Het mislukte Oranje-jaar van bondscoach Danny Blind 2 SPORT interview Nog één keer blikt bondscoach Danny Blind terug op een dramatisch jaar voor Oranje. En hij kijkt ook vooruit. „Plaatsing voor het volgende WK, dat moet nog steeds lukken met de spelers die we hebben." lijk zijn. Ik zal ook nooit spelers openlijk bekritiseren als het over een tactische fout gaat. Maar dit was een daad die niet op het veld thuis hoort. Je moet je beheersen. Dat is toch niet vreemd, dat je dat als coach benoemt?" „Het was gewoon een moment dat enorme invloed had op het re sultaat. We hadden die wedstrijd drie fatale momenten. Robben er geblesseerd af, de rode kaart en na rust de strafschop tegen." „Ik heb nooit naar Janmaat gewe zen, dat is niet te vergelijken. Ik zou zelf ook minder snel iets zeg gen over zo'n fout, dat is een voet bal-iets. De rode kaart van Mar tins Indi was iets anders." „Zoals hij tijdens het volkslied voor het duel met IJsland stond, zo stond hij ook al die wedstrij den in Brazilië, hoor. Dat is ge woon Arjen Robben met een fan tastische beleving. Voor mij juist de aanleiding om hem de aanvoer dersband te geven. Ik maak hem helemaal niet groot, hij zichzelf ook niet. Dat deden de media. Dat dit nu tegen hem of mij wordt ge bruikt, is onzin." Eigenlijk heeft in 2015 vrijwel alles onder een vergrootglas gelegen. Wil lem van Hanegem en zelfs PSV-spe- ler Joshua Brenet riepen dat u wel erg graag spelers selecteert met een Ajax-stempel. Hoe komt dat aan? „Iedereen mag mijn keuzes be twisten. Doe ik niet moeilijk over. Maar ga niet mijn intenties in twijfel trekken. Bewust jongens van Ajax kiezen omdat ik een club voorkeur zou hebben, ik ben toch achterlijk als ik werkelijk zo selec teer?" „Maar Dirk en ik vertelden vol gens mij allebei precies hetzelfde. Dirk wilde op het veld belangrijk zijn en ik kon niet garanderen dat hij zou spelen. Maar ik ga daar niet weer over beginnen." „Ik vond dat ik duidelijk moest zijn. Hoe kan ik niet open zijn als zo'n goede en belangrijke speler van het Nederlands elftal in de laatste tien jaar niet wordt opge roepen? Het was geen leuke mede deling voor Robin en alles wat je dan zegt is hard." Het laatste pijnlijke moment van Oranjes mislukte jaar 2015 was de loting voor het EK. Daar zaten ze op een rij, glimmend van trots, de bondscoaches van allerlei 'kleine' voetballanden die er straks wél bij zijn. „Ik heb niet naar de live-uit zending gekeken", zegt onze bondscoach Danny Blind (54). „Feitelijk kun je dat misschien in derdaad stellen. Los van het feit dat ik niet zou weten of ik dan meteen slechter ben dan de bonds coaches die in 1982,1984,1986 en 2002 ook niet erin slaagden Oran je naar een toernooi te brengen. Maar we zijn er niet bij en ik ben verantwoordelijk." „Nou, jullie stellen twee vragen en daar zit een heel verschil tus sen. De eerste vraag is 'je bent de slechtste bondscoach ooit' en bij de tweede leg je de nadruk op 'het instapmoment'. Ik begrijp men sen die radicaal kiezen voor de kant dat ik gewoon eindverant woordelijk ben. Maar ik begrijp iets beter de andere kant, dat we al in de achtervolging waren en dat het instapmoment niet roos kleurig was. Feit blijft dat we met elkaar een slechte daad hebben verricht." „Op dat moment stonden we op vijf en vier punten van de koplo pers IJsland en Tsjechië. Maar we hadden ons lot nog wel in eigen hand." „We leven in Nederland meer en meer vanuit aannames. Het staat voor veel mensen zogenaamd vast dat als je onderdeel bent van een bepaalde technische staf, dat je dan later niet meer de job van bondscoach zou kunnen doen. Maar wie zegt dat? Wie bepaalt dat? Ik heb daar weieens op gerea geerd. Dat er ook niemand na het WK 2014 heeft geschreven dat Danny Blind onderdeel was van de staf die zo succesvol was. Nie mand schreef toen dat het mis schien ook wel logisch was dat Bert van Oostveen (directeur be taald voetbal, red.) bij Blind uit- kwam als opvolger van Louis van Gaal." „Ja, ik heb meerdere keren met Bert van Oostveen gesproken. Over het totale gebeuren. Waar zijn we tegenaan gelopen? Hoe heeft het kunnen gebeuren? Ik ben met Van Oostveen niet hon derd meter de diepte ingegaan op tactisch vlak." „Daar heb ik zelf to: niet bij stil gestaan. Ik ben reëel. Dit is een