'Ik heb me weieens David gevoeld die tegen Goliath 'Ik ben verbaasd dat anderen niet wakker liggen van klimaat' NIEUWS 15 Liesbeth Zegvek Roger Cox AARDBEVINGEN GRONINGEN Advocaat Piet er Huitema zorgt voor een doorbraak in het aardbevings dossier: Groningers krijgen com pensatie. atuurlijk heb ik wel eens wakker gele gen. Wat als ik niks voor elkaar krijg? Dan staan al mijn cliënten met le ge handen. Drieduizend bewo ners inmiddels. En veertien wo ningbouwcorporaties. Die zitten met allerlei problemen. Huizen die sterk in waarde zijn gedaald. Onverkoopbare huizen. Huizen in de steigers. En, soms, zoveel stress door al deze ellende dat ze naar de psychiater moeten. Dat be seffen maar weinigen: hoeveel in vloed zoiets heeft. Waar voel je je nog veilig als je je niet veilig voelt in je eigen woning? Vergeet niet: we komen van ver. Er was een tijd dat NAM en rijk zelfs ontken den dat er een verband tussen de gaswinning en de aardbevingen was. Een tijd dat ze ontkenden dat er een verband tussen gaswin ning en schade aan huizen was. Toen was het: bewijst maar dat die scheuren door de trillingen ko men. Hét omslagpunt in dit dos sier kwam - denk ik - met de con clusie van de Onderzoeksraad voor Veiligheid dat NAM en rijk de veiligheid van bewoners hier jarenlang en stelselmatig hebben genegeerd. Ik raakte winter 2013 al bij deze zaak betrokken maar bij de publicatie van dat rapport afgelopen februari wist ik: nü ver andert er iets in het voordeel van de Groningers. De grootste over winning? De uitspraak van de rechter in september. Die oordeel de dat eigenaren van onroerend goed die te maken hebben met waardevermindering nu al recht op compensatie hebben. En niet pas als ze verkopen, zoals NAM volhield en volhoudt. Daarmee is het nog niet klaar. We moeten, tenzij we er met NAM tussentijds uitkomen, opnieuw naar de rech ter om de bedragen te laten bepa len. Ook dat is pionieren, want zo'n complexe en grote zaak is er in Nederland nooit geweest. Na tuurlijk heb ik me weieens David gevoeld die tegen Goliath strijdt. NAM en rijk: het zijn machtige, rij ke, logge instituten. Maar het goe de is dat je, eenmaal voor de rech ter, allebei evenveel kansen hebt. Ja, zoveel vertrouwen heb ik wel in onze rechtstaat. Dat David het van Goliath winnen kan." BROEIKASGASSEN Advocaat Roger Cox dwingt - tot verrassing van zelfs juristen - bij de rechter af dat het rijk méér aan de uitstoot van broeikasgassen moet doen. k vraag het mezelf ook af Waarom heeft niemand het eerder bedacht? Om overheden via de rechter te dwingen zich aan klimaataf spraken te houden? Het is, achter af gezien, best voor de hand lig gend. Want politici zijn vooral be zig met de korte termijn. Dat maakt ze in wezen ongeschikt om dit grote, ingrijpende vraagstuk aan te pakken. Als het om de op warming van de aarde gaat, moet je veel verder dan één regerings periode kijken. De feiten zijn on verbiddelijk. Als we nu niet ingrij pen, dan is de gemiddelde tempe ratuur op aarde van 14 graden aan het einde van deze eeuw geste gen tot 17 of zelfs 19 graden. Met desastreuze gevolgen. De stijging van de zeespiegel, stormen, extre me hitte en droogte. En daar lig ik 's nachts af en toe zéker wakker van. Ik ben verbaasd dat anderen dat niet hebben. Toen ik met colle ga Koos van den Berg had beslo ten dat ik me op deze rechtszaak zou storten, hebben we alles uit de kast getrokken. Op elk weer woord dat de staat zou kunnen hebben: daar moesten we op voor hand een antwoord op hebben. Het was speuren, puzzelen, pieke ren. Bijvoorbeeld over die ene simpele vraag. Wat gaan we eigen lijk bij de rechter proberen af te dwingen? Uiteindelijk hebben we erop ingezet dat het rijk vóór 2020 minstens een vermindering van 25 procent van de broeikasgassen voor elkaar moet krijgen. Ik wist op die woensdag in juni al dat we het gingen winnen toen de rech ter nog maar op tweederde van zijn verhaal zat. De laatste vijf mi nuten heb ik niet meer gehoord. Ik was in gedachten al bij de vraag: wat gaat dit betekenen? En het heeft heel veel betekend. De discussie over sluiting van de Ne derlandse kolencentrales. Was nooit gebeurd, als wij deze zaak niet hadden gewonnen. In de VS, in Canada, Australië staan ande ren klaar om ook zo'n zaak aan te spannen. Ik ben hoopvol, maar weet ook: het is laat. De opwar ming van de aarde waar we nu mee kampen is nog maar het ge volg van broeikassengassen die tot de jaren tachtig in de atmo sfeer terecht zijn gekomen. We lo pen al achter de feiten aan." DINSDAG 5 JANUARI 2016 Kantoor: Prakken d'Oliveira (Amsterdan 'N 'I foto's Corné Sparidaens, Harry Heuts en Jean-Pierre Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15