Woede om extra kosten boete Karin's (jjj^ Kliekje NIEUWS 5 webs,te Karin! COLUMN TOMMY WIERINGA Wat nog van 2015 was blijven lig gen: het inter view dat Hal- be Zijlstra aan Volkskrantjournalist Martin Som- mer gaf. Daar reflecteerde de frac tievoorzitter van de WD nog wat op zijn uitlatingen over gelukszoe kers die uitsluitend naar ons land zouden komen voor borstvergro tingen en gebitscorrecties. Heel ferm riep hij daar een halt toe aan praktijken die hij zelf verzonnen had. Goed, zei hij twee maanden later in gesprek met Sommer, de voor beelden waarmee hij de asielprofi teurs had getypeerd waren dan misschien onjuist geweest, maar hij had ze toch maar binnen een uur rechtgezet. Maar wat schetste daarop zijn verbazing: 'Als ze dan drie weken later nog steeds in commentaren alleen over borst vergrotingen praten, en nog altijd niet over het plan, dan denk ik: jongens ga wat anders doen.' Ik heb dit opgevat als een uitnodi ging om het geval nog eens wat nader te beschouwen. Misschien dat nog niet alles erover is gezegd. Zijlstra's knieval was geen uiting van deemoed, geen spijtbetuiging over zijn valse beschuldigingen aan het adres van de vluchteling, nee, ze was uitsluitend bedoeld om ons geheugen te wissen. We mochten het er niet meer over hebben, hij was er immers ruim hartig op teruggekomen. En dat terwijl we juist zo dankbaar wa ren voor het inkijkje in Halbe Zijlstra. Het luikje van onacht zaamheid waardoorheen we kon- Zelf denk ik steeds vaker aan Halbe Zijlstra als een man met keuteltjes in zijn hoofd den zien wat er echt in hem leef de. Heel even lichtte hij zijn schimmige binnenwereld voor ons bij en zagen we zijn ongecor rigeerde gedachten en voorstellin gen, waar de persvoorlichter nog niet met de poetsdoek overheen was geweest. We begrepen dat zijn werkelijke gedachten over vluchtelingen niet verschilden van die van een rampokker in Steenbergen of Gel- dermalsen, alleen had hij zulke opvattingen in de mooiste kamer aan het Binnenhof en niet voor een gemeentehuis met een lawi nepijl in de hand. Het was een onthutsend gebrek aan geestelijke hygiëne, en nog altijd is het een raadsel waar Zijlstra zijn voorbeel den van borstvergrotingen en ge bitscorrecties vandaan haalde: ventileerde hij hiermee courante opvattingen binnen WD-kringen of produceerde hij ze inderdaad helemaal op eigen kracht? Hoe dan ook zal het hem zeer gespe ten hebben dat hij zijn overtuigin gen over de vluchteling als geluks zoeker moest herroepen. Hij is im mers door de partij aangesteld 'om scherp aan de wind te zeilen', zoals hij dat noemt. Maar bij zo veel repeterende onnozelheid gaan de gedachten toch eerder uit naar Peppi en Kokki dan naar Hiel- ke en Sietse. Zelf denk ik steeds vaker aan Hal be Zijlstra als een man met keutel tjes in zijn hoofd. Soms verliest hij er een. Met een plastic zakje in de hand loopt hij achter de keutel tjes aan die per ongeluk uit zijn hoofd zijn gevallen. Wie goed luis tert hoort hem excuses prevelen waar hij niets van meent. Dagelijks ploffen er ongeveer 30.000 verkeersboetes op de Ne derlandse deurmatten. Iedereen die een boete krijgt van het CJIB moet vanaf nu 2 euro extra admi nistratiekosten betalen. „Dit heeft niets meer met veiligheid te maken", vindt Geert Priem, voorzitter van politievakbond ANPV. „Boetes zijn bedoeld om het verkeer veiliger te maken, niet om de staatskas te spekken." Ook de ANWB stuit de verho ging tegen de borst. „De boetefa- briek dient als inkomstenbron voor de overheid, dat kan nie mand meer ontkennen", zegt woordvoerder Ad Vonk. „Het lijkt erop dat ze, nu de boetes niet veel hoger kunnen, maar de administratiekosten verhogen. Voor degene die de straf krijgt, maakt dat helemaal niets uit. Die moet per saldo gewoon meer be talen." Volgens oud-verkeersofficier van justitie Koos Spee slaan de hogere administratiekosten 'hele maal nergens op'. „De systemen van het CJIB zijn bijna volledig geautomatiseerd. Dat je nu 9 eu ro bovenop een boete moet beta len, is schandalig." Het ministerie van Veiligheid en Justitie stelt dat de verhoging nodig is om gestegen personeels kosten te dekken. Zo is het sinds een half jaar mogelijk om ver keersboetes van meer dan 225 eu ro gespreid te betalen. „Het CJIB levert maatwerk, onder meer met een persoonsgerichte aan pak bij betalingsproblemen", zegt een woordvoerder. Naast de administratiekosten zijn ook de boetes zelf per 1 ja nuari licht verhoogd. Bij lage Volgens het ministerie van Veiligheid en Justitie is de verhoging nodig om gestegen personeelskosten te dekken snelheidsovertredingen is er 1 eu ro bovenop gekomen. Bij hogere snelheden loopt dit op tot 5 eu ro. WD-minister Ard van der Steur gaat daarmee voorzichtiger te werk dan zijn voorganger Ivo Opstelten. Die verhoogde op 1 ja nuari 2012 de boetes met 20 pro cent. Later dat jaar verhoogde de WD'er de administratiekosten van 6 naar 7 euro. <5 Altijd inclusief vlucht, verblijf en huurauto Weg van de massa Kleinschalige accommodaties www.karinschoice.nl Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe met boeken? Kijk dan op mijn Vakantie op jouw manier ZATERDAG 2 JANUARI 2016 door Marcia Nieuwenhuis en Peter Winterman DEN HAAG. Per 1 januari zijn de administratiekosten van het Cen traal Justitieel Incassobureau (CJIB) met 30 procent verhoogd: van 7 naar 9 euro. Daardoor incas seert de overheid jaarlijks zo'n 23 miljoen euro extra. Geldklopperij, vinden critici. Griekenland - Corfu Anna Maria Appartementen 8 dagen vanaf Spanje - Andalusië Casitas de Huetor Jkii&Éft .1 Griekenland - Zakynthos Porto Roma Appartementen Ik geef je graag advies! Mail me: info@karinschoice.nl of bel: 020 - 44 99 470 Spanje - Fuerteventura Atalaya de Jandia Portugal - Lagos Ancora park Bungalows Griekenland - Kreta Tropica Villa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5