TO©S Verbod op gratis plastic tas 'miskleun' Plofkraak geen succes GGD neemt integrale vroeghulp kind over Het begin 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Doel moet dicht. Uw Mening ONEENS Gat in dak door vuurpijl Colourrun na negen uur vol Wapens afgenomen paul kusters maandag Marleen Blommaert De eerste dag van het jaar: een tafel vol vrienden, familie en buren en een enor me bonenschotel. Een beter begin kun je je niet wensen. Even later hoor ik dat 2016 het jaar van de peulvrucht is. Uitgeroepen door de Verenigde Naties heet het 'Year of the Pul ses', peulen dus. Er is zelfs een in ternationaal comité voor. Blijk baar heeft de peul wereldwijd steun nodig. De peul moet hip worden. Nu krijg ik bij het woord 'De derde dag brengt een onverwachte gast in de tuin, in de vorm van een ree' 'hip' altijd een beetje rode vlek ken in mijn nek. Hip was in de ja ren zestig een hip woord. Vervol gens lag het jarenlang onder het stof in de woordenkast opgebor gen. Opeens vond iemand, ik ver moed een man met een baard, het nodig om het woord weer tevoor schijn te halen. Ik vind bonen niet hip, maar gewoon lekker. Bo vendien groeien ze hier in Zeeuws-Vlaanderen overal sinds jaar en dag. De tweede dag: niet ingeloste ver wachtingen, waaronder de voor naamste, de aangekondigde vuil nisophaalbeurt die niet doorgaat. Met weken volk over de vloer is dat geen overbodige luxe. Uitpui lende vuilnisbakken staan doel loos op de zomen van de polder wegen richting Hulst. Maar de ver lossing komt niet. De derde dag brengt een onver wachte gast in de tuin, in de vorm van een ree. De jonge bok wringt zich door de spijlen van ons hek de tuin in. Dat is dom, want er loopt juist een jager met meneer B in de tuin. In het huis beginnen de herders al opgewon den te blaffen. Maar soms lopen zaken anders dan je verwacht. De herders blijven binnen. De jager weet het beestje te vangen, pakt het op, loopt de tuin uit en zet het in het vrije veld neer. De jonge bok aarzelt nog even en rent weg. De moraal voor 2016: vrijheid op geven kan gevaarlijk zijn, redding komt soms uit onverdachte hoek en je doet er goed aan om je rot zooi zelf op te ruimen. En zelfs een boon kan hip worden. Dus er is nog hoop voor u en mij. Ik doe niet aan goede voornemens. toosenhenk.nl O 0OE&E VOORNEMENS Tijdens de nieuwjaars nacht is het dak van een schuurtje in de de Schelde- poortstraat in Nieuw- en Sint-Joosland doorboord door een stuk hout dat van een vuurpijl afviel. In de ochtend van 1 januari ontdekte bewoner Freddy van Nieulande een stuk hout op de vloer van zijn schuur. „Eerst dacht ik nog dat het misschien van de vliering af was gevallen. Maar toen ik omhoog keek, zag ik zo de buitenlucht door het gat in de kunst stof golfplaten heen. Er hing nog een deel van de stok door het gat heen. Het stuk hout is ongeveer een meter lang en ruim een centimeter dik. Je moet er niet aan denken dat je zo iets van tientallen meters hoogte op je hoofd krijgt", zegt de ontdane bewoner. Inschrijven voor het hard loopevenement Colours by the Sea 2016, op 18 juni, was negen uur na opening al niet meer mogelijk. De inschrijving voor de co- lorrun opende op 1 januari om 12.00 uur en net voor 21.00 uur was de limiet van 7000 deelnemers al be reikt. De organisatie ziet het als een enorm compli ment en is 'zo trots als een pauw': 'Voor ons en ons nieuwe team zijn de voor bereidingen al weer een tijdje bezig, maar dit zorgt er wel voor dat we super gemotiveerd blijven'. Co lours by the Sea 2016 in Vlissingen voert van de boulevard naar het Bel- lamypark. Daar start dan di rect een feest met nog meer kleurenpoeder. De politie heeft zeventien vuurwapens en vijf kada vers van beschermde vo gels in beslag genomen bij een 53-jarige man uit Burgh-Haamstede. Hij zou met een illegaal wapen op wild hebben gejaagd. Twee boa's van Natuurmonu menten en de Regionale Uitvoeringsdienst kwa men de man tegen op het Groenewoudswegje, toen hij aan het stropen was. Zijn geweer wilde hij niet laten vallen. De boa heeft zijn vuurwapen gebruikt om hem staande te hou den. De verdachte is vrijge laten en wordt later gedag vaard. VLISSINGEN. „De burger wordt misleid." Dat stelt Marco