EK-zilver telt deze week niet Siem de Jong wil weer minuten maken, in de basis komen en belangrijk worden bij 4 SPORT interview Eerst geblesseerd, nu te vaak gepasseerd. Siem de Jong moet geduld hebben bij Newcastle United. van de basis naar de bank. Begin december gloorde er hoop, toen hij mocht starten tegen Liverpool (2-0), Tottenham Hotspur (2-1) en Aston Villa (1-1). Zeven punten, al zat die remise hem dwars. „Ik kreeg een goede kans op 2-0. Die had ik moeten maken." Daarna kwam de luwte. Tegen Everton bleef hij op de bank, bij West Bromwich Albion viel hij in en zaterdag speelde hij slechts een paar minuten tegen Arsenal. „Het is balen, zeker omdat ik de minu ten nodig heb om in het ritme te komen en ook fysiek te wennen aan de Premier League." Sommigen denken dat De Jong 'Het is nog niet zo gelopen als ik wilde, maar ik ben pas 26. Ik heb nog vier jaar' nog maar net terug is van een bles sure. Dan krijgt hij van die vra gen. Wanneer hij weer fit is? De Jong glimlacht flauwtjes. Hij is het al vanaf de zomer, maar speelt amper. „Het voelt een beetje zoals mijn eerste jaren bij Ajax. Soms spelen, dan weer invallen of op de tribune zitten. Het gevoel dat je je moet bewijzen. Er is een nieuwe trainer (Steve McClaren, red.), niet degene die mij gehaald heeft. Er zijn nieuwe aankopen geweest. Nee, het is niet de meest makkelij ke situatie." Geduld is het toverwoord. En hij moet al van zo ver komen. Bij zijn transfer naar Newcastle Uni ted, in de zomer van 2014, ging het aanvankelijk crescendo met de (aanvallende) middenvelder. Alan Pardew, de vorige manager, schonk hem het veelbelovende nummer tien. De Jong werd vice-aanvoerder en leek net als bij Het is een koddig gezicht op de par keerplaats van Darsley Park, het trainingscentrum van Newcastle United. Tussen de glimmende Bentley's, Mercedessen, Audi's en BMW's staat een Smart met Frans nummerbord. Het is de auto van Emmanuel Rivière, de Franse aan valler van de Noord-Engelse club. „Dat vindt ie een leuke auto. En gemakkelijk rijden", zegt ploegge noot Siem de Jong. Zelf rijdt hij in een Audi 3XRS6. Het komt er vloeiend uit. De Ach terhoeker er is zelfverklaard auto- gek. Hij praat gepassioneerd over bolides. Het liefst zwart, of don kergrijs. Stijlvol en comfortabel. Bij Ajax wisselde hij zijn Mercedes regelma tig in en reed hij even een Maserati. Die gaf het mooiste geluid dat er bestaat, maar schakelde niet lekker door. Zijn droomauto? „Een Fer rari 458", zegt De Jong, bijna stralend. „Dat is echt iets bijzon ders. Maar dan moet ik wel spe len, hè? Als ik niet speel, vind ik niet dat ik daarin kan rijden." Het is een rustige trainingsdag in Newcastle, waar het wolkendek lager lijkt te hangen dan normaal. Omlaag gedrukt door de povere re sultaten van de voetbaltrots die za terdag alweer de derde nederlaag op een rij leed, uit bij Arsenal (1-0). Bij de entree van het trai ningscomplex schenkt sir Bobby Robson vanaf een fraai portret aan de wand zijn sympathieke lach. De manager, overleden in 2009, diende de club tussen 1999 en 2004, een periode waarin voor het laatst Champions League-voetbal werd gespeeld. Dat toernooi is nu mijlenver weg, net als de top van de Premier League. De Jong pendelt ondertussen Gekkenwerk noemt de bonds coach het. „Voor het EK had ik mijn ploeg vijf maanden bij el kaar. Het olympische kwalificatie toernooi is veel belangrijker, maar nu konden we nog geen twee weken samen trainen." Het is midden in het seizoen van de clubcompetities. „Er zit ten in mijn selectie speelsters van negen verschillende clubs", vertelt Guidetti. „Deze ploeg heeft de afgelopen maanden dus negen verschillende coaches mee