Goede voornemens als ritueel van hoop ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws Dn ni ken werk We hebben het nieuwe jaar verwelkomd. Knal, proost en hik. Nu wordt het tijd om tot de orde van de dag over te gaan, Een straaljager trekt al een streep door de hemel, foto Lex de Meester Met flinke dondersla gen en knallen is een denkbeeldige punt achter 2015 gezet. Er ligt een nieuw jaar, nog bijna on ontgonnen, voor u. Op nieuwjaars dag voelen veel mensen zich wat brak om uit de startblokken te ko men. Op 2 januari begint het echt. Met goede voornemens als teke nen van hoop. Ook kerkelijke ge meenten hebben die. Precies een jaar geleden heeft het gebouw van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Vlissingen haar functie verloren. Er vinden geen kerkdiensten en bijeenkom sten meer plaats. De plannen zijn om het komend jaar de pastorie aan te passen zodat die dienst kan doen als (nood-)opvang van dak en thuislozen en de kerk open te zetten als inloophuis met zowel een buurt- als zorgfunctie. Aan realisatie wordt hard gewerkt door mensen van de CGK en Sta Op Zorg. Vrijwilligers en profes sionals zullen er zij aan zij wer ken. De activiteiten zullen verge lijkbaar zijn met die van Het Wit te Huis. Dat is in Vlissingen een bekende plek voor maatschappelij ke opvang. Een ander initiatief dat in het nieuwe jaar vorm krijgt is de Stichting Schuldhulpmaatje waar voor kerken van katholieke, ortho doxe en vrijzinnige signatuur gaan samenwerken. Dat op zich mag al bijzonder heten. Het is de Zij brengen met de mensen die schulden hebben hun financiële situatie in kaart. Dan volgt het op de rails krijgen en het op de rails houden van geldzaken. Schuld hulpmaatjes hebben tijd en ken nis en steken de handen uit de mouwen voor de ander ongeacht zijn of haar achtergronden. Het bedenken en vastleggen van goede voornemens is een ri tueel dat ruimte geeft aan positie ve energie. Het hoeft niet te gaan om hoog-liturgische rituelen bij een godsdienstoefening. Je hebt als ouder rituelen nodig als je kind niet kan slapen en jij een denkbeeldige krokodil onder het bed uit jaagt. Of wanneer je wilt stoppen met roken. Daarbij gaat het om veel méér dan het boycot ten van verslavende stoffen. Ro ken kan immers een ritueel zijn waardoor je je goed voelt en dat je door iets anders moet vervangen. Geld uitgeven kan ook tot een re peterende handeling zijn gewor den die tot problemen leidt. Maak van het uitspreken van voorne mens - ook door en binnen ker ken - een ritueel. Want dan kun nen mensen elkaar helpen hun goede voornemens waar te ma ken. Het uitspreken of vastleggen van een voornemen geeft hoop, het daadwerkelijk realiseren levert een krachtige bijdrage aan geluk. Ik wens u een gelukkig 2016 toe. bedoeling in actie te komen en mensen in problematische finan ciële situaties te helpen. De op te richten stichting gaat samenwer ken met de sociale dienst van en maatschappelijke organisaties in de gemeente Middelburg. Schuld hulpmaatje geeft mensen géén geld; dat zou alleen symptomen bestrijden. Wat de daarvoor ge schoolde vrijwilligers wel doen is oplossingen proberen te vinden. ZATERDAG 2 JANUARI 2016 door José Baars Leestips bij deze column en een actueel overzicht van de kerkdiensten staan op www.pzc.nl/monnikenwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47