In Belek waaien de palmbomen bijna uit de grond 'Unieke kans om voor een topclub te werken' 'Ik verlaat Vitesse liever om trainer te worden in 16 Jordi Cruijff bleef bellen. Zaterdag hapte Peter Bosz toe. Hij wordt per direct trainer van Maccabi Tel Aviv. Adidas niet blij met spel Man. United Hoe ironisch: zoek je als Neder landse eredivisieclub doorgaans zonnige oorden op in Zuid-Euro pa om in ideale omstandigheden te overwinteren, sta je te zwoegen in de regen. Besmuikt zullen de thuisblijvers (FC Utrecht, SC Hee renveen) gniffelen bij de Europese weerberichten. De Portugese zuid kust, waar naast Feyenoord ook Cambuur, Excelsior en Roda JC re sideren, heeft op dit moment meer weg van een Hollandse pol der in oktober: een grauwe lucht waar regen uitvalt. In Belek, waar Ajax, De Graafschap en Willem II verblijven, is het al geen spat be ter. Grootste zorg Het is zo'n beetje de grootste zorg van elke teammanager: als het weer maar goed is. Maar tegelijker tijd ook het enige waar ze géén in vloed op hebben. Want het vin den van vijfsterrenhotels en idylli sche trainingslocaties is meestal het probleem niet. Er zijn bijzondere verhalen over weinig meewerkende weergo den tijdens trainingskampen. Die ene keer in 1999 dat Feyenoord aan de Turkse Rivièra werd wegge spoeld en voor een oefenwedstrijd moest uitwijken naar Istanboel waar vervolgens de kleedkamer werd leeggeroofd. Of die keer in 2002 toen de Rotterdammers op Gran Canaria vertoefden en een zandstorm voor een mysterieuze waas op het eiland zorgde. Of re center: toen PSV drie jaar terug vanwege commerciële belangen naar Thailand trok. Gesloopt door een jetlag klaagden spelers over wéér een training in veertig gra den. Dat laatste had de club natuur lijk kunnen weten. Maar het lucra tieve aanbod ging toen voor. Ajax is recent om commerciële rede nen twee keer naar Brazilië afge reisd, maar tijdens het seizoen is dat nu onbespreekbaar. Geen slopende reizen meer voor de Amsterdammers, vandaar dus Belek. Feyenoord was afgelopen jaar nog in Dubai, maar door de dood van een rijke sjeik die als sponsor fungeerde, kreeg die trip geen ver volg. Nu dus een trainingskamp in Albufeira waar normaal toch echt de zon schijnt. En PSV heeft ook geleerd van 'Thailand'. De trai ners van de top 3 zijn nu duide lijk. Het voetbal moet voorop staan. Dus: relatief korte vluchten én weinig tijdsverschil. Maar ja. Dat weer hè. Dat valt niet te rege len. „Henk heeft een goed net werk, nationaal en interna tionaal. Ik denk dat hij voor ons bijvoorbeeld ook veel kan gaan beteke nen in Zuid-Amerika' lichtte directeur spelersbe- leid Mare Overmars gisteren op de website van Ajax toe. Veldmate geldt onder meer als de ontdekker van Luis Suarez - de Uruguayaan die hij in 2006 naar FC Groningen haalde en die in middels wordt beschouwd als een van de beste aanvallers ter wereld - maar zelf koestert hij de beste herinnering aan een andere trans fer. „Luis Suarez was bijzonder, maar ik kies voor Erik Nevland. Hij voetbalde bij Viking FK, maar was financieel onhaalbaar. We hielden tweeënhalf jaar contact, voordat hij transfervrij naar Gro ningen kwam. Hij werd hier een publiekslieveling en we ver kochten hem jaren later met veel winst aan Fulham. Zo- wel op menselijk als spor tief vlak was dat een transfer waar alles inzat." Veldmate, die voor zes 'jaar tekent in Amsterdam, blij met zijn nieuwe baan. „Sommige mensen dachten dat ik onlosmakelijk verbonden was met Groningen, maar iedereen in de sport wil het hoogst haalbare. Ajax heeft in Europa een grote naam. Gezien de fase van mijn loopbaan (Veldmate is 58, red.) is dit een unieke mogelijkheid om nog eens voor een topclub te wer ken." Peter Bosz debuteert zeer waarschijnlijk komende zondag op de bank bij Maccabi Tel Aviv, dat die dag in de Israëlische com petitie thuis speelt tegen Maccabi Haifa. De 52-jarige trainer heeft zich voor anderhalfjaar verbon den aan de regerend landskam pioen. „Ik ben hartstikke blij met deze kans in het buitenland, bij een club die Europees speelt en meedoet om de landstitel. Tegelij kertijd laat ik iets moois achter", zegt de vertrekkende hoofdcoach van Vitesse. „Ik ben niet over één nacht ijs ge gaan en heb eerder al enkele ke ren nee gezegd tegen de club, ook al voor dit seizoen. Jordi (Cruijff, technisch directeur Mac cabi, red.) bleef maar bellen met verhalen over de club. Ik werd nieuwsgierig. Daarom ben ik za terdag in Israël geweest om de plannen van de club aan te ho ren. Jordi wist alles van onze ma nier van spelen, met druk zetten en dominant willen zijn. Die ma nier van spelen wil hij ook bij Maccabi. Van origine is Maccabi de grootste club