 2019 per jaar 212.808 euro huur betaalt voor het inmiddels nagenoeg lege Theo van Doesburgcentrum. „Noem het een particulier verpleeg huis. Mensen kunnen er studio's huren en hebben 24 uur per dag thuiszorg ter beschikking", vertelt Ellen van Rees, die samen met Jac queline de Winter Zeeuws Woon genot heeft opgericht. Zij zijn de ei genaren van de villa en werken als verpleegkundigen mee met de ver zorgenden die ze in dienst nemen. Zeeuws Woongenot richt zich op mensen met 'een iets gevuldere portemonnee', zegt Van Rees. „Het gaat om mensen die nog wel thuis kunnen wonen, maar ook veel thuiszorg nodig hebben. Ze gaan in hun zorgzwaarte richting de ver pleeghuiszorg. Omdat we twee ge meenschappelijke woonkamers en Eerste paal geslagen voor Villa Rittenborgh, waarin Zeeuws Woongenot 24 uur per dag thuiszorg biedt aan bewoners. een gemeenschappelijke keuken hebben en samen eten, voelen be woners zich minder eenzaam. Dat is aantrekkelijk voor alleenstaan den." Villa Rittenborgh komt in de nieuwbouwwijk Rittenburg die nu wordt gebouwd en biedt achttien studio's. De maandelijkse lasten voor huur en servicekosten (inclu sief eten) liggen rond de 2500 euro, zegt Van Rees. „De kosten voor de zorg komen daar bovenop. Daar voor krijgen mensen een persoons gebonden budget." De eerste bewo ners worden in augustus verwacht. Van Rees: „In april beginnen we met het inschrijven van bewo ners." VLISSINGEN. Opgeblazen vuilnis bakken en beschadigde kolkdek- sels, verkeersborden en onder grondse containers zorgen ervoor dat de gemeente Vlissingen is op gezadeld met een schadepost van zo'n 17.500 euro. Dat bedrag aan vuurwerkschade kan nog op lopen als blijkt dat er nog meer schade is. Een jaar geleden be droeg de schade in Vlissingen ruim tien mille. De gemeentes Veere en Middel burg kunnen nog geen schadebe drag noemen. De verschillende diensten van die gemeenten zijn nog aan het inventariseren of er schade is en wat het kost om die te herstellen. Maar een woord voerster van de gemeente Veere laat op voorhand al weten dat het erop lijkt dat de schade in haar ge meente dit jaar meevalt. DINSDAG 5 JANUARI 2016 Tragikomisch einde van een Vlissings podium Gerda Verhoeff en Tom Roovers in de leeggeruime barruimte van het inmiddels voormalige Vestzaktheater, foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers door Wendy Wagenmakers Gerda Verhoeff, bestuurslid Jan van Beekhuizen, l'Escaut door Maurits Sep MIDDELBURG. Prettig wonen, 24 uur per dag zorg en altijd mensen om je heen zodat je je niet een zaam voelt. Dat is wat Zeeuws Woongenot nastreeft met Villa Rit- tenborgh in Middelburg. Gisteren is de eerste paal geslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35