In het voorjaar volgt evaluatie van bieb-pilot De straten vol met een lint van wol Gebruikers en organisatie zijn positief over experiment in Heinkenszand BEVELANDEN en THOLEN 17 De proef met onbemande openingsuren bij de bibliotheek in Heinkenszand lijkt een succes. Sinds eind september 2015 kunnen leden van de bibliotheek in Hein kenszand gebruikma ken van een onbeman de bieb. Gedurende 24 uur per week mogen er in De Sten- ge boeken gehaald en ingeleverd worden zonder dat er een mede werker aanwezig is. Op nog eens 21 uur is er wel iemand aanwezig. Hoe zijn de reacties tot nu toe? „Ik hoor eigenlijk alleen maar positieve geluiden", zegt Els Vrugt. De bibliothecaresse is één van de mensen van de bieb die zorgen voor 21 uur bezetting. Daar naast is de bieb nog eens 24 uur onbemand geopend. Dat is dertig uur meer dan voorheen. „Daar door kunnen de leden hier veel va ker terecht. Voor september wa ren we maar beperkt open. Op twee doordeweekse dagen waren we zelfs gesloten." Het aanwezige gastenboek be vestigt het verhaal van Vrugt. Veel leuke reacties vullen de pagina's. Maar ook de aanwezige bezoekers zijn blij met de nieuwe situatie. Zoals Anny de Maat: „Ik vind het een verrijking en ik hoop dat het project slaagt." Voor De Maat zijn de ruimere openingstijden een flinke verbetering. „Vroeger kon ik alleen op vrijdag hier naartoe. Nu is de bieb veel vaker open en loop ik regelmatig naar binnen. Zoals vandaag. Ik woon hier vlak bij. Het was een beetje een grijze dag, dus ik dacht; ik ga nog even." Camera's Zijn er dan louter positieve din gen te melden? De kans lijkt toch groter dat er spullen meegeno men worden als er geen toezicht is. „Dat moet over een halfjaar blijken", zegt Vrugt. „Er zijn geen detectiepoortjes, ook geen came ra's. Maar tot nu toe lijkt het er niet op dat er meer gestolen wordt. Over het algemeen zijn de mensen hier heel eerlijk. Wel zie je in de vakanties dat er meer kin deren achter de computer kruipen om spelletjes te doen. Als dat te gek wordt stellen we daar een maximum tijd voor in." Wat nog wel als nadeel kan gel den is het feit dat er op de onbe mande uren niet betaald kan wor den. Vrugt: „Er is nog geen betaal automaat. Dus boetes betalen kan nog niet tijdens de onbemande uren. Daarvoor moet je op beman de uren langskomen. Maar het komt zelfs voor dat mensen hun boeken te laat terugbrengen en het geld ervoor op de balie achter laten." 'Het komt zelfs voor dat mensen boeken te laat terugbrengen en geld op de balie achterlaten' HEINEKNSZAND. „Soms zijn de klanten nog wat zoekende", zegt Janny van Vugt. „Maar zeker 85 procent van de reacties is posi tief" De directrice van de Biblio theek Oosterschelde zegt in maart of april de pilot met onbemande uren in de bieb van Heinkenszand te evalueren. „Dan kijken we bij voorbeeld of er voor het nieuwe seizoen ook betaalautomaten moe ten komen. En misschien moeten we wat schuiven met bemande en onbemande uren." Voorlopig lijkt de proefin Hein kenszand succesvol. „De onbe mande uren worden goed ge bruikt. En we hebben nog geen aanwijzingen dat er meer gesto len wordt. Het percentage verdwe nen materiaal is relatief klein." Van Vugt zegt het fijn te vinden dat ze een grotere groep geluk kig kan maken dan wanneer de klanten zich zouden moeten aan passen aan openingstijden waar bij een medewerker beschikbaar is. Uitgewuifd door het personeel van de kaaswinkel gaan de Kempi- sche heideschapen op stap. „Een kudde schapen met een kudde mensen er achter", lacht Kaljouw. Als de ooien eenmaal op gang zijn, golft de witte deinende mas sa wol gestaag door de dreven even buiten Middelburg. De leef tijd van de ooien is een jaar of vier. „Ze zijn dus niet meer zo jong. Schapen worden gemiddeld zo'n vijf of zes jaar." De drie bordercollies, DJ, Jim en Meggie lopen hun poten uit het lijf om de kudde in toom te houden De drie bordercollies, DJ, Jim en Meggie lopen hun poten uit het lijf om de kudde in toom te hou den. Af en toe dwaalt een van de dames af voor een lekker grashap je. De rest sjokt braaf over de klin kers. Langs de route staat veel pu bliek. Zoals Dave en Rachel Bonte uit Terhole. Vijftig minuten in de auto met de tweeling Naomi en Je remiah (4) en Emanuel (7), spe ciaal voor de schapen. „We lopen het laatste stuk mee tot de stal", zegt Dave. Het Eindhovense echt paar Heuvelmans geniet volop: 'Geweldig, volgend jaar gaan we ook mee', glundert het stel. MAANDAG 4 JANUARI 2016 Lof voor onbemande bieb door Willem Adriaansens Anny de Maat bezoekt nu vaker de bibliotheek in Heinkenszand. foto's Johan van der Heijden Els Vrugt, bibliothecaresse door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG. Veel zin hebben de dames aanvankelijk niet. 'Bikke, bik- ke bikke, kom maar, kom maar da mes' spoort Jan Kaljouw 524 scha pen aan. Jan's dames zijn zaterda gochtend bijeengebracht op een weiland naast de serrestal van Schellach voor de tocht naar de stal aan het Laurens Stommespad in Middelburg. Daar kunnen de drachtige ooien straks rustig beval len. De 524 drachtige schapen (u mag ze tellen) banen zich een weg door de straten van Middelburg, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62