van Israël. Het speelt steevast om het kampioen schap. Dat is nieuw voor mij als trainer. Dat het geen mogen is, maar moeten. Daarnaast speel den de financiën mee." „Ja, dat denk ik wel. Het vleit me Adidas-topman Herbert Hainer hoopt dat het spel van Manchester United snel verbetert. De club van coach Louis van Gaal vangt over een periode van tien jaar naar verluidt 1 miljard euro voor het dragen van het tenue met de drie stre pen. Hainer: „Zakelijk is het een goede deal, we ver kopen meer shirts dan ver wacht. Ook al is de speel wijze van Manchester Uni ted op dit moment niet hoe we het graag zien." De resultaten vallen tegen: de ploeg staat slechts vijfde in de Premier League. Een kwart van de duels ging verloren. Ook is de club al uitgeschakeld in de Cham pions League. dat het mensen in het buitenland aanspreekt en dat Maccabi me zo graag wil hebben." „Ik ga liever naar Duitsland, Span je of Engeland. Maar uit die lan den heb ik niets gehoord. Dan kun je blijven zitten, maar je kunt ook de kans aangrijpen. De belangrijkste afweging was niet of ik Maccabi wel zag zitten, maar of ik wel weg moest gaan bij Vitesse. Ik heb geweldig sa mengewerkt met de technische staf en technisch directeur Mo hammed Allach." 'De bijnaam Hollywood aan de Rijn heb ik een jaar lang niet gehoord. Dat is een teken dat er goed is gewerkt' „De winter is geen ideaal mo ment. Ik heb gevraagd of ze niet terug konden komen in de zo mer. Maar Maccabi had te maken met het feit dat hun trainer (Sla- visa Jokanovic, red.) naar Fulham is gegaan en dat ze nu een trainer nodig hadden. Ik vond het best moeilijk en had het gevoel van 'laat je niet wat in de steek'. Maar deze kans komt nu voorbij." „Dit seizoen hebben ze voor de eerste keer in de groepsfase van de Champions League gespeeld. Dat bracht het hele land in bewe ging, ook al haalden ze nul pun ten. De eigenaar is een Canadees. Hij wil de club stap voor stap uit bouwen." „Dat weet ik niet. Ik ga eerst kij ken naar de spelersgroep." „Wat er tussen ons is afgespro ken in het contract, daar wil ik niets over zeggen." „Dat vind ik moeilijk samen te vatten, want dan doe ik iedereen te kort. Ik was vereerd toen Vites se me vroeg. Ik kwam van Hera cles en Vitesse was een stap voor uit. Het was een onrustige club. Ik ben er trots op dat ik mijn steentje eraan heb bijgedragen dat er nu rust is bij de club." „Door in de lijn van de club dui delijkheid te prediken. Geen gek ke dingen te roepen of te doen. De bijnaam Hollywood aan de Rijn heb ik een jaar lang niet ge hoord. Dat is een teken dat er goed is gewerkt. Als de naam Vit esse valt, dan gaat het nu niet meer om achterklap. Maar dan gaat het over de manier van voet ballen, dat het leuk is naar Vites se te kijken. Andere clubs doen wel eens lacherig over Vitesse, noemen het een club zonder identiteit. Maar Vitesse heeft de mooiste trainingsaccommodatie van Nederland, de club werkt in novatief met data en beeld en de jeugdopleiding is nieuw leven in geblazen. Dat maakt het moeilijk de club achter te laten." Sport door Daniël Dwarswaard BELEK. Feyenoorder Colin Kazim-Ri- chards droeg gisteren een maillot (ja echt) in het Portugese Albufei- ra. De Ajacieden landden tussen de stortregens door in het Turkse Be- lek, waar de palmbomen bijna uit de grond waaiden. En de PSV'ers? Die stapten vrolijk uit het vliegtuig op Malta, lachend naar de zon. PSV is nu al de grote winnaar van de top 3 op trainingskamp, zou je met een knipoog kunnen stellen. AMSTERDAM. De meest opvallende winterse transfer vindt tot nu toe buiten de lijnen plaats. Na een dienstverband van 33 jaar bij FC Groningen wordt Henk Veldmate vanaf 1 februari hoofd scouting bij Ajax. Peter Bosz ziet door Gerard Borgman Waarom hebt u gekozen voor Mac cabi Tel Aviv? U staat bekend als de meest offen sieve trainer van de eredivisie. Is dit avontuur een beloning voor uw aan vallende manier van voetballen? VOETBAL Israël is een klein voetballand in Eu ropa. Vindt u de Israëlische competi tie wel voldoende aansprekend? U verlaat Vitesse halverwege het sei zoen. Vindt u dat niet bezwaarlijk? Wat zijn de ambities van Maccabi? Gaat u nog assistenten of spelers meenemen naar uw nieuwe club? U had bij Vitesse een contract tot het einde van het seizoen. In de persverklaring van Vitesse staat niets over een akkoord tussen Vites se en Maccabi over een afkoopsom. Had u in uw contract een clausule dat u gratis kon gaan? Hoe kijkt u terug op uw tweeënhalf jaar bij Vitesse? Hoe hebt u dat gedaan? Zinédine Zidane is de nieuwe trainer van Real Madrid. Hij volgt de ont slagen Rafael Benitez op. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16