Bij John en Petra Nieuwkoop en hun zoons Koen, Bart en Sam draait veel om voetbal 8 SPORT Bart (19) debuteerde in oktober voor Feyenoord. „Voor veel mensen zijn we nu de Vader en moeder van\" Een jaar geleden was Bart Nieuwkoop een voor velen onbeken de A-junior die met Feyenoord mee mocht op trainings kamp naar Dubai. Dit seizoen maakte de middenvelder zijn offi ciële debuut, won als rechtsback drie competitieduels op rij met de Rotterdamse club en was ineens een bekende Nederlander. Een ge sprek aan de keukentafel van de fa milie Nieuwkoop in Tholen, met vader John, moeder Petra en hun drie zoons. Koen (21) is de oudste, daarna komen Bart (19) en Sam (17). Bin nen het gezin Nieuwkoop draait veel, heel veel om voetbal. Dat is eigenlijk altijd al zo geweest, ver telt Petra. „We kregen verkering toen we een jaar of zestien waren. John voetbalde bij Tholense Boys en ik ging altijd mee. Toen Sam werd geboren ging Koen al voet ballen. John werd automatisch zijn trainer en zo liepen we weer hele dagen op het voetbalveld." Dat hun jongens talent hebben is een understatement. Koen ging op zijn negende naar RBC, Bart volgde twee jaar later hetzelfde pad, Sam speelt al in het eerste van Tholense Boys. Bij hun club heeft John alle drie zijn zoons ge traind. „Sam heb ik het langst ge traind. Dat was eigenlijk een soort van compensatie. Omdat Koen en Bart bij RBC voetbalden waren we altijd met hen op pad. Iedere zaterdag had ik daar kunnen gaan kijken, maar ik vond het ook leuk om bij onze eigen club de ploeg van Sam te trainen." Petra: „Doordeweeks moesten we vaak meteen uit school met Bart naar Roosendaal rijden voor de trainingen. En Sam moest dan mee. In de wintermaanden was de kantine niet open en dan zaten we met z'n tweeën in de auto of stonden we buiten kou te lijden tot Bart klaar was." John: „Sam heeft in die tijd heel wat Donald Ducks verslonden." Koen hield het na een paar sei zoenen voor gezien bij RBC. „Ik speelde net in de Cl en ik zag het op een gegeven moment niet meer zitten. Ik wilde vrijer zijn en had geen zin om vijf keer in de week te trainen. Ik wilde met mijn vrienden voetballen. Dat ik toen ben gestopt, daar heb ik geen moment spijt van gehad." Zijn twee jaar jongere broer Bart heeft zulke mo menten nooit gekend. Hij ging verder en werd in 2011, na het faillissement van RBC, ingelijfd door Feyenoord. Bart moest daardoor van school veran deren en dat was pittig. „Het was sowieso wennen in een nieuwe klas. Ik had vooral contact met de jongens van Feyenoord." Petra: „Het was in het begin een hele onderneming om op tijd op school te zijn. Dan moest hij met de bus, daarna de trein in en dan nog met de metro." Bart: „Het was echt taai ja, om dat de aansluitingen nog niet goed waren. Toch heb ik nooit een mo ment van twijfel gehad. Ik wilde profvoetballer worden. Ik heb mijn havodiploma gehaald en daar na alles op het voetbal gegooid." Waar Bart Nieuwkoop zijn voe ten vrijwel dagelijks in strakke schoenen van zijn sponsor Nike laat glijden, werkt broer Koen het liefst met zijn handen. „Dat wist ik al toen ik klein was. Ik ben inte rieurbouwer en maak dus onder meer tafels en kasten. Het bevalt me ontzettend goed." De drie broers wonen nog thuis, al zal Bart binnenkort met zijn vriendin Suzan gaan samenwonen in Ber gen op Zoom. De kerstvakantie is benut om het onlangs gekochte ap partement in te richten. „Ik wilde het liefst in Tholen wonen omdat ik de rust lekker vind. Maar hier vind je geen appartementen. Ber gen op Zoom ligt mooi in het mid den. Ik ben vrij snel in Rotterdam en Tholen." De broers hebben de grootste lol als het over het klussen gaat. Koen