gemaakt, negen verschillende ma nieren van spelen en trainen. Dat is waanzin. Ik vind het niet leuk om te zeggen, maar de factor ge luk zal bij dit toernooi een grote rol spelen." Mini-EK Terwijl het deze week echt erop of eronder is. Het Europese zilver van de Nederlandse ploeg telt niet meer. Drie maanden later wordt er een soort mini-EK ge speeld, met deelname aan de Olympische Spelen als inzet. Wil len de volleybalsters van Oranje naar Rio, dan moeten ze in Tur kije in elk geval bij de eerste drie eindigen. Guidetti: „Ik denk dat er geen zwaardere route is om de Spelen te bereiken dan voor Euro pese landen in het volleybal." De Italiaan had de selectie de dag voor Kerstmis voor het eerst in zijn geheel bij elkaar. Er werd op beide feestdagen gewoon ge traind op Papendal en daarna was Nederland in oefenwedstrij den in Almelo twee keer beter dan België. Op oudejaarsavond mochten de speelsters naar hun familie, maar op 1 januari moes ten ze zich alweer om half elf melden. Het is topsport op z'n zwaarst. „Ik heb niemand ook maar één moment horen kla- 'Dit voelt zoals mijn eerste Siem de Jong (links) pendelt dit seizoen tussen de basis en de bank. „Er is een nieuwe trainer die mij niet gehaald heeft en er zijn nieuwe aankopen geweest. Nee, het is niet de meest gemakkelijke situatie." foto Reuters Siem de Jong door Dennis Jansen UITSLAGEN HANDBAL Doha (Qat). Oefenwedstrijd, mannen. Qatar - Nederland 38-26. MARATHONSCHAATSEN Amsterdam. NK. Mannen: 1. Stroetinga, 2. Hoolwerf, 3. Schou ten, 4. Ariens, 5. Post. Vrouwen: 1. Schouten, 2. Ensing, 3. Van der Stelt, 4. Schouten, 5. Van der Molen. SCHANSSPRINGEN Innsbruck (Oos). Vierschansentournee. Derde wedstrijd: 1. Prevc (Slw) 269,5 punten, 2. Freund (Dui) 258,4, 3. Gangnes (Noo) 251,5. Stand: 1. Prevc 841,1 punten, 2. Freund 822,4, 3. Gangnes 800,2 SHORTTRACK Amsterdam. NK. Mannen. 1500 meter: 1. Breeuwsma, 2. Van der Wart, 3. Visser. 500 meter: 1. Van der Wart, 2. Snellink, 3. Hoogerwerf. 1000 meter: 1. Van der Wart, 2. Visser, 3. De Laat. Superfi nale 3000 meter: 1. Snellink, 2. De Laat, 3. Prinsen. Eindklassement: 1. Van der Wart 91 punten, 2. Snellink 66, 3. Breeuwsma 42. Vrouwen. 1500 meter: 1. Ter Mors, 2. Schul- ting, 3. Van Kerkhof. 500 meter: 1. Van Ruij- ven, 2. Kooystra, 3. Van Kerkhof. 1000 meter: 1. Ter Mors, 2. Schulting, 3. Van Kerkhof. Su- perfinale 2000 meter: 1. De Vries, 2. Ter Mors, 3. Schulting. Eindklassement: 1. Ter Mors 92, 2. Schulting 63, 3. De Vries 52. TENNIS Perth (Aus). Hopman Cup, gemengd. Groep B: Australië groen - Duitsland 2-1; Ga- vrilova - Lisicki 6-2 6-2, Kyrgios - Zverev 4-6 6-1 6-4, Gavrilova/Kyrgios - Lisicki/Zverev 6-3 4-6 7-10. Groep A: Australië goud - Tsjechië 0-1Plewitt - Vesely 3-6 4-6 7-6 (1). Abu Dhabi (VAE). Demonstratietoernooi, mannen. Finale: Nadal (Spa) - Raonic (Can) 7-6 (2) 6-3. Om derde plaats: Ferrer (Spa) - Wawrinka (Zwi) 6-7 (1) 6-4 10-8. VELDRIJDEN Leuven (Bel). Soudal Classics. Mannen: 1. Aerts (Bel), 2. Meeusen (Bel), 3. Baestaens (Bel). Vrouwen: 1. De Boer (Ned), 2. Cant (Bel), 3. Van Loy (Bel), 7. Stultiens, 8. Majerus. Surhuisterveen. Centrumcross. Mannen: 1. Van Kessel (Ned), 2. Walsleben (Dui), 3. Van den Brand (Ned). Vrouwen: 1. Van der Breggen (Ned), 2. Wy- man (Eng), 3. Vanderbeken (Bel). door Hans Klippus ANKARA. De Nederlandse volley- balsters beginnen vandaag in het Turkse Ankara aan hun olympi sche kwalificatietoernooi. Hun luid bejubelde tweede plaats bij het EK van vorig jaar telt niet meer. De ploeg van Giovanni Gui- detti moet deze week bij de eer ste drie eindigen. Anders is de olympische droom ten einde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36