Stroom aan incidenten in Belgische kerncentrales Atoomgeleerde maakt zich zorgen over Belgische kerncentrales ZEELAND 5 Emeritus hoogleraar Wim Turkenburg noemt bedrijfscultuur het grootste risico voor nucleaire veiligheid. Aantal incidenten in kerncentrales sinds 2010 Borssele Doel Tihange INES-schaal DOEL. De menselijke factor, non chalance en zelfgenoegzaamheid. Dat zijn eigenschappen waarover atoomgeleerde Wim Turkenburg zich het meest zorgen maakt, als het gaat over de vraag: hoe gevaar lijk is de kerncentrales in Doel? Op zich is Turkenburg, die als emeritus hoogleraar is verbonden aan de Universiteit Utrecht, niet heel erg ongerust over de staat waarin de Belgische centrales zich bevinden. „De kans is klein dat er een reactorkern smelt, zoals eer der in Tsjernobyl en Fukushima is gebeurd. Maar je kunt de kans nooit helemaal uitsluiten. Er blijft altijd een 'restrisico' over", zegt de atoomdeskundige. Na de ramp in Fukushima was Turkenburg betrokken bij de zoge naamde 'stresstest', die werd uitge voerd op Europese centrales. Daar uit bleek dat ze voldoen aan de vei ligheidseisen. „Maar het 'restrisi co' zou nog wel wat kleiner kun nen. Daar zou per reactor voor tientallen of honderden miljoe nen euro's in moeten worden geïn vesteerd", zegt Turkenburg. Dat is voor een groot deel ook gebeurd, óók in België. Het onaf hankelijke Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle FANC heeft de vier reactoren in Doel vei lig verklaard. De Utrechtse geleerde is dan ook niet zo onder de indruk van het politieke rumoer dat in Neder land is uitgebroken. Zo vindt de D66-fractie in de Tweede Kamer dat Nederland moet meebeslissen over de vraag of Doel en Tihange open moeten blijven. De SP wil dat 'die dingen' in Doel meteen worden gesloten. Veiligheidseisen „Meebeslissen is bestuurlijk on haalbaar en ook niet nodig, al snap ik de politieke logica", oor deelt Turkenburg over de Haagse daadkracht. „In België zijn de vei ligheidseisen even goed als bij ons en is de nucleaire waakhond even streng. Bovendien is er al overleg over en weer en wordt Nederland meteen geïnformeerd wanneer er iets gebeurt. Nederlandse experts kijken sinds deze maand mee in Doel en Tihange, hun Belgische collega's lopen mee bij controles in de centrale in Borssele. Ook het internationale atoombureau in Wenen kijkt mee." Hij is het eens met de Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Jan Jambon. Die zei dat er geen en kel veiligheidsprobleem is bij 'In België zijn de veiligheidseisen even goed als bij ons' Belangrijkste incidenten in kerncentrales Borssele, Doel en Tihange. Allemaal categorie 1 en 2 op de INES-schaal. Exploitant: EPZ 1 kerncentrale (1973) Levensduur: eind 2033 2015 2014 2013 2012 2011 2010 Exploitant: Electrabel 4 kerncentrales (1975,1982,1984) Levensduur: 2022/2024/2025 Exploitant: Electrabel en SPE 3 kerncentrales (1975,1983,1985) Levensduur: 2023/2025 Doel de centrale die dit weekein de is stilgelegd. Turkenburg maakt zich meer zorgen over de mogelijk heid van sabotage, zoals bij Doel in 2014 is gebeurd. „Het was in het niet-nucleaire deel van de centrale, maar toch. Dat zoiets kan." En dat brengt de atoomgeleerde bij de zwakke schakel: de mens. Zo is hij geschrokken toen bleek dat de Belgische nucleaire waak hond te laat is geïnformeerd over problemen bij de centrale in Ti hange, wat tot de schorsing van vier medewerkers leidde. „De menselijke factor is een zorgwek kende