'Hackpolis' is niet aan te slepen in Amerika Start handelsjaar koude douche voor beleggers ECONOMIE 21 Gebruikte auto's in trek Jumbo schrapt banen in Veghel De verkoop van tweedehands personenauto's is met 2 pro cent gegroeid. Autobedrijven verkochten in 2015 bijna 1,1 mil joen gebruikte auto's aan con sumenten. Vooral Skoda was in trek, met 19,5 procent meer. Supermarktketen Jumbo gaat re organiseren op het hoofdkan toor, nu de fusie van Jumbo met C1000 is afgerond. De super schrapt 190 van de 925 banen in zijn centrale organisatie. Ge dwongen ontslagen worden niet uitgesloten. De banenreductie treft voornamelijk administratie ve en beheersfuncties die niet meer nodig zijn na de bundeling van Jumbo met C1000. De direc tie is van plan sommige van die activiteiten te verkopen, waar door een deel van het bovental lig personeel waarschijnlijk aan het werk kan blijven. Bij Jumbo werken rond 60.000 mensen. Cyberverzekeringen vormen de snelst groeiende verzekeringstak in de Verenigde Staten. Waar ver zekeraars op alle andere vlakken moeten inleveren, groeide de cy- bermarkt juist met een derde tot 2,75 miljard dollar, becijferde The Betterley Report, een enquête on der verzekeraars. Geschrokken van een reeks grote digitale inbra ken verzekeren klanten boven dien steeds grotere bedragen. In 2015 kwamen in de VS de ge gevens van gebruikers van 'vreemdgangerswebsite' Ashley Madison op straat te liggen. Een hacker kon bij de persoonlijke ge gevens van miljoenen Amerikaan se T-mobileklanten, er werd ge hackt op Wall Street en de medi sche informatie van tientallen mil joenen Amerikanen lag op straat. Zelfs de e-mails van de baas van de CIA werden gehackt. Ook in Europa verzekeren steeds meer bedrijven zich tegen een cyberaanval. De behoefte neemt naar verwachting verder toe nu de EU vorige maand heeft verordonneerd dat bedrijven voortaan elke digitale inbraak die personen kan schaden binnen 72 uur moeten melden bij de autori teiten. Een hack onder de pet hou den is er dus niet meer bij. „ITet valt te verwachten dat de markt 'Nederland heeft de hoogste it-dichtheid ter wereld' meer op de Amerikaanse gaat lij ken in de komende jaren", voor spelt Richard Betterley, de verze keringsexpert achter The Better ley Report. „Niemand kan nog zeg gen: dat gebeurt ons toch nooit." In het Verenigd Koninkrijk, waar onder meer telecombedrijf TalkTalk al werd getroffen door hackers, verdrievoudigde het aan tal cyberverzekeringen in 2025, schat een vertegenwoordiger van verzekeraar Hiscox tegenover pers bureau Reuters. In Nederland groeit de markt ook, bijvoorbeeld met nieuwe po lissen voor particulieren die zich willen verzekeren tegen internet criminaliteit, 'maar een brede be weging kunnen we het nog niet noemen', constateert directeur Leo de Boer van het Verbond van Verzekeraars. „Terwijl Nederland de hoogste it-dichtheid ter wereld heeft, dus aan risico's zal het niet ontbreken. Waar blijft de Neder landse markt?" In de VS heeft volgens het New Yorkse Insurance Information In stitute 60 tot 80 procent van de grote bedrijven een cyberverzeke ring. Vooral bedrijven en instan ties in de zorg zijn enthousiaste klanten. Tussen 2012 en 2024 groei de de vraag in die branche met 178 procent, berekende assurantiebe middelaar Marsh. Het aantal verze keringen voor nutsbedrijven ver dubbelde. „Het product promoot zich zelf', zegt Robert Hartwig, direc teur van het instituut dat de Ame rikaanse verzekeringsmarkt onder zoekt. „Er is elke week wel ergens een grote cyberaanval en