'Een pittig tropenjaar met begrip voor de wanhoop' Komte Konehin nao' Klooster? 8 ZEEUWS-VLAANDEREN Jaap in Irak 'De eerste keer wel koud' In de regio AARDENBURG. Coens- dike, 14.00 uur: 't Praet-üüs; AXEL. Prinses Marijke- school, 10.00 uur: S Landau Jeugdschaak toernooi; BRESKENS. Eet- en mu ziekcafé the Bounty, 21.00 uur: Nieuwjaars Rock Night met the Bounty Bouncers en Ruben Hoeke; Café Centraal, 21.00 uur: Old Style party; EMMADORP. Rondom Verdronken Land van Saeftinghe, 15.15 uur: Slaapplaats-telling kiekendieven door vo gelwerkgroep De Steltkluut; HEIKANT. Café Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; KAPELLEBRUG. Kapel van Onze Lieve Vrouw terEecken, 14.30 uur: Rozenkransgebed voor de vrede; OOSTBURG. Ledelthea- ter, 13.30 uur: Sprook jesmusical Rapunzel met Meet Greet (uitverkocht); SLUIS. Groote Markt, 12.00-21.00 uur: Schaatsbaan met echt ijs (ook zondag); TERNEUZEN. De Veste, 9.00 uur: Koersbal; Sportcentrum De Vlie gende Vaart, 9.00- 18.00 uur: Indoor soc- certoernooi; Buurthuis De Zee meeuw, 20.00 uur: Bingo; De Hoeve, 14.00 uur: Kaarten; Scheldetheater, 20.00 uur: Zang- en dans- show Jeans 25; ZAAMSLAG. Het Po dium, 20.00 uur: Thea terconcert Back to the Country Part Fi ve (uitverkocht); GRAAUW. Oude Kaai, 14.00 uur: Brocante- riemarkt; NIEUW NAMEN. Bezoe kerscentrum Saefting he, 13.00 uur: Nieuw jaarsexcursie door Verdronken Land van Saeftinghe; OSSENISSE. 'tSchalle- maaj, 15.00 uur: Vie ring éénjarig bestaan met optreden Perkx- perience; OUDEN DOEL. Ouden Doeldijk 13,14.00- 18.00 uur: Historisch museum PolderMAS; TERNEUZEN. De Veste, 14.00 uur: Inloop zon dag; Scheldetheater, 15.00 uur: Liedjesprogram ma 'Leven vol liefde' van Dana Winner; Porgy Bess, 15.00 uur: Nieuwjaarscon cert de Houdini's. Zeeuws-Vlaming Jaap Scheele s' verruilde zijn baan als afdelingshoofd bij de gemeente Sluis voor een rol als hulpverlener bij noodhulporganisatie Medair. Sinds januari vertoeft hij in Noord-Irak. Jaap bericht in deze rubriek over zijn werk in vluchtelingenkampen in Koerdistan. Het is een stuk in drie bedrijven. 'Den achterbuiten' van het dorps café staat centraal in het verhaal, dat doordrenkt is met droge hu mor. Het is voor de tweede keer in de geschiedenis dat het toneel en de harmonie van Kloosterzan- de elkaar vinden. In 1946 speelde de harmonie mee in de voorstel ling 'Gelijk een Vlam', bekroond met de eretitel 'ambassadeurs van het dialect'. De première is zaterdag 9 ja- Mijn dorp, mijn stad Met genoeglijk warme voeten onder mijn moeders keukentafel probeer ik mijn ge dachten in goede orde op appèl te laten komen. Bijna een jaar sinds mijn vertrek uit Zaamslag naar Irak, de ochtend dat ik over een paar uur terug naar Irak vlieg, en dan ook nog de feestdagen voor de deur, dus een uitgelezen mo ment om terug te kijken en jullie nog één keer mee te nemen in mijn tijd in Irak. Allereerst is er bij mijzelf voor al het ongeloof dat er al een jaar voorbij is sinds mijn eerste arti kel! Het zal er ongetwijfeld mee te maken hebben dat het tropenja ren zijn. Toen ik eergisteren aan een nichtje de term tropenjaar uit moest leggen, verwees ik na tuurlijk naar de zomerse hitte want meer dan 50 graden hitte is natuurlijk best veel. Maar ik noem het tropenjaren omdat dit werk juist door alle bijkomende zaken echt pittig is, maar dat is te gelijk ook waarom dit mooi werk is. 2015 zal ik mezelf altijd herin neren als het jaar dat ik in Irak zat. Een jaar waarin ik officieel drie verschillende functies mocht bekleden, en nog zat daarbuiten gedaan heb. Een jaar waarin ik niet alleen nieuwe collega's kreeg maar er automatisch ook huisge noten mee werd, ongeacht of je ze mag of niet. Een jaar waarin ik leerde dat ook noodhulp goede planning en voorbereiding en dus veel tijd, wachten en vergade ren vergt. Een jaar gevuld met heel veel bijkomende zaken in nuari in zaal Van Leuven in Kloos- terzande (speciaal voor de harmo nie). Zondag 10 januari (14.00 uur), zaterdag 16 januari (20.00 