grootheid. Nonchalance en zelfgenoegzaamheid kunnen tot grote problemen leiden." Daar naast kan de verlengde levens duur van Doel r en 2 leiden tot een gebrek aan gekwalificeerd per soneel. Ook toezichthouder FANC heeft daar op gewezen. „Zo'n situ- tie zou zorgelijk zijn." geeft de ernst van nucleaire gebeurtenissen weer Nudeaii re ramp Zeer ernstig ongeluk Ongeluk met Ongeluk met lokale gevolgen Serieus incident Incident Storing DOEL. In de Belgische kerncentra les in Doel en Tihange doen zich vaker incidenten voor dan in de nucleaire stroomfabriek in Borsse le. Het probleem met de wissel stroomgenerator in Doel 1, de kerncentrale die daarom zaterdaga vond werd uitgeschakeld, is er één in een lange reeks aan incidenten. Doel I werd gisteren weer opge start. De incidenten in Belgische kerncentrales zijn gemiddeld se rieuzer van aard dan in Borssele, blijkt uit een vergelijking op basis van rapportages van het Belgische Federaal Agentschap voor Nucleai re Controle (FANC) en de Neder landse toezichthouder ANVS. Wie de voorvallen langs de inter nationale risicomeetlat legt, ziet dat de nucleaire veiligheid tot nu toe niet in het geding is geweest. Als er iets fout gaat in een kern centrale, maar ook bij nucleaire ge neeskunde in een universiteitszie kenhuis, moet dat worden ge meld. Vier jaar na de kernramp in Tsjernobyl (1986) voerde de inter nationale atoomwaakhond IAEA een internationale schaal voor nu cleaire gebeurtenissen in. Zo kun nen burgers beter worden geïnfor meerd over een nucleair incident of ongeluk. De zogeheten INES-schaal loopt van 0 tot 7. Nul is een haast te verwaarlozen probleem. Een on regelmatigheid, noemt de atoom waakhond dat. Een 7 betekent een nucleaire ramp. Tsjernobyl en Fu- In de afgelopen vijfjaar vonden in Belgische kerncentrales 58 incidenten plaats: 27 in Doel en 31 in Tihange. kushima (2011) zijn met een 7 aan gemerkt. In de afgelopen vijfjaar vonden in Doel 27 en in Tihange 31 inci denten plaats. Vergeleken bij Bors sele (6) is dat veel, maar Doel telt vier reactoren en Tihange drie. Borssele slechts één. Niettemin scoort Borssele beter, want in de Belgische kerncentrales doet zich een kwart meer sores voor. Alle incidenten in de grafiek be treffen incidenten van niveau 1 en 2. Meldingen in de categorie o zijn buiten beschouwing gelaten. Ver reweg het gros valt in de categorie 1. Vaak is dat niet meer dan een storing of een defect in het niet-nucleaire deel. Twee kwamen terecht in de categorie 2. Dat be trof het stilleggen van de kerncen trales Doel 3 en Tihange in 2012, nadat er haarscheurtjes in de reac torvaten waren ontdekt. Zelfs de sabotage in de kerncen trale Doel 4 in 2014 is aangemerkt als een incident (1). Een perso neelslid had moedwillig 65.000 li ter smeerolie laten weglopen, waardoor één van de stoomturbi nes oververhit raakte. Doel 4 lag er een klein halfjaar door stil. Vol gens de Belgische autoriteiten zou het om een mogelijke terreurdaad gaan. De INES-schaal is dus niet zaligmakend. Zolang het incident buiten het nucleaire deel plaats vindt en er geen gevaar is voor de omgeving, houdt de INES-schaal- indeling het op een incident. Niet meer dan dat. Wat dat betreft blijft de screening van personeel uitermate belangrijk voor de vei ligheid en beveiliging van nucleai re installaties. DINSDAG 5 JANUARI 2016 Hét gevaar in Doel is laksheid door Nico Schapendonk Wim Turkenburg, atoomgeleerde door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33