I Groot alarm in München om mogelijke aanslag IS Veiligheidsdiensten draaiden overuren tijdens de jaarwisseling vanwege terreurdreigingen. ê^KOOPJEDEALNL) 6 NIEUWS Nederland is EU-voorzitter SV MÜNCHEN. Nog altijd heerst in München onduidelijkheid over een terreurdreiging door Islamiti sche Staat (IS). Op oudejaarsavond was door de autoriteiten groot alarm afgegeven. Mogelijk zeven terroristen, onder wie Irakezen en Syriërs, zouden van plan zijn ge weest om aanslagen te plegen in de hoofdstad van Beieren, zei poli tiechef Hubertus Andra. Gisteren werd het alarm weer afgeschaald. De Duitsers kregen de tip van Amerikaanse en Franse veilig heidsdiensten. De aanwijzingen waren voldoende concreet om het uitgaanspubliek te waarschuwen: blijf weg van massaal bezochte bij eenkomsten. Twee treinstations werden ontruimd en meer dan Minder overstap zorgverzekering Het aantal mensen dat is overge stapt naar een andere zorgverze keraar is dit jaar aanzienlijk lager dan vorig jaar. Dat meldt de ver gelijkingssite Zorgkiezer.nl. Vo rig jaar wisselden 1,1 miljoen mensen van zorgverzekering. Volgens de vergelijkingssite was het aantal overstappers tot aan de kerst ruim 20 procent lager dan andere jaren. „Dat komt om dat het thema minder leeft. De zorgpremie steeg met slechts 3 euro en er waren geen grote wij zigingen zoals de discussie over vrije artsenkeuze vorig jaar. Daar naast zijn verzekeraars terughou dender met marketingacties en reclame op tv", zegt Peter Ruys van ZorgKiezer. vijfhonderd zwaarbewapende vei ligheidsagenten rukten uit. Gisterochtend gingen de trein stations in München weer open. Volgens Andra zijn de namen van mogelijke aanslagplegers bekend, al is onduidelijk of deze mensen ook echt bestaan. De autoriteiten in Beieren en Berlijn beweren dat het zeker niet gaat om een 'vals alarm'. Minister Thomas de Mai- zière (CDU) van Binnenlandse Za ken noemde de politie-acties in München 'alert, bezonnen en vast besloten'. De Bondsrepubliek heeft het af gelopen jaar meer dan een mil joen asielzoekers opgenomen, van wie een meerderheid uit oorlogs gebieden in het Midden-Oosten. Politiewoordvoerders waarschu wen voor het gevaar van aansla gen door IS-terroristen die met de vluchtelingenstroom zouden mee reizen. Ook elders stonden de veilig heidsdiensten op scherp. De offi ciële vuurwerkshows in Brussel en Parijs werden afgelast. Rond de Brandenburger Tor in Berlijn was het dragen van rugzakken verbo den en in New York zette de poli tie apparatuur in om chemische en biologische wapens op te spo ren. In Nederland gingen alle activi teiten rondom de nieuwjaarsvie ring gewoon door. De veiligheids maatregelen zijn wel geïntensi veerd vanwege een verhoogd drei gingsgevaar. „De gebeurtenissen rond oud en nieuw pasten in het beeld van de aanwezige dreiging in grote steden in Europa", aldus Edmond Messchaert, woordvoer der namens de Nationaal Coördi nator Terrorisme en Veiligheid. „Daarover hebben wij de grote ste den vooraf geïnformeerd. Het drei gingsniveau in Nederland was sub stantieel en dat is onveranderd ge bleven." Ook op Schiphol zijn de autori teiten alert. Vertrekhal 3 is gister ochtend korte tijd ontruimd ge weest omdat een man had geroe pen dat hij een bom bij zich had. De Koninklijke Marechaussee pak te hem op. De bagage van de man en de omgeving zijn met honden doorzocht, maar er is niets gevon den. De politie in Antwerpen rukte In Nederland gingen alle activiteiten gewoon door. Wel waren de veiligheidsmaatregelen geïntensiveerd tijdens de nieuwjaarsnacht mas saal uit omdat bij een feestzaal in de stad geweerschoten waren ge hoord. Het bleek te gaan om vreugdeschoten uit een alarmpis tool. Ongeveer duizend reizigers zijn gisteren uit twee treinsta tions in Moskou gehaald nadat de politie een tip had gekregen dat er explosieven werden geplaatst. Er werden speurhonden ingezet, maar die vonden geen explosie ven. Er werden ook aanslagen verij deld. De politie in de Amerikaan se staat New York hield een 25-jari- ge man aan die plan zou zijn ge weest op oudejaarsavond een aan slag te plegen op een restaurant in de stad Rochester. Hij verklaarde instructies te hebben gekregen van een lid van IS. Volgens de Turkse politie is de hoofdstad Ankara ontsnapt aan een aanslag door de arrestatie van twee mannen die banden zouden hebben met IS. Bij de aanhouding vonden agenten een bomvest en materiaal om bommen mee te ma ken. Het Federaal Parket in Brussel liet gisteren na verhoor drie ver dachten vrij. Zij zouden tijdens de oudejaarsfeesten een aanslag heb ben willen plegen. De politie had de mannen aangehouden na huis zoekingen in de wijken Molen beek en Anderlecht. Een dag eer der werden nog eens twee ver dachten opgepakt. Zij blijven voor lopig vastzitten. Nederland is sinds 1 januari de voorzitter van de Europese Unie. Dat betekent dat de Nederlandse ministers alle vergaderingen met hun Europese collega's leiden. In Brussel vallen de officiële be sluiten, in Amsterdam kan het Nederlandse voorzitterschap de zogeheten informele ministerra den met eigen onderwerpen een beetje kleur geven. Nederland heeft vier prioriteiten gesteld: mi gratie en internationale veilig heid, Europa als innovator en ba- nenmotor, stabiele financiën en robuuste eurozone en toekomst gericht klimaat- en energiebe leid. Het is de elfde keer dat Ne derland voorzitter is, de laatste keer was in 2004. EXTRA AANBIEDING VAN 2 JANUARI Vanaf slechts €199,00 Duitse veiligheids agenten op het sta tion van München. foto Sven Hoppe/EPA door Wierd Duk en Cerben van 't Hof AMSTERDAM BRUSSEL Canadian Nasa Traagschuim Matras met 7-comfortzones Geen slechte nachtrust en rug- of gewrichtsklachten meer! Voor ultiem comfort en de beste slaaphouding Geschikt voor rug-, zij- en buikslapers Beschikbaar in alle gangbare maten Profiteer mee van honderden euro's korting door groot inkopen Garantie: 5 jaar Op afspraak geleverd binnen 5 werkdagen! Adviesprijs Korting U I 699,00 72% 500,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen NIET TEVREDEN? GEL0 TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6