uur) en zondag 17 januari (14.00 uur) zijn er ook opvoeringen in zaal Van Leuven. Vrijdag 22 en za terdag 23 januari speelt de Schel degalm in De Halle in Axel (20.00 uur). Toegang 8 euro. Reserveren kan via descheldegalm@zee- landnet.nl of 0114-682138. Een jaar waarin ik me teleurge steld afVraag waarom Europa, en Nederland voorop, zo vreselijk bang is voor vluchtelingen en nie mand leiderschap op zich neemt. Een jaar waarin ik niet meer hoop op vrede en ik de wanhoop van sommige vluchtelingen pas echt ben gaan begrijpen. En ook een jaar waarin ik mezelf op ver schillende manieren tegen geko men ben. Als je ooit nog na wilt denken over het waarom van het leven, over je doel, over wat be langrijk is, over waar je grenzen liggen, waar je motivatie vandaan komt, dan kan ik je een jaartje in de noodhulp aanbevelen. Dromen mag... plaats van echte hoofdzaken. Een jaar waarin ik stil geworden ben van wat ik zag en de verhalen die ik hoorde van de vluchtelingen. ZATERDAG ZONDAG door Edy de Witte KLOOSTERZANDE. Volkstheater De Scheldegalm speelt deze maand zes keer het toneelstuk 'Komte Ko nehin nao' Klooster?' van huis schrijver George Sponselee. Het is gebaseerd op de geschiedenis van de 150-jarige Koninklijke Harmo nie St. Cecilia en wordt in onver valst Kloosters dialect op de plan ken gezet door twaalf vaste spe lers, drie gastspelers en vier figu ranten van de harmonie. IJZENDIJKE Verbeke wint foto wedstrijd Petit Paris Met een flinke eind sprint heeft Niek Ver beke uit IJzendijke de fotowedstrijd gewon nen die was uitgeschre ven door de initiatief nemers van de speel film Petit Paris. De loca tie die Verbeke in beeld heeft gebracht, het kermisfeest op de Markt in IJzendijke, zal worden opgenomen in de film Petit Paris (re gie Eddy Terstall) die Zeeuws-Vlaanderen landelijk op de kaart moet zetten. Verbeke leek het af te moeten leggen tegen een foto van het bruggetje over de oude haven in Sas van Gent, gemaakt door Elly Neufeglise. Op de laatste wed strijddag, 31 decem ber, wist Verbeke meer stemmen via de website van Petit Paris te vergaren: 1318 te gen 1276. De fonds werving voor Petit Pa ris via de website na dert ondertussen het streefbedrag van een ton; 95.000 is binnen. Einddatum is 9 januari. KOEWACHT Poolse mis In de rooms-katholie- ke kerk in Koewacht is vanavond weer een Poolse mis onder lei ding van priester Sla- womir Klim. De viering begint om 19.00 uur. Elke eerste zaterdag van de maand is tot en met juni een Poolse mis in Koewacht. De vieringen worden druk bezocht. BRESKENS. De watertemperatuur was met negen graden zelden zo hoog begin januari. Maar toch, om dan te gaan zwemmen? Bij Breskens, Re- tranchement en Walsoorden durfden samen zo'n zeshonderd mensen het aan, tijdens de inmiddels traditionele nieuwjaarsduiken. Het record was voor Breskens, bij Het Halve Maentje (foto), met ruim driehonderd liefhebbers, bewonderd door drie keer zoveel toeschou wers. „Er was maar één minpuntje", vond Yvonne Steeg uit Venlo, op va kantie in Breskens. „We moesten even op het startsein wachten. Ik kreeg heel koude voeten, maar in het water was het heerlijk. Ik heb nog gewoon een stukje gezwommen." De duik in Retranchement telde iets meer dan honderd deelnemers, die in Walsoorden 176. Dweilband Windkracht 9 blies de zwemmers bij Walsoorden het water in. Marina Baart van de organiserende carnavals stichting De Bouwers ging daar als één van de eersten het water in, uitge dost met een grote opblaasbare plastic jenenerfles op de rug. „Ik ga al tijd drie keer het water in", vertelde ze stoer. „De eerste keer voelde het koud aan, maar daarna was het best te doen." Na de duik in Walsoorden wachtte traditiegetrouw een kop warme erwtensoep, foto Peter Nicolai Repetitie voor het toneelstuk, gebaseerd op de historie van de 150 jaar oude Koninklijke Harmonie St. Cecilia, foto Camile Schelstraete Oktober, tijdens de eerste mobiele kliniek in Kirkuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80