TO0S Anatoom zat niet fout bij lezing MH17 Nederland inspecteert kerncentrale Doel Plastic tasje 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Ik ben blij dat de feestdagen voorbij zijn. Uw Mening ONEENS paul kusters 120 leerlingen weggestuurd 2015 topjaar voor musea Stoelendans columnisten tSE BESTE WENSEN dinsdag Nee, het was geen sub tiele steunbetuiging aan de failliet ver klaarde winkelketen V&D. Eerder Zeeuw se zuinigheid. In de wetenschap dat ik bij een aankoop niet zo maar meer een plastic tasje mee zou krijgen, had ik er één van huis meegenomen toen ik zater dag even de stad inging. En dat was toevallig een exemplaar van V&D. Niet dat het nodig was, want de verkoopster van de win kel waar ik voor half geld een De verkoopster was niet van plan iets in rekening te brengen voor het plastic tasje nieuwe broek aanschafte leek niet van plan iets in rekening te breng en voor het plastic tasje dat ze rou tineus tevoorschijn toverde. „Hoeft niet hoor", zei ik nog net op tijd. „Ik heb er zelf één bij me." Jammer dat sommigen bij zo'n maatregel meteen moord en brand gaan schreeuwen. Gisteren las ik dat de directeur van Van Wijck Verpakkingen vindt dat de overheid de burger misleidt. Dat wordt al veel te snel geroepen, maar als ondernemers het gaan zeggen, word ik echt wantrou wig. Dan zie ik een hedendaagse Amerikaanse cowboy voor me, pistool op de heup, die betoogt dat president Obama de wapen handel niet aan banden mag leg gen. Je kunt oneindig steggelen over het aantal plastic tasjes dat Nederlanders per jaar gebruiken, feit is dat het er te veel zijn. En dat mensen, niet alleen zuunige Zeeuwen, zich dat bewust wor den als je ze ervoor laat betalen. Vorige week vertelde een Vlissing- se winkelier in deze krant het gê nant te vinden tien cent voor een tasje te moeten vragen als men sen voor 500 euro aan kleding bij hem komen kopen. Neem een voorbeeld aan Water sport Fashion in Breskens, zou ik zeggen. Die zaak doneert alles wat klanten voor tasjes betalen aan het reddingsstation van de KNRM. Dan doe je ineens twee keer iets voor een goed doel. Wordt het nog een eer veel meer voor zo'n tasje te betalen. Hoewel het de vraag is of je bij 500 euro aan kleding aan één tasje genoeg hebt. 125 reacties k\ toosenhenk.nl O 120 leerlingen zijn vorig schooljaar geschorst of ver wijderd van Zeeuwse basis scholen en middelbare scholen. Dat staat in een rapport van de Inspectie van het Onderwijs. Het percentage schorsin gen en verwijderingen is in Zeeland gemiddeld (0,6 procent). In Overijssel worden de minste leerlingen (tijde lijk) van school gestuurd, terwijl uit de provincies Noord-Holland, Utrecht en Flevoland relatief veel mel dingen komen. De Zeeuwse musea heb ben in 2015 een recordaan tal bezoekers getrokken. De 45 musea waren samen goed voor een half miljoen bezoekers. Dat zijn er zo'n 64.000 meer dan in 2014. In totaal passeerden 523.503 mensen de toe gangsdeur van een mu seum. Dat is een toename van veertien procent, zo blijkt uit een recente inven tarisatie van Sociaal Cultu reel Erfgoed Zeeland. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Van der Steur hield het belas tende rapport maandenlang ach ter voor de Tweede Kamer, die vergeefs om openbaarmaking had gevraagd. Het onderzoeks rapport van twee topfunctiona rissen van de politie, dat deze krant heeft ingezien, conclu deert dat Van der Steur professor Maat zonder dossierkennis heeft afgeserveerd: 'De genomen maat regelen hebben plaatsgevon den zonder goed inzicht in de fei ten.' Maat moest in april 2015 op stappen uit het team dat MHi7-slachtoffers identificeerde. Fragmenten van een besloten le zing die hij hield voor Maas trichtse studenten lekten uit via RTL Nieuws. Hierdoor kwam in formatie over slachtoffers op straat te liggen. Van der Steur noemde de lezing van Maat 'bui tengewoon ongepast en smake loos', maar volgens Maat is het gebruikelijk dat onderzoekers le zingen houden voor vakgenoten. Hij wist niet dat de lezing voor anderen toegankelijk was, beves tigen onderzoekers. In het geheime rapport advise ren de politieonderzoekers de minister Maat niet op indivi dueel niveau te straffen, omdat de politie zelf al jarenlang geen goede afspraken had over het houden van lezingen: 'De hoofd oorzaak ligt opgesloten in het systeem en niet in de persoon van professor Maat.' Zowel korpschef Gerard Bou- man als minister Van der Steur laat deze voor Maat ontlastende conclusies weg in brieven over de zaak. Van der Steur noemt het handelen van de hoogleraar in een brief aan de Tweede Ka mer juist 'indiscreet en onzorg vuldig'. Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt (CDA) die maanden lang gevraagd heeft om open baarmaking van de stukken, is zeer kritisch op de minister. Minister Van der Steur ontkent informatie achter te hebben gehouden voor de IVveede Kamer. „Het past een minister van Justi tie niet een feitenonderzoek te la ten doen, dat vervolgens niet te publiceren en al die tijd de meest kritische passages over zijn handelen weg te laten." Van der Steur ontkent infor matie te hebben achtergehouden voor de Kamer. Hij zegt zijn Ka- merbrief, waarin hij het ontslag van Maat noemt, te hebben geba seerd op een advies van de korps leiding. „Interne afwegingen die daaraan ten grondslag liggen, zijn een zaak van de politie." De centrale Doeli is gisteren weer opgestart. Zaterdag werd de reactor automatisch uitge schakeld omdat er een pro bleem was met de wissel stroomgenerator (alternator). De minister en haar Belgische collega Jan Jambon zullen aanwe zig bij de controle. De Tweede Kamer wilde graag dat Schultz in België aan de bel trok over de veiligheid van de zeven kerncen trales in België, die niet zo ver van de Nederlandse grens staan. Een aantal reactoren wordt regel matig afgeschakeld vanwege sto ringen of problemen. Vooral in woners van Zeeland, West-Bra bant en Zuid-Limburg maken zich zorgen. Schultz zal vooraf gaand aan haar bezoek aan Doel nog met burgemeesters in de Ne derlandse grensregio's overleg voeren om hun inbreng mee te nemen. De Nederlandse toezichthou der ANVS en de Belgische FANC zullen de inspecties uitvoeren. „FANC is niet geloofwaardig als onafhankelijk toezichthouder", reageert Eloi Glorieux, campag neleider kernenergie bij Green peace België. „FANC heeft deze levensduur verlenging toegestaan zonder ge degen milieuonderzoek te wil len doen." De directeur van de FANC, Jan Bens, was directeur van de kerncentrales in Doel, stelt Greenpeace. De milieuorga nisatie pleit voor inspecties door een onafhankelijk expert en is onlangs een rechtszaak gestart om een volwaardige milieu-ef fectrapportage af te dwingen. Hierbij zouden ook bewoners van Nederlandse kant betrokken moeten worden. Ernst Jan Rozendaal Doel moet dicht. IK KON BLAUW VAN INKOOP NIET NIET ontwijken... ik ©a ff naar huis OM TE ÖOUCHEN. VLISSINGEN VLISSINGEN Een aantal columnisten van de PZC heeft met ingang van de ze week een andere vaste dag gekregen waarop ze verschij nen en Jan van Damme neemt op woensdag het stokje over van Guido van der Heijden. Marleen Blommaert verhuist van dinsdag naar maandag en Ernst Jan Rozendaal van maan dag naar dinsdag. Willem van Dam, Maan Leo en Maikel Har te blijven op donderdag, vrij dag en zaterdag hun gedach ten met u delen. NEW YORK Kunstenaar Maartje Korstanje jaar naar VS De Zeeuwse beeldend kun stenaar Maartje Korstanje is dit jaar artist in residence bij het International Studio and Curatorial Program (ISCP) in New York. Het verblijf is mo gelijk dankzij het Mon driaan Fonds, dat over een atelier beschikt in het insti tuut en een appartement in Manhattan. Het ISCP streeft ernaar internationale kunste naars te introduceren in het kunstcircuit van New York. door Koen Voskuil en Jeroen de Vreede DEN HAAG. De in opspraak geraak te topanatoom George Maat had als MH17-onderzoeker niet opzij geschoven, maar gerehabiliteerd moeten worden. Dat is één onder deel van harde kritiek op minister van justitie Ard van der Steur in een onderzoek naar een lezing van Maat over MH17-slachtoffers. pagina 11: 'Minister heeft se lectief uit rapport gewinkeld' DEN HAAG. Nederland en België zullen op 20 januari voor het eerst een gezamenlijke controle uitvoe ren van de kerncentrale Doel in België. Minister Melanie Schultz (Infrastructuur en Milieu) kondig de in december aan dat dit zo spoedig mogelijk zou gebeuren, maar de datum was nog niet be kend. Zeeland 5: Hét gevaar in Doel is laksheid; Stroom aan incidenten in Bel gische kerncentrales

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2