Woede over dood sjiitische geestelijke Nimr Baqr al-Nimr 4 NIEUWS jmffs Saudi-Arabië heeft de halve wereld tegen zich in het harnas gejaagd met de executie van 47gevangenen. j .lusim RIYAD. Stenen en brandbommen vlogen in het rond bij de Saudi- sche ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran. 'Dood aan het Saudische koningshuis', riepen de betogers nadat de executie van Nimr Baqr al-Nimr bekend was ge worden. Het is onduidelijk hoe de gees telijk leider al-Nimr en 46 andere veroordeelden zijn gedood. Meest al kiest het streng islamitische Saudi-Arabië voor openbare ont hoofdingen. Saudi-Arabië behoort tot de landen met de meeste exe cuties ter wereld. In 2015 bracht het koninkrijk 157 mensen om. De laatste keer dat Saudi-Arabië een massa-executie als deze uitvoerde was in 1980. Het merendeel van de veroor deelden die nu zijn geëxecuteerd, was betrokken bij aanslagen die de terreurbeweging al-Qaeda tus sen 2003 en 2006 pleegde, zegt het Saudische ministerie van Binnen landse Zaken. Het gaat om Sau- di's, een Egyptenaar en een man uit Tsjaad. De Saudische grootmoefti, sjeik Abdulaziz al-Sheikh, ver dedigt de straf die volgens hem nodig was om de staatsveiligheid te waarborgen. De terdoodveroor- deelden moesten zich zelfs geluk kig prijzen. „Want dit voorkomt dat zij nog meer slechte daden GEESTELIJKE NIMR AL-NIMR (57) zouden begaan", stelt al-Sheikh. Ook in onder meer Bahrein, India, Libanon en Irak leidde de dood van al-Nimr tot felle protesten. In het oosten van Saudi-Arabië gin gen aanhangers van al-Nimr de straat op in de plaats al-Qatif, waar de geestelijke woonde. De Tweede Kamerleden Harry van Bommel (SP) en Sjoerd Sjoerdsma (D66) hebben de execu ties in Saudi-Arabië aan de kaak gesteld bij minister van Buiten landse Zaken Bert Koenders. Die heeft laten weten dat hij zijn men- senrechtenambassadeur naar Sau di-Arabië stuurt om over de men senrechtensituatie te praten. Wan neer de gezant naar Riyad reist, is onduidelijk. Iran en Saudi-Arabië hebben al tijden mot met elkaar. De landen steunen elk andere partijen in de oorlogen in Syrië en Jemen. Iran beschuldigt Saudi-Arabië van ter rorisme omdat het achter rebellen groepen in Syrië staat. De Saudi's wijzen op Iraanse steun aan Hez bollah en andere militante sjiiti sche groepen en hebben gistera vond de diplomatieke betrekkin gen met Iran verbroken. De Amerikaanse regering riep leiders in het Midden-Oosten op om de kalmte te bewaren. „We vrezen dat de executie van al-Nimr in de regio leidt tot span ningen op een moment waarop die juist dringend moeten worden gereduceerd." Secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Naties had de Saudische autoritei ten tevergeefs opgeroepen de doodvonnissen om te zetten naar andere straffen. Mensenrechtenor ganisatie Amnesty International vindt dat landen massaal in actie moeten komen tegen de execu ties. „Nederland is dit half jaar voorzitter van de Europese Unie en moet namens Europa het initia tief nemen", vindt woordvoerder Emile Affolter. „Al Nimr is terecht gesteld omdat hij kritiek had op het Saudische koningshuis. Van een eerlijk proces is geen sprake geweest, ook niet bij de veroor deelden die betrokken zouden zijn geweest bij terroristische acti viteiten. Veel van deze mensen zijn ge marteld en daarna ter dood veroor deeld. Het is daarom belangrijk om de executies te veroordelen en de mensenrechtenactivisten in Saudi-Arabië te blijven steunen." Arabist Leo Kwarten denkt dat ver oordelingen door de internationa le gemeenschap weinig indruk zullen maken op de Saudi's. „Het gaat het ene oor in en het andere uit. Saudi-Arabië slaat wild om zich heen omdat het zich aan alle kanten bedreigd voelt, vooral door Iran." In eigen land ziet de Saudi sche overheid de twee miljoen sjiieten in het oosten als een be dreiging. „Ze beheersen een ge bied met grote olierijkdommen en de nu geëxecuteerde al-Nimr had gepleit voor afscheiding. Nu de Verenigde Staten, een trouwe bondgenoot van Saudi-Arabië de relatie met Iran hebben verbeterd, hebben de Saudi's het gevoel dat ze buiten spel zijn gezet. Sau di-Arabië heeft met zijn executie een daad willen stellen. Al is het niet verstandig geweest. Zoiets leidt nooit tot iets goeds." Golf van protest na executies Saudi-Arabië 1 ■rtPWr:nnr>71 door Cerben van 't Hof Boze Iraniërs bestormden zater dagavond de ambassade van Sau di-Arabië in Teheran. Ze drongen het gebouw binnen en staken de len in brand. Ook elders ter we reld was de woede over de execu tie van de prominente sjiitische geestelijke Nimr al-Nimr en 46 an deren groot, foto's EPA, Reuters, AP, AFP BAHREIN, MANAMA Baqr al-Nimr was een belangrijke sjii tische geestelijke. Hij voerde in Sau di-Arabië de pro testen tegen het autoritaire bewind aan. De autoriteiten in het land pakten hem in 2012 op. Twee jaar later werd al-Nimr ter dood veroordeeld. Volgens de hoog ste leider van Iran, ayatollah Kha menei, heeft al-Nimr niets mis daan. „Hij heeft nooit mensen op geroepen tot gewa pend geweld en was niet betrok ken bij welk com plot dan ook. Zijn enige daad was het uiten van kri tiek op de Saudi sche overheid." 157 In 2015 bracht het koninkrijk 157 mensen om. De laatste keer dat Saudi-Arabië een massa executie uitvoerde was in 1980. INDIA, SRINACAR LIBANON, BEIROET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4