Goes begint met Health Campus Zeeland Michiel de Ruyter zorgt voor topjaar bioscopen Vlissingen en Temeuzen Ongewoon veel bloeiende planten in Middellandse Zeetuin 4 ZEELAND Rozemarijn en mimosa bloeien en de tuinbanaan is nog niet ingepakt. Lente in de Middellandse Zeetuin in Buttinge. buren. Maar die zijn wel wat ge wend van mij. Over vijftig tot hon derd jaar staan hier megapalmen. Maar dat maak ik niet meer mee." „Normaal had ik allang mijn Musa, de tuinbanaan dus, inge pakt", vertelt Wim staand naast de metershoge palm. Inpakken? „Ik haal de bladeren eraf of ik vouw ze dubbel, tegen de stam. Dat is al een soort isolatie. Daarna pak ik 'm zo hoog mogelijk in. Met paardendekens. Dat is tot nu toe niet nodig." Wim ziet dat niet alleen de flo ra van slag is door de aanhoudend zachte temperaturen. Ook de vo gels bijvoorbeeld. „Ze zijn onrus tig en ik heb zelfs al voorjaarszang gehoord. En als de zon schijnt, vliegen er al dagvlinders." Hoofdschuddend kijkt hij naar de ook al bloeiende Euphorbia, of wel wolfsmelk. „Die bloeit anders eind april, begin mei. Ik hoor het ook om me heen. Overal staat van alles en nog wat in bloei. Ik ver wonder me erover, geniet er ook van. Ik word er zelfs vrolijk van. Het is apart, bizar eigenlijk. Maar De Middellandse Zeetuin in Buttinge is de laatste weekeinden van mei, juni, juli en augustus weer geopend voor publiek. het is natuurlijk niet echt goed voor het groen. Planten hebben een rustperiode nodig. Ze verlie zen veel kracht doordat ze zo snel weer bloeien. Als er straks een lan ge vorstperiode komt...." „Omdat ik dit nog nooit heb meegemaakt, ben ik toch wel be nieuwd naar wat er verder gaat ge beuren. Ik weet ook wel, de na tuur is hard en herstelt zichzelf wel. Maar er zal ongetwijfeld scha de zijn. En zeker niet alleen bij mij. De sapstromen in de bomen lopen ook al. Je ziet knoppen op zwellen." De tuin is omringd door een be schermende groene deken. „Ik heb bij de aanleg twintig jaar gele den bosschages rondom geplant. Een goede beschutting tegen de zeewind." Hij probeert zo veel mo gelijk te genieten van zijn tropi sche pracht. De palmen, cacteeën, planten en struiken. Maar ook van zijn vrolijke bouwseltjes. „Ik hou van ver- maaksarchitectuur, vandaar die grapjes, de follies." Haast jubelend loopt Wim Uilen broek door zijn Middellandse Zee tuin in Buttinge. Zich verwonde rend, maar ook genietend van het grote aantal planten dat bloeit of de kop al opsteekt. Hij stapt de serre van zijn huis uit en loopt direct naar een ci troenboompje in een grote kuip. „Die staat gewoon nog buiten en de citroenen doen het goed hoor. Ik heb ook de limoen nog buiten. Ongewoon joh." Lachend: „In het land van pee en juun heb ik citrus vruchten staan." Hij wandelt verder de tweedui zend vierkante meter tropische verrassingen in. De tuin ligt ach ter zijn woonhuis aan de door gaande weg van Middelburg naar Grijpskerke. „Kijk hier nou, dat had ik nog niet eens gezien. De Hybericum bloeit ook al." Stra lend wijst hij op de kleine gele bloemetjes. De rode sierappeltjes ervoor, vormen een fraai contrast. Op het Spaanse plein hangt de rozemarijn volop bloeiend over een muurtje en erboven toont de Viburnum zijn op bloesem lijken de bloemenpracht. „De geur is niet lekker", grinnikt Wim. „Een zweetvoetenlucht, zeker als de zon erop schijnt." 'Het is ongelooflijk wat er nu allemaal al in bloei staat. Dit heb ik nog nooit in mijn leven zo gezien' Wim Uilenbroek, tuineigenaar „Ik heb in m'n leven al heel wat meegemaakt, maar dit heb ik nog nooit gezien. Zoveel bloeien de planten. En de zaailingen van de palmen komen overal op. Een soort tropisch onkruid. Ook bij de Het doel is om personeel van de deelnemende organisaties kennis te laten uitwisselen, gezamenlijke diensten te beginnen en subsidie bronnen voor innovatieve projec ten aan te boren. Er is daarnaast ook ruimte om eventueel een ge bouw neer te zetten aan de 'zorg boulevard' bij het ziekenhuis, bij voorbeeld voor een extra zorgoplei- ding. De inrichting van een 'Acade mische Werkplaats Ouderenzorg' biedt daarnaast kansen voor het Zeeuwse bedrijfsleven om produc ten en concepten op het gebied van de gezondheidszorg toe te pas sen met tegelijkertijd onderzoek naar nieuwe kennis door studen ten en mensen die in de zorg en aanverwante sectoren werken. Health Campus Zeeland is volgens de gemeente een mooie aanvul ling op Campus Zeeland. Dat ini tiatief richt zich vooral op de blau we (water, industrie, techniek) en groene (landbouw, agrofood, duur zaamheid) economische dragers van de Zeeuwse economie. Directeur Ad Weststrate van de CineCity-bioscopen in Vlissin gen en Terneuzen maakt vanon der zijn vakantieboom op Cura sao een dankbare knik naar Michiel. Ook de in oktober geo pende CCXL-zaal draagt met ruim zevenhonderd stoelen en het grootste filmdoek van Neder- Voor CineCity Vlissingen was Michiel de Ruyter met 35.000 bezoekers de best bezochte film ooit. land (24 bij 10 meter) bij aan de populariteit van de Vlissingse bio scoop. James Bond (Spectre) en Star Wars (The force awakens) zorg den aan het eind van het jaar voor een formidabele eindsprint. In totaal trok CineCity vorig jaar 350.000 bezoekers - vergele ken met 2014 een plus van 17 pro cent. Ook de CineCity-vestiging in Terneuzen zit met 85.000 be zoekers op jaarbasis in de lift. Wat het filmhuiscircuit be treft zijn de cijfers minder explo sief. Cinema Middelburg trok vo rig jaar iets minder bezoekers dan in 2014. Cinema-directeur Si mon Blaas: „Je hebt niet elk jaar een kraker als de Franse film In- touchables. Met 18.000 bezoekers per jaar zijn we hartstikke blij." De mimosa bloeit nu al in Buttinge Wim Uilenbroek van de Middellandse Zeetuin: „Ik heb de tuinbanaan nog niet ingepakt, foto's Lex de Meester Mimosa Euphorbia Valeriaan door Annemarie Zevenbergen Bosaardbei Hybericum door Luc Oggel GOES Onder de noemer 'Health Campus Zeeland' begint de ge meente Goes een samenwerkings verband tussen verschillende zorg instellingen, bedrijven, onderwijs en overheid op het gebied van ge zondheid. door Jan van Damme VLISSINGEN. Michiel de Ruyter heeft de bioscopen in Nederland een topjaar bezorgd. In CineCity Vlissingen zagen 35.000 bezoe kers hoe Frank Lammers als Zeeuwse zeeheld Engelse en Fran se vloten aan flarden schoot. Een record voor de Vlissingse bio scoop. Landelijk is het eveneens een record: nergens trok Mischiel meer bezoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32