Vraag je af: is die stress wel nodig? Ervaar het tegendeel en doe mee met dit onderzoek! 4 NIEUWS 13 3 TIPS Erik van den Dungen had het voor elkaar. Hij was net 30, werkte als organi satieadviseur bij een gro te bank en kreeg er een klus die goed was voor zijn 0 zo geliefde carrière. Maar niet voor Van den Dungen zelf. „Ik kreeg druk op de borst, sliep slecht en was emotio neler." Zijn brein nam een loopje met hem. „Ik kreeg onrealistische idee ën: dat mensen me niet aardig zou den vinden, dat ik zou falen." Maar liefst 88 procent van de Ne derlanders ervaart stress in het dagelijks leven, met name in de donkere maanden. Een op de zeven Nederlanders er voer het afgelopen jaar werk stress, zo blijkt uit cijfers van TNO. In 2014 was dat nog één op de acht. Van den Dungen (nu 62) nam zich voor iets te doen aan de stress toen hij 'bijna door het ijs zakte'. „Dat constante gevoel van opgejaagdheid, pijn in mijn buik, dat gemaal - vooral 's nachts. Ik besefte dondersgoed dat ik daar iets aan moest doen." Hij is niet de enige: 23 procent van de Nederlanders geeft aan zich min der druk te willen maken in 2016, zo blijkt uit onderzoek van ING. Acute stress is vaak goed, stelt neurowetenschapper Marian Joëls van het UMC Utrecht Hersencen trum. „Je lichaam reageert op een dreigende situatie, bijvoorbeeld dat je je deadline misschien niet haalt", vertelt ze. „Er worden twee hormonen geactiveerd die je hel pen met zo'n situatie om te gaan. Adrenaline zorgt voor een snelle reactie. Cortisol zorgt ervoor dat de zaak weer normaliseert na eni ge tijd: je hartslag en ademhaling gaan weer naar beneden." Maar wie chronische stress on dervindt, zoals Van den Dungen deed, put het stresssysteem uit. Gevolg: je reageert minder ade quaat, hebt een verhoogd risico op diabetes en hoge bloeddruk, bent gevoeliger voor infecties, aandoe ningen, griep. Van het werkgerela- teerde ziekteverzuim ontstaat 36 procent door stress. Dat zijn jaar- lijks 7.555.000 verzuimdagen. Daarnaast verandert chroni sche stress de vorm van je hersen cellen. Joëls: „De cellen die je hel pen rationeel te kijken, worden kleiner en de hersencellen die met emotie te maken hebben, wor den juist groter." Terwijl 'rationaliseren' volgens Lotte Stegeman erg belangrijk is. Voor haar boek Stop met stressen in terviewde ze psychologen, psy chiaters en ervaringsdeskundigen. „Het is belangrijk om je af te vra gen: waar komt mijn stress van daan en is die wel nodig?" Van den Dungen herkent dat wel. „Ik was veel te veel bezig met wat anderen dachten. Ik heb nu een ezelsbruggetje: NIVEA. Niet Invullen Voor Een Ander. Het helpt." Nu gaat hij 'relaxed' door het le ven. „Ik kan stress nu reguleren." Een yogacursus was een gouden zet. „Cliché, maar je komt tot rust, wordt rationeler, evenwichtiger." Daarnaast ging hij in de tuin wer ken, vaker naar de sauna en (tijd)managementcursussen vol gen op zijn werk, waar hij overi gens mocht blijven omdat hij die ene klus zo goed had afgerond. „Zo zie je maar weer: chronische stress maakt je bang voor iets dat er helemaal niet is." Schoonenberg, de Nederlandse marktleider in persoonlijke hooroplossingen, gaat de strijd aan met vooroordelen over hoortoestellen. Groot, oncomfortabel en vol met fluittonen? Integendeel! De nieuwe generatie is superklein en barst van geavanceerde techniek, die geluiden natuurlijk weergeeft. Dit willen we bewijzen door u te vragen om het modernste hoortoestel van het merk Selectie twee weken gratis en vrijblijvend voor ons te testen. Doet u mee aan ons onderzoek? We zijn benieuwd naar uw bevindingen! •$5 Schoonenberg DINSDAG 5 minder druk maken. door Lisanne van Sadelhoff Erik van den Dungen. foto Koen Verheijden Om het ontstressen de grootste kans van slagen te geven, staan hieronder drie tips. 1 Ga sporten Uit onderzoek van Pa nel Wizard blijkt dat 50 procent van de Ne derlanders die meer willen sporten in het nieuwe jaar, dat doet om stress te verminde ren. Bijna alle jongeren die Lotte Stegeman sprak voor haar boek Stop met stressen gaven aan dat sporten hen enorm hielp om van hun burn-out af te ko men. Neuroweten schapper Marian Joëls: „Bewegen helpt tegen stress, het heeft pre cies het omgekeerde effect op hersencelde ling als chronische stress." 