Tijd voor afscheid van vier kerken Oost-Zeeuws-Vlaamse boeren staan deels stil Valse start in Reimerswaal Huis Nieuw jaar, nieuwe kansen 2 ZEELAND Stoppen met nagelbijten, die laatste grote reis, 'eindelijk volwassen worden1. Gaat het dit jaar lukken? COMMENTAAR In politiek Reimerswaal is altijd wat te doen. Meestal ligt dat aan de fractie van Leefbaar Reimerswaal onder aanvoering van Marien Weststrate. Deze eigengereide politicus zorgt vaak voor reuring. Hij is nooit te beroerd om de confronta tie te zoeken. Zo lopen de emoties in de gemeenteraad soms hoog op. Waar het ook over gaat, Weststrate heeft er een handje van om weinig fijnzinnig te opereren. De jongste politieke rel gaat over de benoeming van een nieuwe burgemeester. De par tijen doen moeilijk over de invulling van de selectiecommissie. Dit ligt zeer gevoelig. Weststrate kreeg ooit een werkstraf omdat hij bij een vorige benoeming als lid van de selectiecommissie de vertrouwelijkheid doorbrak. Dus is het te begrijpen dat sommige politieke opponenten hem nu lie ver niet in dezelfde rol hebben. Weststrate zou Weststrate niet zijn, als hij zelf tot het inzicht zou komen dat het inderdaad zeer verstandig is om iemand an ders in de commissie te zetten. Je kunt echter ook betogen dat iedereen een herkansing verdient. Maar kennelijk zijn de verhoudingen zo ernstig verstoord dat men Marien Weststrate geen schone lei gunt. Hoe dan ook, de gemeente Reimerswaal laat zich van haar slechte kant zien. Kandidaat-burgemeesters zijn gewaarschuwd. Weststrate zou Weststrate niet zijn als hij zich uit eigen beweging afzijdig zou houden. De eerste kerk die definitief op slot gaat, is die in Sint Jansteen. Vanavond, zaterdag, is daar vanaf zeven uur de laatste eucharistie viering. Het pastorale team van pa rochie Heilige Maria Sterre der Zee zal voltallig bij de plechtig heid aanwezig zijn. „We willen sa men afscheid nemen", verwoordt pastoor Wiel Wiertz de emoties die de sluiting van de kerk teweeg brengt. „In Sint Jansteen is acht honderd jaar gekerkt. Dat is straks voorbij." De eucharistieviering wordt in alle te sluiten kerken besloten met een processie, waarin de belang rijkste religieuze voorwerpen uit de kerk naar buiten worden gedra gen. Wiertz noemt in het geval van Sint Jansteen onder meer het Mariabeeld en een beeldje van Jo hannes de Doper. De sleutel zal vervolgens in het slot worden om gedraaid. Dezelfde plechtigheid vindt morgen, zondag, vanaf 9.30 uur plaats in Graauw. De slotviering in de kerk in Rapenburg (Vogel waarde) is zaterdag 9 januari van af 19.00 uur en die in de kerk van Terhole zondag 10 januari vanaf 9.30 uur. Wat er met de gesloten kerken gaat gebeuren, is nog niet bekend. Herbestemmingen zijn er nog niet voor gevonden. De religieuze voorwerpen uit de kerken worden verdeeld over de kerken die blij ven in Hulst, Clinge, Koewacht, Kloosterzande en Boschkapelle- Vogelwaarde of anders gaan ze naar het depot van het bisdom Breda in Bergen op Zoom. Vier Oost-Zeeuws-Vlaamse kerken houden een kapelfunctie, in Hengstdijk, Heikant, Lamswaarde en Nieuw Namen, en de kapel in Kapellebrug blijft. Her en der zul len ook weekvieringen blijven plaatsvinden, onder meer één keer per maand op donderdagoch tend in De Warande in Sint Jan steen. Almanak De jonge secretaresse kwam opgewon den binnen op het Zeeuws-Vlaamse notariskantoor. Ze woont al geruime tijd met haar vriend en twee konij nen in een te klein huis en nu waren ze tegen een buitenkansje aangelo pen: een groot vrijstaand huis met een grote tuin eromheen. Haar vriend twijfelde nog, maar zij was helemaal verkocht. Ten kantore hoorde de lei dinggevende klerk haar enthousiaste verhaal aan, vroeg naar de vraagprijs en schudde het hoofd. Te duur! Zij probeerde hem tevergeefs te overtui gen en zei met een piepstem: „Maar het is ook zo leuk voor de konijnen." Vrouwen van Nu heft zichzelf op De afdeling Aardenburg van Vrouwen van Nu be staat niet meer per 1 janua ri. De club moest zichzelf na 38 jaar noodgedwongen opheffen wegens een ge brek aan bestuursleden. Leden