Postume winnaar Postcodeloterij: een fortuin en veel verdriet Massale vechtpartij Duitse asielzoekers Reconstructie: hoe het Nationale Vuurwerk bijna niet doorging 8 NIEUWS De politie pakte op oudejaarsavond twee mensen in Limburg op. Ze zouden een aanslag in Rotterdam willen plegen. Maarten is zaterdag aan het werk als hij wordt gebeld namens de Postcode Loterij. Zijn broer Jeroen, bewoner van een apparte ment in Almelo, is de gelukkige winnaar van 666 mille. Een ande re bewoner, die één lot heeft, krijgt 333.000 euro overgemaakt, samen de Kanjerprijs van een mil joen. 'Bent u de broer van?', vraagt de beller namens de loterij. Maar ten, opgespoord via Facebook en Messenger, is perplex. Hij en zijn naasten hebben de prijsuitreiking op RTL4 en de aan dacht voor de Kanjerprijs in Alme lo gemist. „Mijn eerste reactie? Daar krijg ik mijn broer niet mee terug. Bizarder kon het niet." Ken nissen en collega's weten niet of Kennissen en collega's weten niet of ze Maarten moeten condoleren of feliciteren met het gewonnen bedrag ze hem moeten condoleren met het recente verlies van z'n broer, die aan een ziekte overleed, moe ten feliciteren met de gewonnen tonnen of een gelukkig nieuwjaar kunnen wensen. Het geld komt op een goed moment en wordt goed besteed. De winnaar zelf is op 18 decem ber overleden en daags voor Kerst mis gecremeerd. Minder dan an derhalve week later valt de prijs. De Postcodeloterij hanteert de re gel dat de prijs wordt gestort op de rekening waarmee voor de lo ten is betaald. Bij grote bedragen neemt de loterij eerst contact op met de winnaar of in dit geval de erfgenamen. ELLWANCEN. Bij een massale vechtpartij in een asielzoekers centrum in Duitsland zijn giste ren vier mensen gewond ge raakt. Zo'n vijftig vluchtelingen gingen met elkaar op de vuist in een centrum in Ellwangen, nabij Stuttgart. Ze gebruikten bij de vechtpartij die volgde ijzeren sta ven, brandblussers en stenen. Ook een politieauto werd beko geld met stenen. De aanleiding van de vechtpartij is onduide lijk. Het centrum is met enkele duizenden bewoners een van de grootste van de deelstaat Ba- den-Württemberg. Het is niet het eerste incident in een asielzoekerscentrum in Zuid-Duitsland. Maandag gin gen veertig mensen in Eschbach im Breisgau elkaar met stokken te lijf na een ruzie in de gemeen schappelijke keuken. Op kerst avond raakten twee mensen zwaargewond bij een vechtpar tij in Wertheim. In Keulen werd zaterdagavond een asielzoekerscentrum beko geld met vuurwerk. De Duitse politie arresteerde kort na het in cident twee mannen van 21 en 25 jaar die fakkels zouden heb ben gegooid naar het onderko men in de wijk Mülheim. De schade bleef beperkt tot een ge broken ruit. Niemand raakte ge wond. Het is een verontrus tend bericht dat de Limburgse politie op de laatste avond van het jaar binnen krijgt. We schrijven omstreeks 19.30 uur. Twee mensen uit Maastricht zouden van plan zijn een aanslag te plegen in Rotterdam, tijdens het spectaculaire vuurwerk op de Erasmusbrug. De afzender van de tip blijft anoniem: die heeft zich gemeld bij het Team Criminele In lichtingen, een van de weinige afde lingen binnen de politie die de identi teit van zijn bronnen altijd mag af schermen. Maar de tip is wél con creet. De informant meldt dat Aïcha, een 20-jarige moslima uit Maastricht, de aanslag wil plegen. Een man zou haar die avond naar Rotterdam breng en. Aïcha is een goede bekende van de opsporingsdiensten. Twee jaar ge leden, toen ze nog Sterlina heette, be keerde ze zich. Ze radicaliseerde, ver anderde haar naam en vertrok naar Syrië, waar ze trouwde met een Ne derlandse IS-strijder. Na een paar maanden kreeg de Limburgse spijt: ze vroeg hulp aan haar