van Wijck, directeur van Van Wijck Verpakkingen in Terneuzen. Hij haalt de brief van het Mi nisterie van Infrastructuur en Mi lieu aan, die op de laatste dag van 2015 op de mat viel bij winke liers. Daarin staat onder meer dat op 1 januari een 'helpdesk plastic tas' geopend is: voor vra gen kunnen ondernemers bellen met 0800-7711111. „Het ministerie stelt in de brief dat we gemiddeld 170 tas sen per persoon verbruiken, die in de afvalbak, op straat of in zee belanden. Dat getal klopt niet, al thans niet voor Nederland. Voor uitlopend op deze maatregel heeft de verpakkingsbranche in 2010 geteld hoeveel plastic tas sen er jaarlijks verkocht worden in Nederland. Dat zijn er maar 71 per inwoner, per jaar. De getal len die het ministerie noemt, gel den voor andere Europese lan den. Polen en Portugal zitten bij voorbeeld op 466 per jaar." Kwalijker vindt hij dat een uit gebreid onderzoek naar de mi lieu-effecten genegeerd zijn. TNO voerde het onderzoek in 2015 uit in opdracht van het Ken niscentrum Duurzaam Verpak ken. „Er is gekeken naar grond stof- en waterverbruik en naar C02-uitstoot. Wat blijkt? Jute en katoen zijn veruit het meest be lastend voor het milieu. Bij de productie van katoen worden veel water en bestrijdingsmidde len gebruikt. En ook bij het ver voer van plastic tasjes, tegenover katoen, jute en papieren zakken, zie je iets opvallends. Vergelijk een pallet plastic tasjes met een zelfde hoeveelheid papieren tas- sen: daarvoor heb je een halve vrachtwagen nodig." Zeer dunne plastic tasjes mo gen nog wel gratis gegeven wor den op onder meer markten. Van Wijck voorspelt dat die niet sterk genoeg zijn en dat om dat te ondervangen twee zakken zul len worden gebruikt: een ave rechts effect dus. Van Wijck zegt niet uit eigenbelang te spreken. „Op plastic verdienen wij zelfs minder." Marco van Wijck licht van morgen zijn standpunt toe in het televisieprogramma Goede morgen Nederland (7-9 uur, NPOi) van omroep WNL. 'S-GRAVENPOLDER. Een 48-jarige vrouw uit Kortgene en een 18-ja- rige vrouw uit Bemmel hebben de twijfelachtige eer de eerste plofkraak van het jaar te hebben gezet. Rond kwart voor vier zaterda gochtend pleegden zij de overval op een geldautomaat aan de 's-Gravenstraat in 's-Gravenpol- der. Veel succes hadden de da mes echter niet. Het tweetal moest zonder buit vertrekken en werd bovendien rond het mid daguur aangehouden in een wo ning in Kortgene. Alerte getui gen konden een goede beschrij ving geven van het voertuig waarin het tweetal reed en ook het kenteken geven. De vrouwen zitten nu vast voor verder onder zoek. GOES. Ouders die bezorgd zijn over de ontwikkeling of het ge drag van hun jonge kind, kun nen contact opnemen met de GGD Zeeland. De GGD Zeeland neemt de coördinatie over van het Netwerk Integrale Vroeg hulp (IVH) in Zeeland. Tot 1 ja nuari was MEE Zeeland de in stantie die dat deed. Het netwerk is bedoeld om snel in te grijpen bij kinderen van nul tot zeven jaar met een (dreigende) ontwikkelingsachter stand. Die kan het gevolg zijn van gedragsproblemen, een chro nische ziekte of beperkingen. In geval van een achterstand is het belangrijk dat deze zo snel moge lijk wordt opgemerkt en dat zo snel mogelijk de juiste hulp wordt ingeschakeld. Ouders krij gen een cliëntondersteuner toe gewezen, die het aanspreekpunt is gedurende de gehele periode dat een kind begeleid wordt. Het netwerk zorgt voor een adviesplan in samenwerking met onder meer GGD-jeugdart- sen, gezinsondersteuning, onder wijs en cliëntondersteuners. IVH: Westwal 37 in Goes, www.integralevroeghulp.nl, tele foon 06-23232511 of e-mail ria.vantienhoven@ggdzeeland.nl. 356 reacties WAAUW! 29<* LIKES WAARVOOR HENK IK ZEI UAT IK t>IT JAAR ©IN® STOPPEN MET FACEBOOK... NIEUW- EN SINT JOOSLAND VLISSINGEN BURGH-HAAMSTEDE door Ondine van der Vleuten Directeur Marco van Wijck van Van Wijck Verpakkingen voor twee pallets die aangeven waarom papie ren tassen vanwege het vervoer een grotere milieubelasting geven: links een pallet met 7.200 papieren draagtassen, rechts passen op het zelfde pallet 120.000 plastic hemd- tassen. door Ondine van der Vleuten L[ glffiCYCLEERK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2