Dossier grijpt me nog steeds persoonlijk aan 14 NIEUWS SUCCESVERHALEN De overheid almachtig? Kom nou. De drie advocaten Zegveld, Huitema en Cox bonden de strijd aan met de staat en kregen afgelopen jaar (eindelijk) gelijk. „De emotionele waarde van zo'n overwinning in zo'n dossier als 'Srebrenica' is immens." Pieter Huitema SREBRENICA Advocaat Liesbeth Zegveld krijgt - na dertien jaar procederen - een schadevergoeding van de staat voor nabestaanden van 'Srebreni ca' voor elkaar. ~W" ~"W" et dossier 'Srebreni- I I ca' kan nog niet B I dicht. Bij lange na JL niet. Zo doet het Eu ropese Hof waarschijnlijk pas over zo'n vijfjaar een uitspraak over de vraag of er een onderzoek naar de rol van de Dutchbatlei- ding moet komen. Als het Europe se Hof dat vindt - en dat hóóp ik - begint alles hier van vooraf aan. Een onderzoek van het OM naar de rol van commandant Karre- mans en anderen. Eventuele ver volging. Een rechtszaak. Dus, nee: ik ben er nog niet vanaf. En dat wil ik ook helemaal niet. Dit is zo groot, zo belangrijk, zo historisch dat ik ermee door wil tot de on derste steen boven is. Het grijpt me persoonlijk aan. Nog steeds. Wie had dit kunnen bedenken? Dat Nederlandse militairen in dit tijdperk betrokken zouden raken bij zoiets gruwelijks? Dat zij in die zomer van 1995 driehonderd moslimmannen vanaf het veilige Nederlandse terrein zouden weg sturen? En daarmee een gewisse dood in? De nabestaanden van de drie moslimmannen die ik verte genwoordig zijn inmiddels meer dan gewone cliënten. Natuurlijk. Ik ken ze al vanaf 2002, toen ik nog een jonge advocaat was. We hebben heel wat ups en downs ge had. Momenten waarop ik het bijna op wilde geven. Het voor jaar van 2008 bijvoorbeeld. Het jaar daarvoor hadden we bij de rechter in Den Haag eindelijk een poot aan de grond gekregen, en toen bleek diezelfde man op het moment suprème opeens vervan gen. Weg. Verdwenen. Totaal on gebruikelijk. Om bij zo'n ingewik kelde zaak, die zoveel specialisti sche kennis vergt, een lid van de rechtbank pats-boem te vervan gen. Woedend was ik. Achterdoch tig ook. Kon toch geen toeval zijn dat de man die oordeelde dat Ne derland wel degelijk verantwoor delijkheid droeg bij de val van Sre brenica plotseling weg was? Ik heb er nog steeds een raar gevoel bij. Net als bij het besluit van het OM om de rol van Karremans en anderen niet eens te onderzoe ken. Ik kan het niet bewijzen, maar voel: de politiek wil dit hoofdstuk nog steeds zo snel mo gelijk afsluiten. Vandaar dat we de move naar het Europese Hof hebben gemaakt. In juli 2011 kwam de grootste over winning tot nu toe. Het hof in Den Haag stelde vast dat Neder land wel degelijk juridisch aan sprakelijk is. Dat maakte de weg vrij voor een schadevergoeding voor mijn cliënten die afgelopen zomer eindelijk is rondgekomen. Het bedrag maak ik niet bekend. Maar, geloof me, de emotionele waarde is immens. Het betekent erkenning voor ongelooflijk veel leed." Advocaten die het rijk eronder kregen door Eefje Oomen Kantoor: De Haan Advo caten (Groningen)' Getrouwd, 3 kinderen Bekend van: het aardbe vingsdossier „Ben weieens pitbull ge noemd en vind dat-niet erg. Ik bijt me ook in iets vast." Uurtarief? „In deze zaak 200-240 euro per uur." Sociaal leven? „Soms-dag en nacht met een zaak bezig, maar nog volop tijd voor gezin, zeilen^ golf, squash." Zou 'ja' zeggen tegen-» tv-serie: „Wie is de Mol. Enorm fan van." Afgelopen jaar ontroercl door: „Het overlijden van mijn moeder. Zij heeft de ze rechtszaak ook inten sief gevolgd, maar over leed een paar maanden voor onze overwinning."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14