ÏO matl ha. Powe 'Langdurige werkloosheid blijft een hardnekkig probleem' 8 NIEUWS TEGENDRAADSE INTERVIEWS Het regent bommen op strijders van Islamitische Staat. „Maar daarmee krijg je ze niet op de knieën. Als je dit drama wilt oplossen moet je ook onderhandelen" zegt Jonathan Powell. Hij is een roepende in de woestijn, want wie wil er aan tafel zitten met zulke wrede terroristen. 11 -w- onathan Powell is een onderhande- laar van formaat. Als diplomaat nam I hij deel aan de onderhandelingen I over de teruggave van Hongkong aan B China, over de Duitse eenwording. B De kroon op zijn werk is het Goede- J Vrijdagakkoord dat vrede bracht in Noord-Ierland. Powell was de archi tect, onderhandelde met het Ierse Republi keinse Leger. Maar ook na zijn vertrek uit 10 Downing Street, waar hij Tony Blair diende als chef staf, is hij onderhandelaar. „Premier David Cameron heeft me benoemd tot de speciale gezant voor Libië." Een verscheurd land met een 'filiaal' van Islamitische Staat. „Ik ben niet tegen oorlog", zegt de zoon van een viceluchtmaarschalk. „Soms is het nodig om oorlog te voeren, maar met alleen militair optreden krijg je terroristen er niet onder. ]e zult ook moeten onderhandelen." De auteur van het vorig jaar verschenen Tal king with Terrorists sluit hierbij Islamitische Staat niet uit. Waarom? „Omdat je met bommen moge lijk het kalifaat kunt vernietigen maar daar mee is IS niet dood", waarschuwt Powell. Dan waaiert de beweging uit over alle krochten van de wereld en is het wachten op een 'nieuw Parijs', op aanslagen op bur gerdoelen. ,Je kunt pas echt iets doen aan stuitende ongelijkheid, hongersnood, epidemieën, massaverkrachting en kinderleed als er een einde komt aan gewapende conflicten. Daarom zet ik me daarvoor in", zegt hij ge passioneerd. Voor dat levensdoel heeft hij Inter/Mediate opgericht, een onafhankelij ke organisatie voor conflictbemiddeling. In Powells ogen is de handdruk het be gin van een echte oplossing. Ook als de an der bloed aan zijn handen heeft. „Die stelling klopt niet. De IRA heeft bij voorbeeld de wapens neergelegd en niet meer opgepakt. En neem Nelson Mandela, ooit gebrandmerkt als terrorist toen zijn ANC het Apartheidsregime bestreed. Van Mandela kun je moeilijk zeggen dat hij als terrorist is gestorven. Bovendien zijn er bijna altijd in het geheim contacten met be wegingen die officieel fel worden bestre den. Ik werd in 2008 nog door het Foreign Office (Buitenlandse Zaken, red.) teruggeflo ten toen ik opperde om gesprekken te be ginnen met de taliban en met al-Qaeda. Maar nu zijn er bijvoorbeeld wel contacten tussen de taliban en de VS." Zes van de tien werklozen in de leeftijdsgroep jonger dan 45 jaar is al langer dan een jaar op zoek naar een betaalde baan. Onder de 50-plussers is dat aantal nog gro ter. Ook al liep de langdurige werk loosheid in het derde kwartaal van vorig jaar licht terug - van 44 naar 41 procent- voor UWV-ar- beidsmarktdeskundige Rob Wit jes is dat geen enkele reden om op de lauweren te gaan rusten. Integendeel: „Het percentage is nog steeds schrikbarend hoog. Naast het bestrijden van de be staande werkloosheid is er ook nog heel veel werk aan de winkel om juist werkloosheid onder 45-plussers te voorkomen." Werk-naar-werkactiviteiten en om- en bijscholingscursussen vor men volgens Witjes belangrijke in grediënten om de oudere werkne mers aan de slag te houden. Los van de langdurige werkloos heid is de uitkeringsinstantie over wegend positief over de arbeids markt in dit jaar. „De richting waarin de arbeids markt zich momenteel beweegt, is bemoedigend", aldus Witjes. „Maar de beweging loopt niet per se in een rechte lijn omhoog. Ver der herstel ligt voor de hand, maar is niet zonder meer vanzelfspre kend." In 2015 was er voor het eerst na drie jaar van banenkrimp sprake van een banengroei. In het derde kwartaal van vorig jaar wa ren er 72.000 werknemersbanen meer dan een jaar eerder. Ook lag het aantal banen van zelfstandi gen 44.000 hoger dan in het der de kwartaal van 2014. De uitzendsector zwengelt die banengroei sterk aan. Aanvanke lijk was deze groei te danken aan de stijging van het aantal langlo pende uitzendcontracten, wat het beeld van toegenomen flexibilise ring bevestigt. Sinds het derde kwartaal van 2014 stijgt ook het aantal kortlopende uitzendcon tracten. „Dit is vooral een teken dat de arbeidsmarkt aantrekt", al dus Witjes. Niet voor alle sectoren was 2015 een goed jaar. Vooral de collectie ve sectoren bevonden zich in zwaar weer - de zorgsector was daarbij het grootste zorgenkindje. Zo gingen er alleen al in deze branche in een jaar tijd per saldo 28.000 banen verloren. De ver wachting is dat ook 2016 geen glansrijk jaar wordt voor de zorg. Witjes: „Ja, we zijn officieel uit de crisis. En ja, het gaat een stuk beter. Maar nee, we zijn er nog lang niet. Het Centraal Plan Bu reau verwachtte met Prinsjesdag een economische groei van 2,4 pro cent in 2016. Tegelijkertijd kun je je afvragen of en in welke mate de afkoelende wereldeconomie ons land nog parten gaat spelen." B V A V Zelfs met IS valt te praten' door Hans van Zon U roeit tegen de stroom in. Met de gruwelda den van IS wint de stelling 'Eens een terrorist, altijd een terrorist' aan kracht. Alsmede de overtuiging dat je ze moet vernietigen. Zijn er geheime contacten met IS waar de wereld niets van af weet? door Natasja de Groot AMSTERDAM. Er zal met man en macht moeten worden gewerkt om het probleem van de langduri ge werkloosheid te tackelen. Rob Witjes, hoofd arbeidsmarkinforma- tie van het UWV spreekt van een enorm knelpunt 'waar niemand zijn ogen voor mag sluiten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8