heeft zich beziggehouden met de inrichting van het apparte ment. Bart: „En hij heeft Sam en mij de klote klusjes gegeven. Wij mogen schuren." John: „Ik vind dat wel mooi. Koen heeft de keuken getekend en kan van alles zelf maken." Petra: „Ik ben daar echt trots op. Dat de jongens samen bezig zijn en elkaar helpen. Ze hebben echt veel lol met z'n drieën." John: „Niet altijd toch?" Koen: „Nee, want van een pla fond witten word ik niet vrolijk. Dat hadden we misschien wel uit kunnen besteden. Bart had dat ook prima gevonden, maar ik ben nogal perfectionistisch en kan het moeilijk uit handen geven. Ik doe liever alles zelf." In alles stralen John en Petra Nieuwkoop uit dat ze trots zijn op hun jongens. „Het kost geen moei- heel even, maar dat zit toch niet in ons?" Petra: „Nee, dat klopt wel." John: „De rol van het voetbal is ook gewoon een heel mooie. Ik zie het nu bij Sam, die best wel verle gen was. Ik zeg was, want dat is de afgelopen maanden echt veran derd sinds hij in het eerste van Tholense Boys speelt. Daardoor krijgt hij zelfvertrouwen, hij is één van de mannen." Petra: „Het zijn alle drie sociale jongens, dat zijn ze altijd al ge weest. En dat vinden wij als ouders ook heel belangrijk." Koen: „Vooral Sam en ik waren heel verlegen. Bart had altijd een grote bek." Petra: „Bart moest altijd alles op knappen voor Koen en Sam." Koen: „Als wij een bal over de schutting schoten, moest Bart 'm halen." Er wordt hard om gelachen aan de keukentafel. Zijn ze eigenlijk bijzonder kritische ouders ge weest? Nee, dat niet, zeggen John en Petra Nieuwkoop tegelijkertijd. Koen: „Soms hoor je wel eens verhalen over jongens die thuis ko men na een wedstrijd en dan nog een hele analyse of preek krijgen. Dat hebben wij nooit gehad. We krijgen soms wel eens te horen wat beter kan." John: „Positieve, opbouwende kritiek." Bart: „Ik vind dat je wel wat kri- tischer zou mogen zijn, pa." Zijn vader kijkt een beetje ver baasd. Het lijkt niet eerder ter spra ke te zijn gekomen. John: „Ik zal best een paar tips hebben maar dan denk ik: bij Feyenoord lopen ook genoeg mensen die er heel veel verstand van hebben en tegen hem bezig zijn. Moet ik dat dan ook nog een keer doen? Daar zit hij vast niet op te wachten." Bart: „Jawel hoor. Ik vind dat je het gewoon moet zeggen als je iets vindt. Daar word ik beter van." John, met een lach: „Ik heb het genoteerd." Aan het debuut van Bart, in Doetinchem tegen De Graafschap, denkt de fa milie met warme gevoe lens terug. Ze zaten die zondag met z'n vieren thuis voor de televi sie. Bart: „Ik had het gevoel dat ik kon gaan spelen, maar daar mocht ik niets over zeggen. De opstelling moet zo lang mogelijk geheim blij ven." Sam: „Ik was echt gespannen toen hij debuteerde." Koen: „Geloof me, het is niet prettig kijken naar zo'n wedstrijd, als je broer debuteert." John: „Je zit in spanning te kij ken. Hoe doet hij het? Die aanna me had misschien beter gekund. En zo gaat dat maar door. Bart werd na zeventig minuten vervan- te om ze met beide benen op de grond te houden", zegt Petra. „Na tuurlijk hebben ze wel gepuberd, maar het zijn goede jongens. Ze zijn altijd heel veel met voetbal be zig geweest. Of ze daardoor geen tijd hadden om op het verkeerde pad terecht te komen?" Na een kor te stilte: „Nee, dat zit sowieso niet in ze." Bart: „Mam! Je twijfelde Je zou wel wat kritischer door Barry van der Hooft Bart Nieuwkoop (rechts) duelleert op Sam Larsson. foto ANP naar rechts Koen, Sam, vader John, Bart, zijn vriendin Suzan en moeder Petra. De familie Nieuwkoop met van links de achterlijn met Heerenveen-speler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60