'Harry Kane is er een van ons hé' meer voor volleybalsters Newcastle United SPORT 5 DEUA Ajax dé nieuwe sterkhouder te worden van de Magpies. Tot een zeldzame blessure de start van de competitie overhoop gooide: hij scheurde de pees die het dij been met de heup verbindt. Een operatie wierp hem drie maan den terug. Het was in zijn laatste Ajax- jaar al een vreemde gewaarwor ding om de ziekenboeg zo vaak van dichtbij te zien. De Jong liep een klaplong op en raakte twee maal geblesseerd aan de ham string, de tweede keer net voor het wereldkampioenschap in Bra zilië. „Dat was de pijnlijkste. Ik zeg niet dat ik naar het WK was gegaan, maar de kansen daarop waren verkeken." In de kantine van Darsley Park prikt De Jong in zijn lams vlees. Verderop zitten de Neder landers Daryl Janmaat, Vurnon Anita en Georginio Wijnaldum aan een tafeltje, terwijl Tim Krul gedag komt zeggen. Over blessu res gesproken... De doelman, een paar kilootjes lichter, herstelt van een afgescheurde kruisband. De Jong weet wat het is, een periode in de schaduw. Op het moment dat hij vorig jaar terug kwam bij Newcastle, sloeg het noodlot opnieuw toe. „Het was ja nuari, nu bijna een jaar geleden. Ik had ruim de tijd genomen voor het herstel, ook omdat ik bij Ajax het gevoel had dat ik elke keer te snel was begonnen." Een nieuwe klaplong, De Jong voelde 'm aankomen. „Ik kende het gevoel. We gingen meteen naar het ziekenhuis voor een fo to, maar daarop was niets te zien. De volgende ochtend voelde ik het wéér. Druk achterop je rug. Het was licht, kon zelfs vanzelf over gaan, maar we besloten toch tot opereren." Heftig De operatie was pittig. Toen hij uit de narcose kwam, moest hij weer weggemaakt worden. „Ik bloedde nog. Het duurde langer dan gepland. Mijn ouders en vriendin waren wel geschrokken. Zij hoorden maar niets. Het was een heftige operatie, en ook die dagen erna. Een week lang lag ik aan de slangetjes en kon ik niets. Ik ben zes kilo kwijtgeraakt." Bij terugkomst uit het zieken huis ging de knop om. Bij hem dan. „Anderen begonnen er vaak over. Dan raakte ik weieens geïrri teerd. Het was wel apart: bij Ajax heb ik de eerste zes jaar nooit er gens last van gehad. Nu werd ik opeens neergezet als de blessure- gevoelige. Maar ik heb - en ik zal het afkloppen - nu al een half jaar geen problemen. Ik heb in de zomer doorgetraind, doe dage lijks extra spieroefeningen, voor kracht en explosiviteit. Ik ben niet onzekerder geworden over mijn lichaam. Ik voel me sterk. En wat is dan anderhalfjaar op een hele carrière?" In de tijd die hij aan de kant stond bij Newcastle leerde De Jong de club en de stad wel goed kennen. „Ik heb ook meteen be sloten om niet in Nederland te gaan revalideren. Ik wilde ver trouwd raken met de club, de om geving en de mensen." 'Ik heb minuten nodig om in het ritme te komen en te wennen aan de Premier League' Siem de Jong Waar de meeste ploeggenoten voor een villa buiten de stad ko zen, zochten De Jong en zijn vriendin Femke hun heil in Jes- mond, een studentikoze wijk ten noorden van het centrum. Het is geen Amsterdam, maar er zijn tal loze winkeltjes en restaurantjes op loopafstand. „We zijn ook met de trein in Edinburgh ge weest en in Londen, al moeten we daar weer 's naar toe. Naar Jan. Op kraamvisite." Jan is Jan Vertonghen, een van zijn oude ploegmaats met wie hij geregeld contact heeft, net als met Daley Blind en Christian Eriksen. Vorig jaar zaten ze met elkaar te appen toen ze naar hun oude duppie Ajax keken. „Speel de Ajax Champions League, maar zaten wij thuis voor de televisie", lacht Siem de Jong die Ajax ('Ze spelen eindelijk weer met een nummer tien') op de voet volgt. Afsluiten bij zijn oude