Curatoren willen warenhuisketen V&D zo veel mogelijk intact houden Risico op armoede is klein Economisch, sociaal, gezondheid, vertrouwen: we scoren hoog op allerhande lijstjes, zegt het CBS Ferrari op beurs Milaan 20 Mooi jaar Plus en Coop Thalys rijdt niet door staking Plus en Coop hebben een goed jaar achter de rug. De omzet van Plus groeide in 2015 met 8,8 procent, Coop noteerde een plus van 7,5 procent. Plus noemt zich 'de hardst groeien de supermarktorganisatie'. Door een staking van Belgische vakbonden rijdt de Thalys die vanavond om 20.17 uur naar Pa rijs zou vertrekken niet. Mor gen rijdt er helemaal geen Tha lys naar de Franse hoofdstad, meldt het spoorbedrijf DEN HAAG. Failliete winkelketens vlak voor de jaarwisseling. Stijgen de jeugdwerkloosheid, een uit dijende stroom vluchtelingen die naar ons land komt en de onrust die daarmee gepaard gaat: je zou zo maar kunnen denken dat het niet goed gaat in Nederland, aan het begin van 2016. Niets is min der waar. Nederland doet het op veel gebieden aanzienlijk beter dan de rest van Europa, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Niet alleen economisch: de Ne derlandse bevolking is ook de ge lukkigste van Europa. Het CBS heeft, in verband met het voorzit terschap van de Europese Unie in de eerste helft van dit jaar wat cij fers op een rij gezet. Ondanks de economische crisis van de afgelo pen jaren, zijn we nog steeds één van de rijkste landen ter wereld. Bijna nergens werken zoveel men sen als in Nederland. Twee derde van alle 15- tot 75-jarigen in ons land is aan het werk. Jeugwerkloosheid Alleen in Zweden ligt dat percen tage hoger. Van alle EU-landen heeft Nederland de laagste jeugd werkloosheid. In 2014 (de meest recente gegevens die internatio naal beschikbaar zijn) was dat bijna 13 procent, tegenover een Eu ropees gemiddelde van 22 procent. Ook werken in Nederland meer vrouwen (60 procent tegenover 52 procent gemiddeld in de hele EU). Dat is vooral te danken aan het feit dat Nederland uitblinkt in deeltijdwerk. Ook mannen wer ken nergens zo vaak parttime als hier. De arbeidsparticipatie van ouderen is in Nederland eveneens hoger dan gemiddeld. De afgelo pen tien jaar is het aantal werken de 55-plussers hier met zo'n 15 pro cent gestegen. Maatregelen die de druk op de sociale zekerheid moeten verklei nen, zoals het verhogen van de pensioenleeftijd, werpen volgens het CBS in de komende tijd hun vruchten af. Het risico op armoede is in Ne derland het op één na kleinst. Het verschil tussen rijk en arm, de zo genoemde inkomensongelijkheid, is in Nederland daarbij relatief klein. Net als in bijvoorbeeld de Scandinavische landen. Ook pret tig: ons dagelijkse brood is relatief goedkoop. De prijzen van voedsel liggen in Nederland 3 procent la ger dan gemiddeld in Europa. Gezonder Nederlanders lijken bovendien ge zonder dan de meeste andere Eu ropeanen. Bijna nergens sterven zo weinig mensen aan hart- en vaatziekten. Ook zijn er minder Nederlanders die roken en kam pen met overgewicht. Daar komt bij dat Nederlanders meer dan andere Europeanen ver trouwen hebben in de medemens. Ook het vertrouwen in het rechts systeem is hoog; driekwart ver trouwt de politie. Ook qua ver trouwen in politici - een graadme ter voor het democratische gehal te van een samenleving - loopt Ne derland voorop. Niet op elk terrein geeft Neder land echter het beste voorbeeld. Uit het CBS-rapport blijkt ook waar ons land niet bepaald uit blinkt. In milieubescherming bij voorbeeld. Tbssen 1990 en 2013 wisten de EU-landen samen de uitstoot van broeikasgassen met 23 procent terug te dringen, maar Nederland kwam niet verder dan 10 procent. Ook wordt hier nog re latief weinig energie opgewekt uit hernieuwbare bronnen. Ook blijft het aantal jongeren dat afstudeert in een exacte studie richting fors achter. Haalt in Euro pa een kwart van de studenten een diploma in een opleiding als natuurkunde, wiskunde, techniek of informatica, in Nederland is dat maar zo'n 14 procent. AMSTERDAM. De curatoren van V&D en La Place willen het fail liete concern zo veel mogelijk in tact houden. Slechts de kandida ten die geïnteresseerd zijn in het hele warenhuis of grote delen daarvan mogen een bod doen. Dat laten curatoren Kees van de Meent en Hanneke De Coninck- Smolders weten. Voor het op oudejaarsdag bank roet verklaarde V&D meldden zich afgelopen twee weken tien tallen kandidaten. Een deel van hen heeft afgelopen dagen een in formatiememorandum ontvan gen met financiële info over V&D en La Place. „Komende da gen kunnen zij daarmee een con creet voorstel schrijven en bij voorbeeld met financiers overleg gen", zegt Edwin van Wijk, woordvoerder van de curatoren. Een eventueel bod moet uiterlijk eind deze week worden ingele verd. „De curatoren zullen ver volgens een shortlist opstellen en volgende week zo snel moge lijk een keuze maken." Het memorandum is niet aan ie dereen gestuurd. „Alleen par tijen die interesse hebben in de gehele V&D of grote delen heb ben het ontvangen." Hoeveel er dat zijn? „Het betreft een groep van zeker tien kandidaten." Terwijl de curatoren werken aan een doorstart, hopen leveran ciers ondertussen dat zij nog iets terugzien van het soms vele geld dat ze tegoed hebben. In totaal gaat het om 53 miljoen euro. Zo heeft het Waalwijkse Docdata, dat sinds 2008 de V&D-webshop verzorgde, nog een nota van 1,5 miljoen euro open staan. Top man Michel Alting van Geusau vreest dat daar maar weinig van terugkomt. „Maar je kunt weinig uitrichten. Als een bedrijf geen geld heeft, kun je de betalingster mijnen niet bekorten. Je kunt al leen hopen dat het toch goed komt." Economie Weinig te klagen in ons land door Annemieke van Dongen MILAAN. De Italiaanse premier Matteo Renzi (links) houdt samen met Ferraribaas Sergio Marchionne een model vast van een F1-race- monster van het prestigieuze Itali aanse automerk. Gisteren was de eerste beursdag voor Ferrari op de beurs in Milaan. In oktober vorig jaar was er al een notering aan Wall Street aan voorafgegaan. Fer- door David Bremmer en Henk Snijders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20