moeder Moni que, die een nikaab kocht, naar de Tlirks-Syrische grens reisde en haar dochter na wekenlange inspanningen mee naar huis kon nemen. Maar de inlichtingendiensten ble ven Aïcha sindsdien wel volgen. Al snel na haar terugkeer kwamen be richten dat ze zich opnieuw ophield in kringen van radicale moslims. Dit keer in Rotterdam. En dus gaan na de tip op oudj aars avond alle alarmbellen af. De politie ontvangt vaker dergelijke berichten, en ze blijken vaak niet te kloppen - maar in Rotterdam komen over een paar uur wél tienduizenden mensen bij elkaar. En misschien lopen ze ge vaar. De Limburgse politie brengt de collega's in Rotterdam nog voor acht uur op de hoogte. 21.00 UUR Op de 20e verdieping van het World Port Center op de Rotter damse Kop van Zuid, deze avond het zenuwcentrum van de Rotterdamse politie, wordt druk overlegd. Hoe se rieus is de dreiging? En wat betekent de dreiging voor het Nationale Vuur werk? De politie stond toch al op scherp: alle agenten dragen kogelwe rende vesten en blokken beton ma ken het onmogelijk dat iemand op de menigte kan inrijden. Maar nu is er die tip uit Limburg. In München en Brussel zijn vanwege dreigingen alle festiviteiten al afgelast. Is zo'n drasti- Aboutaleb kan terug naar het zenuwcentrum waar hij opgelucht een kop koffie drinkt sche maatregel nu ook in Rotterdam nodig? Rond tien uur komen burge meester Aboutaleb, de korpschef en de hoofdofficier naar het zenuwcen trum. Ze krijgen te horen dat de Lim burgse politie inmiddels twee keer bij Aïcha heeft aangebeld: om negen uur, en nog eens om kwart voor tien. De jonge vrouw is gewoon thuis en ze ontkent iets van plan te zijn. Aboutaleb en korpschef Frank Paauw besluiten de controles op straat nog verder te verscherpen. Maar de voorbereidingen voor het Na tionaal Vuurwerk gaan gewoon door. Van een afgelasting van het evene ment - het zou een reusachtig karwei worden om de tienduizenden bezoe kers weg te houden van het terrein bij de Erasmusbrug - willen ze voor lopig niet weten. 23.00 UUR Volgens de Limburgse po litie zit Aïcha nog altijd thuis, net als de man die haar volgens de tipgever naar Rotterdam zou brengen. Maar om aan alle onzekerheid een einde te maken, besluit de Limburgse politie de twee toch mee te nemen naar het bureau. Ze zullen pas anderhalve dag later worden vrijgelaten: dan conclu deert het OM dat uit niets blijkt dat de twee iets van plan waren. Hoog in het World Port Center, met uitzicht op de toestromende me nigte bij de Erasmusbrug, conclude ren Aboutaleb en Paauw dat alles in orde is. Dankzij de aanhouding is de dreiging weg. Aboutaleb wordt snel naar de overkant van de rivier ge bracht, waar hij om twaalf uur la chend naar het vuurwerk kijkt. Tv-kijkend Nederland ziet een ont spannen burgemeester. 0.15 UUR Even nog is er schrik: ter wijl Aboutaleb nog op de kade staat, wordt zijn auto met vuurwerk beko geld. Maar al snel beseffen zijn bevei ligers dat niemand kan hebben gewe ten dat het die van hem was. De bur gemeester is immers met een andere wagen naar de kade gebracht dan de ze. Vandalen moeten bij puur toeval zijn auto hebben uitgekozen. Abouta leb kan rustig terug naar het zenuw centrum, waar hij om kwart voor één opgelucht een kop koffie drinkt. Het nieuwe jaar is goed begonnen. Aftellen onder spanning door Bert Janssen ALMELO. Jeroen (53) wint op oudejaarsdag 666.000 euro, met twee loten in de Postcodeloterij. Maar de man is twee weken eerder overleden. Zijn moeder Siny (83) en broer Maarten (46) blijven ach ter met verdriet en zijn kapitaaltje. door Peter Groenendijk en Antti Liukku Burgermeester Aboutaleb in de meld kamer. foto Jan de Groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8