Rotterdams ziekenhuis behandelt 42 mensen in nieuwjaarsnacht 4 NIEUWS Mensen die in glas zijn gevallen, die onderuitgaan door drank en drugs of vuurwerkverwondingen hebben. Het was druk op de Spoedeisende Hulp. Minder arrestaties, minder gewonden, minder geweld Woningbrand Vuurwerk Dronken Val van dak Geweld Vuurwerkbom Agenten Een rode auto stopt voor de deur van de eerste hulp. De auto mobiliste holt naar binnen. Er ligt een wildvreemde op de achterbank; een Pools meisje dat op niemand reageert. Ook niet op haar vrienden die verward het Erasmus MC in Rotterdam bin nenlopen. Carianne Deelstra, arts op de Spoedeisende Hulp, pro beert via een tolk aan de telefoon met hen te communiceren. Alco hol en xtc blijken de boosdoeners. Deelstra heeft nog geen moment stilgezeten. Anderhalf uur eerder, om middernacht, stonden de olie bollen en een minuscuul glaasje champagne klaar voor haar team bestaande uit zeven verpleegkun digen en drie artsen. Maar daar ko men ze niet aan toe. Iets voor twaalf uur rijdt een ambulance binnen met een verkeersslachtof fer in levensgevaar. De tijd tikt weg. Pas een half uur later wenst het personeel el kaar gelukkig nieuwjaar en plopt beveiliger Marnix de Jip-en-Janne- kebubbels open. Hij heeft zijn plastic beker nog niet volgeschon ken of een dronken patiënt kotst de boel onder. De wachtkamer heeft zich inmid dels ontpopt tot een rariteitenkabi net. Er zit een jongen met een be bloed gezicht die 'volkomen ten onrechte' op zijn neus is geslagen door een portier. Een dronken leef tijdsgenoot ontvouwt intussen zijn eigen behandelplan bij de ba lie: 'Hallo, hallo, ik ben in mijn hoofd gestoken. Het moet alleen even dichtgemaakt worden, be grijp je.' Er is geen schrammetje te zien. Een andere jongen gaat onder uit in de hal. Hoewel hij verder snurkt op de knie van zijn vriend, wordt hij opgenomen. De Rotter dammer heeft een gevaarlijke com binatie van GHB en alcohol ge dronken. Om twee uur rolt er een win kelwagentje de eerste hulp op. In de blauwe Albert Heijnkar zit een 18-jarig meisje met een bloedende knie. Ze is op een huisfeestje van de trap gekukeld en op een kapot bierflesje beland. Maar, vertelt ze in opperbeste stemming, er was gelukkig een geneeskundestudent in de buurt die haar in het karre tje heeft gezet. Die doet op haar beurt moeite om nuchter over te komen en gooit er wat medische termen tegenaan. Het karretje wordt normaal gebruikt om bier kratten mee naar huis te rijden. Intussen komen in het Oogzie kenhuis in Rotterdam deze nacht twaalf slachtoffers binnen, ver wond door rondvliegend vuur werk. De helft is er zo ernstig aan toe dat zij blijvend oogletsel houdt. In het Erasmus MC is het elke tien minuten raak. Tot 7 uur 's och tends worden er 42 slachtoffers be handeld, veelal patiënten die te veel hebben gedronken of gewond zijn geraakt bij een vechtpartij. Ambulancebroeder Ronnie Hoo- gendam noemt het 'een Rotter damse uitgaansnacht in het kwa draat'. Rond half drie komt het eerste en enige vuurwerkslachtof fer binnen. Vuurwerk is ontploft in het gezicht van een man, zijn rechteroog is er ernstig aan toe. In het ziekenhuis zijn circa acht extra ambulances ingezet, die af en aan rijden. Cheryl Jansen (22) komt op eigen houtje, in haar korte glitterjurkje en besmeurde panty. Ze had zich oud en nieuw wel anders voorgesteld, vertelt ze huilend. In het centrum van Rot terdam is ze aangereden door een fietser - 'de klootviool' - en heeft haar elleboog gebroken. Ook bij Fiona de Jong (24) rol len de tranen over de wangen. Zij is eveneens aangereden door een fietser, viel plat op haar gezicht en brak haar voortand doormidden. Haar vriendin vond zowaar nog een stukje op straat. Dat bewaart Fiona nu onder haar tong. „Kijk maar." De tandarts vindt dit niet ur gent