van de feestdagen ligt januari open voor veranderingen 'Geluk zit niet in een datum' PvdA: Zeeland moet profiteren van bouw marinierskazerne KOOPJES 1e etage DELSCHER, Grote Markt 11-13, Goes ZEELAND 3 Dinsdag 5 januari t/m 9 januari eens tijd om dat te doen." In de kar staat een potje met zijden voorjaarsbloeiers. „Deze zijn niet echt. Maar thuis komen de bollen de grond al uit!" Partner Alwin Don is vooral blij dat hij nu weer door kan met het gewone, lees: gezonde leven. „Van lekker eten en drinken kun je ook genoeg krijgen. De weeg schaal is onverbiddelijk. Het was gezellig, maar het is genoeg ge weest." Jacqueline: „Niet meer van alles eten, ook niet als we bij anderen FEESTDAGEN VOORBIJ... TIJD VOOR 'GEWOON' GEZELLIG op bezoek zijn. Binnenkort zijn we ergens uitgenodigd. We gaan, maar hebben wel gevraagd: haal alsjeblieft niets in huis voor ons. Anders ben je weer verplicht dat op te eten." Nikki Zwier en haar vriendin Demelza Kramer uit Middelburg zijn klaar met de verplichtingen en guilty pleasures van de feestda gen. „Blij dat het voorbij is", zegt Demelza. Nikki is op zoek naar 'mooie en gezellige dingetjes' voor in huis. „En een nieuwe plant. Nieuw jaar, nieuw leven!" Aan het begin van het nieuwe jaar staat alles weer op nul. Een schone bladzijde kan soms een gevoel van opluchting geven: alles kan weer, je hebt weer nieuwe mo menten om iets op te bouwen." Die stemming van 'nieuwe ron de, nieuwe kansen' vindt Patrick van Hees heel begrijpelijk. Hij is auteur van het boek 'De Geluks- professor' en geeft door het hele land lezingen over geluk. „Geluk zit niet in een datum", waarschuwt hij. „Over een paar weken is het weer 'blue monday'. Dan zou iedereen zich weer de pressief voelen. Maar omstandig heden bepalen hooguit vijftien procent van je geluk, blijkt uit on derzoek." De gelukkigste mensen op de wereld zijn de mensen met echt goede vrienden en familie, zegt Van Hees. „Dus richt je in plaats van op afvallen bijvoorbeeld eens op het aangaan van oprechte ver bindingen met anderen: relaties die verder gaan dan 'hoi, alles goed?"' Daarnaast heb je 'oplaadpun- ten' nodig om gelukkig te zijn. „Tijd om rust te nemen, bij te tan ken en te ontstressen. Je moet je zelf toestaan om te genieten. Koop gewoon dat ticket voor het con cert van Justin Bieber, als je dat leuk vindt." Maar sla niet door. „Je hebt ook mensen die alleen maar in het heden leven: de typische ge notsjunks. Je moet een goede ba lans zien te vinden tussen genie ten en de doelen die je wilt berei ken." Juist de oplaadpunten zijn het probleem bij veel mensen. Ze nemen er de tijd niet voor. Van Hees heeft daarom nog een tip: 'lees meer boeken'. „De gelukkig ste mensen lezen heel veel. Voor vrouwen staat lezen zelfs op num mer één van dingen waar ze ener gie uit halen. Het vergroot boven dien hun inlevingsvermogen." Dat vindt de PvdA in de Tweede Kamer. Die heeft opheldering ge vraagd aan minister Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie. De fractie vraagt haar of in de aanbesteding kan worden opge nomen dat het Zeeuws bedrijfsle ven voor tenminste een bepaald percentage wordt ingeschakeld. En als dat niet kan, wil de PvdA van de minister weten of het Zeeuwse bedrijfsleven op een an dere manier kan profiteren. De PvdA vraagt dat naar aan leiding van een artikel in deze krant. Daarin waarschuwde Taco Tuinhof van architectenbureau Rothuizen in Middelburg dat Zeeuwse bedrijven amper profite ren van de bouw van de Michiel Adriaanszoon de Ruyterkazerne. De regio steekt veel geld in de marinierskazerne. Dat project moet zoveel mogelijk banen opleveren, vindt de PvdA. Met name bureaus die hoogwaar dig werk doen, zoals bijvoor beeld het maken van ontwerpen, bestekken en tekenwerk, kunnen het wel vergeten. Dat heeft te ma ken met de wijze waarop de ka zerne wordt aanbesteed. Groot verschil met een traditionele aan besteding is dat niet alleen ont werp en bouw van de kazerne, maar ook financiering en exploi tatie gegund zal worden aan één partij. Dat plaatst Zeeuwse bedrij ven bij voorbaat buiten spel, stelt Tuinhof. Een consortium van Zeeuwse bedrijven zal zich niet kunnen inschrijven. Ze kan niet voldoen aan de bouwvoorwaar- den en financiële eisen. T Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl DINSDAG 5 JANUARI 2016 begin, een nieuw geluid Safiroen en John Stroo uit Vlissingen. Safiroen: „Na Oud en Nieuw heb ik echt het gevoel: en nü iets gezelligs, iets nieuws!" foto's Lex de Meester Alwin Don en Jacqueline Tilburgs. Jacqueline: „Dan kijk je in huis om je heen en denkt: het wordt tijd om dat te doen, om het huis te verven..." Nagenieten van de kerstboom: haal de dennenaalden eraf en leg ze in een afsluitbare pot, laag om laag zout en naalden. Zo nu en dan omschudden. Na een tijdje is de geur van de naalden in het zout getrokken. Heerlijk voor in bad. Gemengd met jeneverbessen, laurier, rozemarijn en eucalyptusblad wordt het een geurige potpourri. De rest van de boom wordt natuurlijk feestelijk knisperend in de open haard verbrand. Waarom wachten met de grote schoonmaak? Doe mét de dennenaalden al les de deur uit dat kapot, vergeeld of opgebruikt is. Was de gordijnen en wit de muren. Niets mooiers dan de lente verwelkomen in een fris huis. Vervang halfdode planten door frisgroene exemplaren en trek bloembollen voor in potten en bakken met turfaarde. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Zeeland moet profite ren van de bouw van de mariniers kazerne in Vlissingen. De regio steekt er veel geld in, dus moet het project zoveel mogelijk banen opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31