Feyenoord reist met huiswerk af naar Portugal Eredivisieclubs willen steeds vaker dichterbij overwinteren SPORT 5 Alle eredivisieclubs blijven in Europa en spelen daar één oefenpotje. De trainingskampen vertonen steeds meer gelijkenissen. Hier overwintert de eredivisie S Geen exotische reis jes dit jaar, naar pakweg Brazilië of Dubai. Voor het eerst in jaren blij ven alle eredivisie clubs deze winter 'gewoon' in Eu ropa. Sportieve overwegingen spe len hierbij een belangrijke rol. „Trainers zijn zich gaan verzetten tegen zulke grote reizen", vertelt Tim van Ammelrooy, die als eige naar van Trainingskampen.nl ko mende week onder meer ADO Den Haag, Heracles Almelo en NEC onderbrengt in Spanje. „Door de jetlag en de vele vliegu ren wordt een van de doelen van trainingskampen - een goede con ditie opbouwen - tenietgedaan." In het verleden kon zeker de traditionele top drie daarentegen nog weieens een financieel slaatje slaan uit reizen naar bestemming buiten Europa. Maar dat wordt steeds moeilijker. Van Ammel rooy: „De internationale populari teit van Nederlandse teams is ver minderd. Ze worden niet zo snel meer uitgenodigd voor lucratieve reisjes. En als de (hoofd)sponsor ook geen belangen heeft bij een trainingskamp in een ver oord, maken clubs niet zo'n dure trip." Binnen Europa lijken de kaar ten inmiddels ook geschud. De zuidkust van Turkije legt het steeds vaker af tegen die van Span je en Portugal. Vooral vanwege het verschil in comfort: de vlucht- tijden naar het Iberisch Schier- eiland staan al maanden van tevo ren vast, zodat er niet plots mid den in de nacht gevlogen hoeft te worden. En daar hebben clubs een veld voor zichzelf. „In Turkije moet een veld vaak met meerdere teams gedeeld worden", vertelt Van Ammelrooy. „Daar kan het bo vendien ook nog gebeuren dat een club als Fenerbahce zich op het laatste moment aanmeldt, en als nog de beste trainingsuren krijgt." Aangezien Turkije al lang niet meer zo goedkoop is als een aan tal jaren geleden, wegen deze argu menten momenteel een stuk zwaarder dan voorheen. In Spanje en Portugal is bovendien een rui me keuze uit geschikte oefenpart ners. Want ook onze zuiderburen reizen massaal af naar deze streek. En we oefenen graag tegen clubs uit eigen land of België, blijkt dit jaar maar weer eens. De hoofdre den is een praktische: de winter stop loopt gelijk in beide landen. In Duitsland wordt de competitie bijvoorbeeld een week later her vat, waardoor de meeste clubs uit de Bundesliga ook later op trai ningskamp gaan. Verder blijkt het lastig om oe fenpartners van een enigszins ver gelijkbaar niveau te vinden. „We oefenen sowieso graag tegen clubs die we goed kennen, waar de ban den warm mee zijn", vertelt Van Ammelrooy. „Met zulke tegenstan ders hoefje ook niet bang te zijn dat de oefenwedstrijd kort van te voren nog wordt afgezegd. Zuide lijke teams zijn minder betrouw baar gebleken." Dat alle trainingskampen tus sen vandaag en maandag 11 janua ri worden afgewerkt, is niet verras send. Trainers willen zich in de laatste week voor de hervatting van de competitie gewoon weer in eigen land kunnen voorberei den. Al jaren reizen clubs daarom in dezelfde periode af naar de zon. Maar dat zij massaal op dezelfde dag (vrijdag 8 januari) een oefen wedstrijd spelen, dat is wel 'Nederlandse teams worden niet zo snel meer uitgenodigd voor lucratieve reisjes' nieuw. Dat ze bijna allemaal maar één keer spelen ook. Van Ammel rooy: „Periodisering is steeds be langrijker geworden voor trainers. Ze gaan voor één piekmoment, net als tijdens de competitie. Door de oefenwedstrijd op vrijdag te spelen, komen de spelers al weer een beetjein een week end-ritme. Eén of twee dagen la ter reizen ze terug, dan zijn ze een dag vrij. Om vervolgens op het juiste moment weer aan de nieu we week te beginnen." Als Feyenoord alleen maar in de Kuip