NIEUWS 9 WOEDE KAN GESPREKSSTOF OPLEVEREN JONATHAN POWELL (1956) „Ik heb daar geen zicht op. Ik maak geen deel meer uit van een overheid. Maar, ik sluit het niet uit." „Zeg nooit nooit. De islamitische afschei dingsbeweging MILF op de Filipijnen streed ook vele jaren tegen ongelovigen. Maar ondanks alles heeft het MILF vorig jaar wel een vredesakkoord gesloten met de regering in Manilla. Waar een wil is, is een weg." „IS bezigt geen alledaags terrorisme, maar zelfs met hen valt er te praten. Op allerlei terreinen. IS verliest terrein in het uitgeroe pen kalifaat. Strijders hebben familieleden die mogelijk gevaar lopen. Er zijn economi sche verbanden: voor de financiering van hun oorlog zijn ze afhankelijk van de ver koop van olie. De beweging noemt de tota le minachting, discriminatie van soennie ten, een rechtvaardiging van zijn strijd. Ook die woede kan gespreksstof opleveren. Vergeet niet dat Islamitische Staat geen ho mogeen geheel is. Het telt extremisten van allerlei soort: fanatici, verongelijkte stamle den, bestuurders en generaals van het oude regime van Saddam Hussein die gruwen van een sjiitische overheersing. Daarmee heeft ook IS een gematigder vleugel en die kan de bron zijn van het eerste contact. Het is in ons belang om die groep vervolgens met praten sterker te maken." grote waarde. De militaire en politiek druk op IS zal erdoor toenemen. De situatie zal voor de beweging nog bedreigender wor den dan die al is en dat zal sommigen aan het twijfelen brengen." Voor het eerst heeft Jonathan Powell niet meteen zijn antwoord klaar. Even lacht hij. „Nou, dat zal allereerst op een veilige plaats moeten gebeuren. Maar zonder verde re voorwaarden. Het moet een verkenning zijn, geen uitwisseling van retoriek wor den, geen oorlogspraatje. Het gaat om een uitwisseling van motivatie. Over wat Al-Baghdadi en zijn IS drijft, want dan gaat het over argumenten en de uitwisseling er van. Dan kan het tot een gesprek komen dat uitgroeit in onderhandelingen. De ge schiedenis heeft ons geleerd dat het moge lijk is." ZATERDAG 2 JANUARI 2016 foto Alec MacNaughton Islamitische Staat noemt ons ongelovigen die het niet waard zijn om te leven. Waarom praten met iemand die je dood wenst? Islamitische Staat heeft maar één doel - een aan het kalifaat onderworpen aarde - waarvoor strijders graag hun leven willen geven. Als je niets te verliezen hebt, heb je geen behoefte aan een gesprek. Er wordt nu koortsachtig gewerkt aan vrede soverleg over Syrië, inclusief het Assad-regime en het verzet. De enige partijen die ontbreken zijn IS en al-Nusra, dat aan al-Qaeda is gelieerd. Heeft dat overleg dan wel veel zin? „Natuurlijk, die onderhandelingen zijn van Powell is door de Britse premier David Cameron aangesteld als speciale gezant voor Libië. Hij is oprichter van Inter/Mediate, een onafhankelijke organisatie voor conflictbemiddeling. Tot 2007 was Powell onder premier Tony Blair twaalf jaar lang chefstaf van 10 Downing Street. Een rol die hem de bijnaam 'de echo van Blair' opleverde. Hij speelde een hoofdrol in het Coede- Vrijdagakkoord met de IRA. Hij is auteur van onder meer de boeken Great Hatred, Little Room: Making Peace in Northern Ire land en Talking to terrorists. How to end ar med conflicts. Tijd voor een sprong in de tijd. U zit volgende week aan de thee, met Abu Bakr al-Baghdadi. Om met de kalief en IS-leider een eerste gesprek te voeren. Hoe zal dat verlopen? v.a. slechts Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Diverse vertrekdata in 2016 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Gardameer, Verona Venetië/ Venetië en Zuid Tirol 12/15 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust Diverse vertrekdata in 2016 10 dagen Toscane: Florence, Pisa Elba/ Toscane: Umbrië Rome Diverse vertrekdata in 2016 10/12 dagen Aan de oevers van het Lago Maggiore Lago Maggiore en Toscane 10/12 dagen Italië Bloemenrivièra/ Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9