duppie ('Dan wel met Daley, Jan en Chris') is een droom. Maar het is iets voor later. Veel later. „Ik zag laatst een foto van dat team waar mee we die Champions League wedstrijd tegen AC Milan speel den. Het eerste duel van Frank de Boer. Met Gregory van der Wiel, met Maarten Stekelenburg, met Luis Suarez. Dat was toch een aar dig team, hoor." Broer Luuk Aanspraak is er genoeg. Dikwijls komen vrienden en familie over uit Nederland. Op tweede kerst dag zaten ze aan de gourmet bij hem thuis, zijn ouders, schoonou ders, broer Luuk met zijn vrien din. De rest vertrok, Luuk bleef sowieso tot de jaarwisseling. „De materiaalman vraagt nog gere geld naar hem", zegt hij over zijn broer, die net voor Siems komst een halfjaar op huurbasis uit kwam voor Newcastle United. „Er wordt positief over hem ge sproken. Het was een moeilijke periode voor hem, maar hij cijfer de zich ook weg voor het team. Ik ben blij dat hij het nu zo goed doet met PSV, kampioen is ge worden. Het is ook mooi dat ze de knock-outronde van de Cham pions League hebben gehaald. At- lético is een mooie loting. En ik denk niet eens dat PSV kansloos is, zeker niet gezien de manier waarop ze spelen." De Jong is met heel andere dingen bezig dan het Europese elitetoernooi: minuten maken, in de basis komen, belangrijk wor den. „Het is logisch dat ik niet meteen dezelfde status heb als bij Ajax. Daar ging ik stapje voor stapje en werd ik uiteindelijk aan voerder. Ik deed er vijf, zes jaar over. Ik moet geduld hebben." De Jong is in ieder geval nog lang niet klaar bij Newcastle Uni ted. „Het is nog niet gelopen zo als ik wilde, maar ik ben pas 26. Ik heb nog vier jaar." En ook in zijn club heeft hij nog het volste vertrouwen. „Er zijn niet veel gro tere stadions dan dat van ons. Er is geld, een geweldige schare sup porters en veel potentie. Maar on ze eerste prioriteit mag duidelijk zijn: wegblijven van de onderste regionen." „Jürgen Klinsmann, Gary Lineker, Teddy Sheringham", vertelt een vervaarlijk kijkende man met een glas bier in zijn hand. „Ik heb ze al lemaal voorbij zien komen. Harry hoort zeker in dit rijtje thuis. Ka ne is meer dan een voetballer. Hij is onze talisman en de toekomsti ge aanvoerder van Engeland. He is one of our own. Harry komt uit de buurt van White Hart Lane, is Brits en denkt hetzelfde als wij. Buitenlanders voelen niets bij het embleem van de club. Misschien overdrijf ik een beetje, maar zo komt het voor ons wel over. Als Harry zijn hand op het logo legt, geloof ik zijn oprechtheid.' Een paar rijen verderop laat een jongetje zich op de schouders van zijn vader hijsen. Met zijn handen trekt hij de aandacht van omstan ders. Een tel later zingt het kerel tje uit volle borst het lijflied van de spits, tot groot enthousiasme van het tribunedeel met fans uit Londen. Kane raakt er, zo lijkt het, door geïnspireerd. Met een machti ge uithaal raakt hij de binnenkant van de paal. De cultus rond 'The Hurricane' vertoont overeenkomsten met de verering van Jamie Vardy. Net als Kane heeft de topscorer van Lei- cester City de Engelse nationali teit. Bij Everton staat John Stones om dezelfde reden op een voet stuk. Aanvaller Romelu Lukaku mag door zijn goals de meeste aan dacht op zich vestigen, de achter ban identificeert zich meer met de verdediger in wie kenners een wereldtopper zien. Tottenham speelt ijzersterk, maar komt dankzij een geweldig doelpunt van Aaron Lennon op achterstand (1-0). In het uitvak brengt deze tegenslag amper iets teweeg. Het vertrouwen in mana ger Mauricio Pochettino is groot. De Argentijn komt wat betreft po pulariteit als enige in de buurt van Kane. „Hij heeft de ploeg in zichzelf laten geloven", zegt