uit Aardenburg kun nen zich - als ze willen - aansluiten bij een afdeling van de landelijke club in de buurt van hun woon plaats, zoals Vrouwen van Nu Oostburg of ZNC (Zuidzande, Nieuwvliet en Cadzand). Afdeling ZNC heeft er al enkele nieuwe leden bijgekregen. Vremdieke krijgt buurtfunctie Woonzorgcentrum Vrem dieke in Hoek krijgt moge lijk een buurtfunctie. De twee initiatiefneemsters hebben onlangs hun (pril le) plannen gepresenteerd in de dorpsraad van Hoek. Nu wordt al beperkte servi ce geboden aan bewoners van aanleunwoningen bij Vremdieke. Het idee is de hulp aan (kwetsbare) oude ren, zoals boodschappen doen, poetsen en maaltijd bereiding, uit te breiden naar heel Hoek. Een enquê te zal worden gehouden om de behoefte te peilen. Oorkonde voor 35 jaar bij KNRM Willie de Maillie is donder dag, oudejaarsdag, onder scheiden met de oorkonde voor vrede en veiligheid, omdat hij al 35 jaar actief is voor het KNRM-reddings- station Cadzand. Burge meester Annemiek Jetten reikte als KNRM-voorzit- ter het eerbetoon uit. De Maillie (archieffoto) was van 1980 tot 2003 opstap per en schipper en is sinds 2003 penningmeester van de KNRM Cadzand. Invulling plein blijft nog duister Het Vermeerplein in Clin ge blijft voorlopig nog een kale vlakte. De dorpsraad hield september vorig jaar een ideeënmarkt voor een nieuwe invulling. Dat lever de aardige plannen op, zo als de aanleg van een speel tuin en ook verzoeken voor particuliere woningbouw. Woningcorporatie Woon- goed, die eerder bejaarden huisjes op het plein had, heeft echter - na herhaalde verzoeken - laten weten meer tijd nodig te hebben voor onderzoek. „Nog even geduld dus", aldus de dorpsraad. Op 1 januari is de Byte-X erop ge gaan: nagellak die vreselijk vies smaakt. Nu maar hopen dat het Gwen van der Linden lukt om zichzelf in bedwang te hou den. Tijdens geschiedenisles bij voorbeeld: „Saaaai. Dan ga ik dus nagelbijten." Ze toont haar na gels: lang en mooi, met een smet teloos wit randje. Helaas, het zijn nepperds. „Bijna alle meisjes in mijn klas hebben die van zich zelf. En dan kom ik met mijn plaknagels aankakken. Dit jaar stop ik met nagelbijten. Serieus." Stoffel Slabbekoorn (58) uit Kapelle heeft een heel andere droom: Israël zien, de Klaag muur aanraken. Voor Stoffel is In opdracht van de provincie doet de WUR onderzoek naar verbetering van de landbouwbe drijven in oostelijk Zeeuws- Vlaanderen. Daarvoor zijn onder meer interviews gehouden met akkerbouwers, veehouders en landbouwdeskundigen. Daaruit komt het beeld naar voren dat een flink aantal bedrijven niet moderniseert. Volgens de WUR betreft het boeren zonder opvol ger die 'rustig de rit uitzingen' en ondernemers die niet van het bedrijf kunnen leven en noodge dwongen een bijbaan hebben. De ambitie en de mogelijkheden ontbreken om het landbouwbe drijf te ontwikkelen. De WUR constateert dat de meerderheid van de ondervraagde boeren wel innoveert of dat wil gaan doen. Boeren pleiten daarbij voor een betere verkaveling, heldere infor matie over regels, een langere pachtduur en het oplossen van beperkingen door de strenge stik stofwetgeving. Ook snel internet in de polder is een wens. door Harmen van der Werf SINT JANSTEEN. Het onvermijdelijke gaat gebeuren: vier rooms-katholie- ke kerken in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren sluiten de deuren. De vier staan in Sint Jansteen, Graauw, Ra penburg (Vogelwaarde) en Terhole. Eén voor één wordt er dit weekend en komend weekend afscheid van genomen. Tip? redactie@pzc.nl AARDENBURC HOEK CADZAND CLINGE Vanaf 2016 is het gedaan met nagelbijten. Gwen van der Linden (hier met nepnagels) gaat dit jaar de weddenschap met haar vader winnen. In 2016 door Ondine van der Vleuten door Frank Balkenende HULST. Vrij veel agrarische bedrij ven in Oost-Zeeuws-Vlaanderen staan stil in hun ontwikkeling. Dat stelt de onderzoekstak van de Wageningen Universiteit (WUR). Gaat: stoppen met nagelbijten Doel: mooie lange nagels, en géén neppers meer Hoe: Byte-x

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79