de kosten van zo'n inbraak zijn enorm. Of een cyberverzekering een goed idee is, is niet eens een vraag meer. De dreiging groeit, ook in Europa. Er is een wapenwedloop gaande tussen hackers en bedrij ven en overheden die gegevens proberen te beschermen. Nu meer apparaten verbonden worden met internet ontstaan risico's in steeds meer delen van de economie." Het handelsjaar 2026 begon met een koude douche voor beleggers. Ze werden onaangenaam verrast door de krimp van de industriële productie in China. Het was al de tiende maand op rij dat de produc tie krimpt, maar de daling was nog groter dan verwacht. Tegelij kertijd werd duidelijk dat de Chi nese regering aanstuurt op een de valuatie van de yuan. Dat moet de exportpositie van de Chinese in dustrie verbeteren. Daar schrokken beleggers ook van. Als de regering de economie moet aanzwengelen gaat het veel slechter dan gedacht, was de rede nering. En dus stapten de Chinese beleggers massaal uit. Tenminste, dat probeerden ze. Sinds dit jaar stopt de handel in Shanghai auto matisch als de index 7 procent daalt. Wie te laat was zag zijn ver kooporders geblokkeerd worden en kan het vandaag nog eens pro beren. De tegenvallende groei in Chi na had direct zijn weerslag op de rest van de wereld. In Europa do ken de beurzen massaal in het rood. Ook in de VS begon de dag met rode koersen op de borden. De toenemende spanning in het Midden-Oosten was ook al niet goed voor de handelsgeest. Maar daardoor steeg de olieprijs heel licht. Corné van Zeijl, fondsmanager bij vermogensbeheerder Actiam, is verbaasd over de heftige reactie op de beurzen. „De krimp in Chi na viel mee. En in Europa gaat het economisch eigenlijk best goed. Er is geen reden voor de panieke righeid." Van Zeijl blijft optimis tisch, ondanks de valse start van het jaar. „De fundamenten in Eu ropa zijn goed. Ik zie voorlopig maar één groot risico voor de beur zen en dat is een mogelijk vertrek van Groot-Brittannië uit de EU." DINSDAG 5 JANUARI 2016 70 Baggeraar Boskalis neemt de Duitse branchegenoot Strabag Wasserbau over voor 70 miljoen euro. Het bedrijf is marktleider in Duitsland. rari onttrekt zich met de beursnote ring gedeeltelijk aan de tucht van moederonderneming Fiat Chrysler Automobiles, dat met de gedeelte lijke verkoop de schuldenlast wil verminderen. Het aandeel noteerde op de eerste beursdag 43 euro. Fer rari is volgens kenners zo'n 10 mil jard euro waard. foto Daniel Dal Zennaro/ANSA door onze correspondent Karlijn van Houwelingen NEW YORK. Amerikaanse bedrijven wapenen zich massaal met een cy berverzekering, na een jaar waarin hackers ongenadig toesloegen. Ver zekeraars dekken onder meer de kosten van gegevensdiefstal, repu tatieschade en eventuele rechtsza ken. Nederland volgt te langzaam, vindt het Verbond van Verzeke raars. Leo de Boer verzekeraars 2,75 miljard Waar verzekeraars op alle andere vlakken moeten inleveren, groeide de cybermarkt juist explosief met een derde tot 2,75 miljard dollar. Dat becijferde The Betterley Report, op basis van een onderzoek onder verzekeraars. door Peet Vogels AMSTERDAM. De eerste handelsdag van het nieuwe jaar was het direct bal op de aandelenbeurzen. Tegen vallende groeicijfers van de Chine se economie en onrust in het Mid den-Oosten veroorzaakten kelde rende beurskoersen. De Chinese beurs sloot zelfs voortijdig toen de index met 7 procent daalde. Twee Chinese investeerders leveren commentaar op de ontwikkelingen op de beurs in Sjanghai, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21