t SPORT 3 F Aan tafel in een Amster dams restaurant trekt Blind zijn jasje recht voor deel twee van het interview. Hij vertelt over het 'goe de gevoel' dat hij heeft overgehou den aan de trip in november naar Wales. Daar keerde Oranje terug naar de speelwijze van het WK. Met vijf verdedigers. Dat blijft zo als in maart Frankrijk en Enge land tegenstander zijn. Daarnaast vielen andere zaken op in de re gen van Cardiff: zo zong iedereen het volkslied mee, bijvoorbeeld. „Ja, naast alle voetbaltechnische zaken is dat een item geweest. Kijk, ik ben geen zweverig type. Ik denk niet dat je automatisch be ter voetbalt als je het volkslied zingt. Neem de Brazilianen bij het WK, die maakten er elke keer een emotionele toestand van. Maar toen we om de derde plaats tegen ze speelden, was Brazilië in het veld totaal géén team. Tegelijker tijd is het tóch belangrijk hoe je er bij staat als het volkslied klinkt. Wat straal je samen uit? De kracht bij het WK was het gevoel van on voorwaardelijkheid met elkaar. We hebben dat laten versloffen." „Dat je de spelers kiest die in het teambelang kunnen en willen denken. We zullen simpelweg wel zo moeten selecteren, want met Oranje behoren we niet meer tot de top. In de speelwijze zullen we uitdragen dat we flexibel willen zijn. Ik pin me niet vast op één systeem. Ik vind dat je als coach immuun moet zijn voor kretolo gie en voor verwachtingen die zijn gebaseerd op hoe het dertig, veertig jaar geleden was. Ik vind het ook krom: aan de ene kant roept iedereen dat we internatio naal niks meer voorstellen met on ze clubs. Feit is dat onze beste spe lers niet meer bij Barcelona voet ballen, maar bij buitenlandse subtoppers en middenmoters. Maar tegelijkertijd zou Oranje met diezelfde spelers wel aanval lend, attractief met drie spitsen moeten spelen, waardoor je extra kwetsbaar bent. Nee, dat rijmt niet met elkaar." „Achteraf, dat is altijd makkelijk. Heel eerlijk: Ik heb zwaar overwo gen om bij mijn start al direct naar 5-3-2 terug te gaan. De argu menten om het toen nog niet te doen waren tweeledig. De ene was de stortvloed aan blessures. En er was geen tijd om het in te slijpen. IJsland en Turkije, dat wa ren twee cruciale interlands in één week. 4-3-3 was het meest ver trouwd. Nu krijgen we wél volop tijd tot aan de start van de WK- kwalificatie in september. Ik hoop dat we met 5-3-2 stabiliteit terug krijgen. En weer resultaten boe ken, zodat we daarna ook weer te rug kunnen naar 4-3-3. Ik wil er naar toe dat we op beide manie ren kunnen spelen en presteren." „Ik weet het. Dat zei genoeg." „Hangt ervan af welke norm je er aan koppelt." „Als de norm is 'laatste vier bij een eindtoernooi', dan kom je mo menteel niet ver. Die norm han teerde Van Gaal toen hij dat ant woord van zes gaf." Vindt u een uitdagende norm nu: kwartfinale bij het volgende WK? Of voor individuele spelers: goed ge noeg voor een basisplaats bij een topvijfclub uit een grote competitie? (Denkt na): „Ik vind dat de norm moet zijn: onderdeel kunnen zijn van een team dat een rol kan spe len op een eindtoernooi. Plaatsing voor het volgende WK, dat moet nog steeds lukken met de spelers die we hebben. Ik wil het niet per se koppelen aan een klassering. Als je er in de kwartfinales uit vliegt door een dubieuze penalty, kun je toch goed hebben gepres teerd." „Hangt ook nog af van blessures. Stefan de Vrij is helaas al lang ge blesseerd, maar die heeft een goe de keuze gemaakt met Lazio. De Vrij is mannelijker gaan verdedi gen. Hij ontwikkelt zich dus. Die kan naar de norm toe gaan." „Ja, die voldoet zeker aan de norm. Promes speelt in de top van een zware competitie als de Russi sche, in een goed elftal. Hij is we kelijks bepalend voor het resultaat of hij blinkt uit." „Je schiet omhoog door in die Champions League-wedstrijden iets te laten zien. Niet door ze al leen maar te spelen. Ik vond dat Jeffrey Bruma een goede indruk maakte tegen CSKA Moskou. Heel volwassen. Bruma krijgt steeds meer bagage. Zoals ik Davy Pröpper in Manchester ook goed vond spelen. Tegen Moskou vond ik hem iets minder, maar toen was ie bepalend voor het resul taat. En dat is ook een criterium." „Ja, maar dat zeg ik altijd: de groot ste groei maken spelers vanaf hun 24ste, 25ste. Dat is allang bewe zen. Je gaat een groter gebied van het veld overzien, je gaat anderen terechtwijzen of helpen." „Ik ga wedstrijden bezoeken, van Frankrijk en Zweden." „Duitsland en Spanje." ZATERDAG 2 JANUARI 2016 dan ben ik toch achterlijk?' o •firTa- Het meezingen van het Wilhelmus, u hebt het daar bewust over gehad met de groep. Welk voorbeeld gaat Oranje in 2016 afgeven voor ons voetbal? Had u dat achteraf gezien tegen IJs land al moeten doen? Toen we Louis van Gaal interview den op weg naar het WK, vroegen we hem: hoeveel spelers zijn zeker heden voor je, gaan sowieso mee naar Brazilië? Hij kwam anderhalf jaar voor het toernooi toen niet ver der dan zes. Als we diezelfde vraag aan u stellen, op welk aantal komt u nu uit? Ja, wat is de norm? Maar kom op bondscoach, hoeveel spelers zijn nu zekerheden? Quincy Promes? PSV haalt in Europa een niveau dat Nederlandse ploegen negen jaar niet hebben gehaald. Wat betekent dat voor Oranje? Bruma, Pröpper, Promes, dat zijn spe lers in de mager bezette leeftijds groep tussen 24 en 29 jaar. Er zijn dus spelers van die leeftijd die ons toch kunnen gaan verrassen de ko mende tijd? Wat gaat u eigenlijk doen tijdens het EK? En wie is uw EK-favoriet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55