hoefde te spelen, lag de weg naar de landstitel jaarlijks wagen wijd open. Maar zet de ploeg in een bus naar een willekeurige sta dion in Nederland, dan is de ploeg veel minder zelfverzekerd. „Als je het in zoveel uitwedstrijden moei lijk hebt, betekent het dat je iets niet goed doet", erkent middenvel der Karim El Ahmadi. „Of dat nou iets mentaals is of niet, blijkbaar zijn we nog niet in staat om die wedstrijden zonder problemen door te komen. We hebben door de nederlaag tegen NEC nog niet alles weggegeven, maar het moet in 2016 wel beter. Zeker in uitwed strijden, want in de eigen Kuip winnen we blijkbaar wel alles." Wie de woorden van El Ahma di op zich laat inwerken, zal den ken dat trainer Giovanni van Bronckhorst zijn elftal in de Algar- ve vooral mentaal moet klaarsto men voor de tweede helft van het seizoen. Maar was de mentale Rotterdamse club moet in Algarve basis leggen voor inhaalrace veerkracht juist niet dat beetje extra wat Feyenoord dit seizoen al zo vaak redde? Cijfermatig kan de club zelfs terugkijken op een uit stekend eerste deel van het sei zoen, het beste zelfs sinds 2007- 2008. Maar als het mes een keer niet tussen de tanden zit, zoals bij Roda JC, ADO Den Haag en NEC uit, zijn de Rotterdammers met een reddeloos verloren. Onder trainer Fred Rutten speelde Feyenoord vorig seizoen beter voetbal. En dat met een veel zwaarder programma vol Europe se wedstrijden, een veel minder brede selectie en met veel meer ei gen jeugd in de ploeg. Feyenoord stortte in de slotfase van de com petitie weliswaar in elkaar, maar Rutten noteerde met zijn ploeg voor de winterstop aanzienlijk meer schoten, had meer balbezit, een hogere passzuiverheid en min der schoten tegen dan de huidige ploeg van Van Bronckhorst. Veel tijd om het matige posi tiespel van zijn ploeg te verbete ren heeft Van Bronckhorst niet. De Rotterdammers hervatten de competitie in de eigen Kuip met een tegen PSV (zonder de geschor ste El Ahmadi), maar binnen een maand na terugkeer uit Portugal moet de ploeg ook al op bezoek bij AZ, Ajax en in het bekertoer nooi bij Roda JC. „Uiteindelijk be paalt de breedte van de selectie hoe je sterk echt bent", zegt aan voerder Dirk Kuyt. „En ik denk nog steeds dat Feyenoord een goe de en brede selectie heeft." ZATERDAG 2 JANUARI 2016 Weinig nieuws onder de winterzon door Tim Niemantsverdriet Tim van Ammelrooy organisator PORTUGAL rif Orihuela Costa San Pedro del Pinatar Excelsior 4t/m 9 jan. oefenduel: 8 jan. Lierse SK Feyenoord 2 t/m 9 jan. 8 jan. Charleroi Roda JC 4 t/m 11 jan. Albufeira Va[e Do Lobo Quinta do Lago SPANJE Portimao Cambuur Leeuwarden 3 t/m 9 jan. 8 jan. Sparta Rotterdam Costa Ballena Marbella Benahavis Estepona SotoJ grande Mijas FC Groningen 4 t/m 10 jan. 8 jan. KV Oostende ADO Den Haag 3 t/m 9 jan. 8 jan. KV Mechelen ■ill PEC Zwolle 3 t/m 9 jan. 8 jan. NEC NEC 5 t/m 10 jan. 8 jan. PEC Zwolle Heracles 3 t/m 9 jan. 8 jan. Moeskroen AZ 3 t/m 9 jan. 7 jan. Club Brugge A Garderen De Lutte Valletta BeLek Villem II lifflj Vitesse 4 t/m 9 jan. FC Twente 3 t/m 9 jan. 7 jan. Racing Genk PSV 4 t/m 11 jan. 5 jan. Hibernians FC SC Heerenveen 4 t/m 8 jan. 9 jan. Telstar FC Utrecht 6 t/m 9 jan. 9 jan. FC Volendam 12 jan. FC Eindhoven Ajax 4 t/m 10 jan. 9 jan. Ajax-HSV De Graafschap 4 t/m 9 jan. 8 jan. Chemnitzer FC (3. Bundesliga) Willem II 3 t/m 10 januari door Mikos Gouka ROTTERDAM. Feyenoord strijkt van avond neer in Albufeira. In Portu gal moeten de Rotterdammers eerst het chagrijn van de nederlaag tegen NEC in de laatste wedstrijd van 2015 wegpoetsen. En vervol gens is het de vraag: koerst Feye noord inderdaad af op plek drie, de positie die als doelstelling was ge formuleerd? Of zet de ploeg nu al les op alles om Ajax en PSV alsnog het leven zuur te maken? Tonny Vilhena druipt af na NEC-uit. foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57