John die zijn achternaam niet prijs wil geven. „We maken voor de rust nog gelijk. Erewoord." John krijgt gelijk. Dele Alli con troleert een pass van Toby Alder- weireld met de borst en volleert de bal buiten bereik van keeper Tim Howard (1-1). „Een fantas tische speler', geeft hij aan. „Ik heb hem hoog zitten, net als Erik sen en Lloris." Maar zij redden het niet bij ech te Engelsen. Jimmy neemt het le gendarische elftal van Blackburn Rovers als voorbeeld om deze stel ling kracht bij te zetten. „In 1995 werden zij landskampioen. Alan Shearer scoorde 34 keer. Dat kan Kane ook. En weet je waarom ie dereen de opstelling uit die tijd nog kent? Omdat het hoofdzake lijk Engelse jongens waren. Die be klijven beter dan buitenlanders, hoe goed ze ook zijn." gen", zegt Guidetti. „De speelsters begrijpen heel goed waar het om gaat." Aanvoerster Maret Balkestein- Grothues verwoordt het als volgt: „Iedereen heeft zijn olympische droom. Niemand van ons heeft de Spelen al eens meegemaakt. We weten dat het er nu echt in zit. Door het EK hebben we veel ver trouwen in elkaar gekregen." Chauvinistisch Guidetti heeft het voordeel dat bij de Turkse topclub Vakifbank, waar hij trainer-coach is, drie ba sisspeelsters van Oranje (Anne Buijs, Robin de Kruijff en Lonne- ke Slöetjes, volleyballen. Hij kon ze zodoende in de gaten houden. Guidetti is tevreden over zijn Nederlandse meiden, die weten wat ze deze week qua sfeer en om standigheden kunnen verwach ten, vooral als ze in hun derde wedstrijd het thuisland zelf tref fen. „Dat wordt een hete strijd", zegt Guidetti. „De Turken zijn heel chauvinistisch en zullen fana tiek achter hun team staan. Wij werden tijdens het EK in Neder land ook opgezweept door het pu bliek, maar daar had de tegenstan der verder geen last van. In 1\ir- kije gaat het een stap verder. Daar zullen tienduizend mensen flui ten als wij moeten serveren en ik sluit niet uit dat er zelfs soms iets uit het publiek zal worden ge gooid of dat er wordt gespuugd." Bekend is dat in Turkije de uit eigen land afkomstige lijnrechters hun ploeg nog weieens te hulp willen schieten. Guidetti: „Geluk kig kunnen we de hulp inroepen van de videoscheidsrechter, maar prettig is het niet." Nederland won tijdens het EK in de halve finale overtuigend van Turkije, maar dat zal nu waar schijnlijk niet zo makkelijk gaan. Daar schuilt ook het gevaar voor Oranje. Mocht de ploeg in de Turk se heksenketel, overmorgen, ten onder gaan, dan kan het zich zeer waarschijnlijk geen andere neder laag in de poule meer permitte ren, omdat alleen de nummers één en twee naar de halve finales gaan. De andere twee ploegen zijn uitgeschakeld. Dat zorgt voor gro te druk. „Elke wedstrijd is een fi nale", constateert Guidetti. OKT IN TURKIJE MAANDAG 4 JANUARI 2016 jaren bij Ajax' De Engelse spits Harry Kane (rechts) mist namens Tottenham Hotspur een kans tegen Everton. foto Reuters door Geert Langendorff LIVERPOOL. Harry Kane kwam op Goodison Park tegen Everton (1-1) niet verder dan een schot op de paal. Het deerde de meegereisde fans van Tottenham Hotspur wei nig. De Engelse spits geldt door zijn afkomst als een halfgod. Maret Balkestein-Grothues foto ANP Alleen de winnaar plaatst zich direct voor de Olympische Spelen. De nummers twee en drie mogen naar het tweede en laatste kwalificatietoernooi (in mei in Japan). De overige vijf landen maken geen kans meer op Rio. Nederland speelt in de poule tegen Duitsland (vandaag), thuisland Turkije (woensdag) en Kroatië (donderdag). De andere groep bestaat uit België, Italië, Polen en Rusland. De bovenste twee plaatsten zich voor de halve finales.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37