functie waar op elk moment iets kan gebeu ren. Maar ik heb me nooit echt af gevraagd of ze mij zouden laten zitten of niet." „Ik had en heb een goede relatie met Guus. Ik spreek hem ook nog steeds. Er zit niets scheef." „Met dat bezoek in juni heb ik geen enkele bemoeienis gehad. Ik heb alleen op een gegeven mo ment de vraag van Van Oostveen gekregen of ik inzetbaar zou zijn op het moment dat ze tussentijds iets zouden doen." „Ik heb me niet verstopt. Ik ben ook een ander persoon dan tien jaar geleden, toen ik trainer was van Ajax." „In die periode las ik alles en keek ik alles. Toen het aanvankelijk slecht ging, trok ik me dat té veel aan. Het was ongezond. Ik heb toen gezegd dat ik dat nooit meer wil meemaken. Dat is me ook ge lukt. Niet met hulp van buitenaf, ik heb zelf nagedacht en gezegd: als ik mijn hoofd op mijn kussen leg, moet ik in feite meteen sla pen. Dat was toen niet zo en nu is dat anders, hoe pijnlijk de uitscha keling voor het EK ook is. Dat zit echt wel diep, maar ik kan het een plek geven." „Alleen nog naar media waarvan ik door de jaren heen het idee heb gekregen dat ze betrouwbaar zijn. Dan bedoel ik reëel en nor maal kritisch. De hoek waar het puur op de man is of heel erg gezocht, ne geer ik." „Dat had gekund. Maar hoe mooi is het om bondscoach te zijn van jouw land?" „Daar is wel iets gebeurd met ons. Ik blijf ervan overtuigd dat wij die wedstrijd onder normale omstan digheden hadden gewonnen. Dan bedoel ik elf tegen elf en even tueel zelfs nog zonder Arjen Rob ben. Ik kan het alleen niet bewij zen." „Als hij iets doet wat ons elftal be nadeelt, dan is dat ook mijn ver antwoordelijkheid, laat dat duide- 'Bewust Aj acieden kiezen, Nee, klopt. Maar er ging veel meer mis natuurlijk. Soms kreeg je een beetje het idee dat Oranje het EK vooral miste door de foute terugkopbal van Daryl Jan maat tegen Tsjechië en de losse handjes van Martins Indi. Arjen Robben nam die avond de aan voerdersband over van Robin van Persie. Opgepompt van de adrenali ne stond hij bij het volkslied. En prompt ging hij er geblesseerd af. Toeval? De situatie met Dirk Kuyt, die door u was gepolst om terug te keren. Ook toen lag u weer onder vuur. Over Van Persie sprak u hard en open tijdens een persconferentie. Staat u daar nog steeds achter? door Mikos Couka en Maarten Wijffels Oranje beleefde een historisch diep tepunt door het EK met zoveel deel nemers te missen. Dan zijn er men sen die u het etiket 'de slechtste bondscoach van Nederland ooit' op spelden. Bent u dat? U stapte in als bondscoach toen Oranje het spoor al volledig bijster was. Dat had u net ook kunnen ant woorden. Toen u Guus Hiddink afloste, zat u met de borst vooruit in Noordwijk en riep dat Oranje zich toch nog zou kwalificeren. In de eerste fase van de kwalificatie reeks, waarin we dus al op achter stand waren gezet, was u assistent. Toch nam u het stokje over. Was dat logisch? Bondscoach Danny Blind met Memphis op de training. „De grootste groei maken spelers vanaf hun 24ste, 25ste. Dat is allang bewezen." foto Pim Ras Heeft u de voorbije maanden al in Zeist geëvalueerd? Er is een stroming in Nederland die het niet gek had gevonden als de bondscoach en/of de directeur van KNVB waren gesneuveld. Wat de laatste maanden opviel was dat u erg lief was voor Hiddink en anders om. Een spel voor de bühne? Maar in juni ging de KNVB wél bij hem op de koffie om te zeggen dat hij zijn spullen kon pakken en toen stond u al klaar als opvolger. Hoe was het de eerste dagen na zo'n uitschakeling? Bleef u bewust een tijdje binnen? Wat is het verschil? U leest dus niet alles meer en u kijkt niet veel naar de tv? Toch is dat het lot van een bondscoach. U had na het WK ook als rechterhand van Van Gaal kunnen meegaan naar Man chester United. Als u veel had gewonnen: prachtig. Maar het sentiment in Nederland is dat Danny Blind heel weinig goed kan doen. Is dat allemaal terug te voeren op de 0-1 nederlaag tegen IJs land? U wees die avond nadrukkelijk naar Bruno Martins Indi, die een oliedom me rode kaart incasseerde. Bondscoach Danny Blind leest niet alles wat er over hem wordt geschreven. „Dt hoek waar op de man wordt gespeeld, sla ik over." foto Guus Schoonewille

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54