Proef met onbemande bieb Jaaroverzicht op rijm Annemarie de Jonge liet het niet bij goede voornemens alleen SCHOUWEN-DUIVELAND 17 Annemarie de Jonge uit Zierikzee nam zich een jaar geleden voor om af te vallen en houdt dat vol. 'De Vierdaagse van Nijmegen heb ik nog nooit zo goed gelopen, zonder pijn in mijn knie' opgelegd. „Ik zat op een gegeven moment op elf kilo. Maar dan krijg je de vakanties, feestdagen en noem maar op. Intussen zit er weer een paar kilo bij. Daar baal ik van! Niet dat ik de illusie heb dat ik ooit weer zo strak word als toen ik 18 was. Die tijd is geweest, dat hoeft voor mij ook niet meer. Ik ben trouwens nooit zo'n slanke den geweest, wat dat betreft. Maar een kilootje of zes, zeven mag er nog wel af." Was het aanvankelijk doel 'een beetje in shape te komen' voor het trouwfeest van haar dochter afge lopen september; de nieuwe focus ligt op de voorjaarsvakantie. Dan staat Annemarie voor het eerst sinds vijftien jaar op de lange lat ten. „Dat is wel weer een belangrij ke stimulans. Ik ben in ieder geval al een stuk beter voorbereid dan toen. Dat is ook hard nodig, want je gaat daar 's ochtends met die lift naar boven en vanuit het niks sta je de hele dag een beetje te ploeteren in die sneeuw. Ik heb het afgelopen jaar met de Vier daagse van Nijmegen ook duide lijk het verschil gemerkt. Ik liep voor de zevende keer de veertig ki lometer en het ging nog nooit zo goed. Mijn knie, nog zoiets. Die is versleten en om de pijn een beetje weg te houden krijg ik daar sinds 2011 drie keer per jaar een spuit in. Dit jaar was dat niet nodig. Dus ook in dat opzicht heb ik er veel baat bij gehad. Met de conditie zit het inmiddels wel redelijk goed. Ik denk dat ik me nu meer een beetje op mijn buik- en rugspie ren ga richten; het torso een beet je aanpakken!" Met het goede voornemen min stens vijftien kilo af te vallen. Ze heeft het volgehouden! Die vijf tien zijn er elf geworden, maar het onderliggende doel is bereikt. „Het allerfijnste vind ik dat ik door drie avonden in de week te sporten m'n hoofd even helemaal kan leegmaken. Voorheen kwam ik thuis van mijn werk en zat ik na het eten alweer met de laptop op schoot op de bank. Ik zit nu merkbaar beter in m'n vel. Het af gelopen jaar ben ik ook praktisch niet ziek geweest. Je bouwt zo ken nelijk toch een grotere weerstand op. Dat is voor mij écht het grote pluspunt." Een dame vraag je niet naar haar gewicht, dus daar wagen wij De kilo's vlogen er vanaf de eerste weken af bij An nemarie de Jonge (50). Maar toen trad de stabilisa tie op en kwam ze zelfs weer wat aan. „Weet je hoe frustrerend dat is! Je bent keihard aan het sporten en toch zie je de wijzer van de weegschaal weer omhoog gaan!" Haar man klust in het dagelijks leven bij als trainer in het ama teurvoetbal en overtuigde Anne marie er van dat ze spiermassa aan het opbouwen is. „Dat weegt kennelijk mee. Het zal wel..." De Zierikzeese schreef zich -morgen op de kop af- een jaar ge leden in voor de fitness bij sport centrum Laco in haar woonplaats. ons dan ook maar niet aan. Maar Annemarie wil wel kwijt dat ze in middels weer zo'n zeven kilo van haar streefdoel is verwijderd. Ze heeft zichzelf voor dit jaar weder om een strenger eetpatroon en een aangepast sportprogramma Het gaat om een experiment van de Bibliotheek Oosterschelde. Voor het lenen of inleveren moe ten de leden zelf hun boek, dvd of cd over de scanner halen. Naast de 24 onbemande uren is de bibliotheek wekelijks 21 uur open met een bibliothecaresse achter de balie. Met dat totaal van 45 uur is de bibliotheek nu 30 uur langer open dan voor heen. „Ik hoor eigenlijk alleen maar positieve geluiden", zegt bi bliothecaresse Els Vrugt. „De le den kunnen vaker terecht. Daar voor waren we maar beperkt open. Op twee doordeweekse da gen waren we zelfs gesloten." Voorlopig lijkt de proef in Hein- kenszand succesvol. Directrice Janny van Vugt van Bibliotheek Oosterschelde zegt in maart of 'We hebben nog geen aanwijzingen voor meer diefstal' april de pilot met onbemande uren te evalueren. „Dan kijken we bijvoorbeeld of er voor het nieuwe seizoen ook automaten moeten komen om boetes te kun ne betalen. En misschien moeten we ook nog wat schuiven met be mande en onbemande uren." Vol gens haar zijn sommige klanten nog wat zoekende: „Maar zeker 85 procent is positief." Kwaadwillenden zouden er tij dens de onbemande uren van door kunnen gaan met dvd's of cd's. Van Vugt: „We hebben nog geen aanwijzingen voor meer diefstal. Het percentage verdwe nen materiaal is relatief klein." Verder komt het voor dat men sen geld achterlaten als ze te laat zijn met terugbrengen. Van Vugt zegt het fijn te vin den dat ze een grotere groep ge lukkig kan maken, dan wanneer de klanten zich moeten aanpas sen aan openingstijden waarop een medewerker beschikbaar is. NOORDCOUWE. In deze tijd van het jaar trekt het Renesser duo Endrik en Jannekee weer over het eiland met hun jaaroverzicht op rijm. Alle kernen ko men daarin aan bod en burgemeester en wethouders van de gemeente Schou- wen-Duiveland krij gen het weer te ver duren. Noordgouwe had gisteren de pri meur. Hierna vol gen nog vier optre dens. Endrik en Jan nekee spelen dit jaar voor het eerst een thuiswedstrijd in Renesse. Daar heb ben ze een speciale tekst voor geschreven. De nieuw jaarsreceptie van de dorpsraad en de Driekoningenkerk in Noord- gouwe werd gistermiddag door on geveer honderd mensen bezocht. MAANDAG 4 JANUARI 2016 Kerstkilo's moeten eraf Annemarie de Jonge Annemarie de Jonge viel flink af. Ze richt zich bij de training nu meer op buik- en rugspieren, foto Marieke Mandemaker door Marcel Modde HEINKENSZAND. Bibliotheek De Stenge in Heinkenzand draait 24 uur per week zonder personeel. Daardoor kunnen de leden er va ker terecht. Janny van Vugt, directrice Jannekee en Endrik. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52