genoeg, dus rond drie uur druipt ze af. „Ik durf me niet meer op het feest te vertonen." Ze lacht. Een beetje dan. Ze moet haar tand vannacht in een glaasje melk bewaren. Haar vriendin is weinig opbeurend: haar broertje en vriend overkwam hetzelfde. Dat werd niet zo netjes gelijmd. Maar er wordt ook nog gela chen op de eerste hulp. Een Suri naamse familie stapt binnen met een dampend pakketje onder de arm. Ze komen hun nicht bezoe ken die nog nét in 2015 is bevallen van een zoontje. Geen beschuit met muisjes, maar nasi en oliebol len. De jaarwisseling is op de meeste plaatsen in Nederland in vrijwel alle opzichten rustiger verlopen dan vo rig jaar. Volgens de politie waren er over de hele linie minder incidenten en aanhoudingen. Het geweld tegen agenten daalde van 78 naar 59 gevallen. Het aantal vuurwerkincidenten daal de ook. Wel waren er meer branden, maar er waren minder brandstichtingen dan een jaar eerder. Vooral in Utrecht moest de brandweer vaak uitrukken. Het aantal incidenten daalde met 8 procent: van 8.218 vorig jaar naar 7.566 nu. Er waren 17 procent minder aanhoudingen tijdens de jaarwisse ling. Naast het geweld tegen de politie nam ook de verbale agressie richting agenten af, met bijna een kwart. De politie hoefde deze jaarwisseling 15 procent minder assistentie te verle nen aan andere instanties. Het Openbaar Ministerie (OM) had het ook rustiger dan vorig jaar. De po litie leverde 276 mensen aan wegens een misdrijf, zo bleek vrijdag uit een eerste inventarisatie. Vorig jaar wa ren dit er nog 377. Het aantal vuurwerkincidenten nam met 21 procent af. De slachtoffers wa ren vooral omstanders of voorbijgan gers. Een 57-jarige man die in nieuwjaarsnacht gewond raak te bij een brand in zijn wo ning, is in het ziekenhuis over leden. Bij de brand in het Vee- nendaalse flatgebouw raakte een 16-jarige jongen gewond. Hij woont een huis verderop en probeerde zijn buurman te redden. Zeven kinderen moesten rond de jaarwisseling naar een Rotterdams ziekenhuis, omdat zij gewond raakten door vuurwerk. Een 3-jarige pakte op oudejaarsdag vuur werk op en liep daardoor brandwonden op. Een 6-jari- ge had een Romeinse kaars op z'n onderarm laten vallen. Een dronken automobilist (25) reed in Den Haag op een groepje feestgangers in. Twee mensen raakten zwaarge wond en liggen in het zieken huis. De bestuurder had ruim zes keer meer alcohol gedron ken dan toegestaan. Er was geen opzet in het spel bij de aanrijding, meldt de politie. Twee jongens van 18 jaar zijn zwaargewond geraakt in Utrecht. Ze vierden met een groep op het dak van een pand - op twee hoog - oud en nieuw. Er was geen reling. Het is waarschijnlijk een onge luk geweest dat de jongens vielen, aldus de politie. Een jongen in Breda is slacht offer geworden van zinloos ge weld. Hij ligt met een schedel- basisfractuur in het zieken huis en wordt kunstmatig in coma gehouden. De ouders van de jongen zijn op Face- book een actie gestart om de twee daders te vinden. In Zaandam raakte een 20-jari- ge man zwaargewond bij het afsteken van een zelfgemaak te vuurwerkbom. Hij liet de bom afgaan in de wachtruim te van station Zaandam-Ko- gerveld, die zwaar beschadigd raakte. De man werd gevon den door voorbijgangers. Agenten in Oss zijn in de nieuwjaarsnacht belaagd door een groep van zeker twaalf mensen. Drie mannen zijn aangehouden. Beide agenten raakten lichtgewond: een werd geraakt door een bier fles, de ander kreeg meerdere klappen tegen het hoofd. Geen tijd voor oliebollen op EHBO door Hanneke van Houwelingen Charrell Jansen is met een gebroken arm op de spoedeisende hulp van het Erasmus MC beland. foto Jan de Groen VEENENDAAL ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT BREDA ZAANDAM oss

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4