2 Herken en vermijd stressvolle situaties „Zeg eens een keertje 'nee' tegen een op dracht als je denkt dat het te veel wordt", zegt ervaringsdeskundi ge Erik van den Dun gen. Stegeman advi seert prioriteiten te stellen. „Doe wat je moet doen, dat lucht op. Laat minder belang rijke dingen liggen." 3 Blijf rationeel Hoe moeilijk het ook is, het is belangrijk de emoties niet de boven toon te laten voeren. Van den Dungen: „Pro beer niet in te vullen wat anderen van je den ken. Blijf bij jezelf in het hier en het nu." Advertentie Hoortoestel groot en opvallend? Gehoorverlies treedt vaak langzaam op, zonder dat u het zelf echt merkt. De omgeving heeft het vaak als eerste in de gaten. Er ontstaan mis verstanden omdat woorden of zinnen niet goed Productspecialist, ing. Marianne Knot worden verstaan. Zeker bij gesprekken in gezel schap of in een lawaaiige omgeving is dit een veelvoorkomend probleem. Met alle mogelijke irritaties van dien. Daardoor wordt het voor iemand met gehoorverlies steeds minder leuk om in grotere gezelschappen te verkeren. Herkent u dit? Lees dan verder! Uw wensen beantwoord Uit interviews met hoortoestelgebruikers blijkt dat zij in de eerste plaats (uiteraard) weer goed willen kunnen horen. Het liefst met behulp van een zo klein mogelijk, onopvallend toestel met een eenvoudige bediening en maximaal draagcomfort. De Ultime Pro2 Design hoortoe stellen van Selectie voldoen zonder meer aan deze wensen. In alle hoorsituaties De moderne Selectie toestellen herkennen geluiden en analyseren deze razendsnel en zeer nauwkeurig. Dit maakt het mogelijk om exact de juiste versterking te geven die ervoor zorgt dat bijvoorbeeld gesprekken veel beter worden verstaan. Denk aan situaties op een verjaardags feestje of tijdens een vergadering op kantoor, en ook bij televisiekijken. Maar de toestellen zorgen er ook voor dat u zich veiliger voelt in het verkeer, weer kunt genieten van natuurgeluiden of van de klankrijkdom in een theater of concertzaal. Selectie Ultime Pro2, klein en onopvallend. Nauwelijks groter dan een 1 euro munt! Uw mening telt "De deelnemers aan ons onderzoek krijgen de exclusieve mogelijkheid om de nieuwe geavanceerde hoortechniek van Selectie twee weken geheel vrijblijvend uit te proberen. Thuis, onderweg, in de vrije natuur of bij een concert, u kunt alle tijd nemen om van de vele functionaliteiten te genieten," vertelt productspecialist ing. Marianne Knot van Schoonenberg enthousiast. "Voor dit onderzoek zoeken we mensen met of zonder hoortoestel. ledereen met gehoorverlies kan meedoen." Marianne benadrukt: "Het is voor ons van groot belang dat we leren van de ervaringen van alle deelnemers. We besluiten daarom het onderzoek met een kort interview, waarin gevraagd wordt naar uw bevindingen." Geef u snel op Heeft u belangstelling? Meld u dan vóór 23 januari aan op 0800-0515 (gratis) of via www.schoonenberg.nl/testen. Deelname is gratis en zonder verplichtingen! "Ik heb al langere tijd problemen met horen. Deelname aan een onderzoek van Schoonenberg hielp mij aan een hoortoestel dat helemaal aansloot bij mijn wensen. Mijn advies: doe mee met dit onderzoek en ontdek zelf het verschil!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13