Schoddebozze In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Volgende week is het twee jaar geleden dat haar ongeneeslijk zieke broer op 36-jarige leeftijd stierf. „Rouw werpt je terug op jezelf', ontdekte Brenda Jozwiak. Dat hij niet oud zou worden, wist hij zelf ook, zegt zij. Want zijn leven was gete kend door de aange boren aandoening Cystic Fibrosis (taaislij mziekte). „Ar no lag vanaf zijn kindertijd regelma tig in het ziekenhuis. Meer dan eens werd hij met een ambulance opge haald. Kwamen mijn zus en ik uit school, wenkte de buurvrouw dat we bij haar konden theedrinken." Hijzelf sprak er niet over. Ook klaagde hij nooit. Blijmoedig door liep hij het speciaal onderwijs in Goes, volgde een bouw- en techniek opleiding bij De Wellinge in Middel burg, bezorgde pakjes in dienst van de Post Pakkettendienst en werkte bij Cinecity in Vlissingen: „De bio scoop vond hij fantastisch," vertelt Brenda Jozwiak (39). „Kaartjes contro leren, bezoekers naar hun plaatsen be geleiden, assisteren bij kindermidda gen en de Ladiesnight. Als filmfanaat hoorde hij vanaf 1998 bij de enthou siaste vrijwilligers die jaarlijks Film by the Sea tot een landelijk succes helpen maken. Dat was zijn passie!" Arno hield van het leven. Hij bleef in het ouderlijk huis wonen en wan neer hij weer eens een vierweekse kuur moest ondergaan in het Leyen- burg Ziekenhuis in Den Haag, wilde hij niets liever dan zo snel mogelijk terug. Wie er ook van de neefjes, nichtjes, vriendjes of vriendinnetjes moest voetballen, turnen, toneelspe len of afzwemmen - 'Ome Arno' pro beerde aanwezig te zijn. „Hij kwam regelmatig bij ons achterom, pakte een cola uit de koelkast en schoof aan. Zelfs als we bezoek hadden. Nie mand keek daar van op. Dat gebeurde gewoon, en na een tijdje vertrok hij weer." Hoe goed ze met elkaar konden op schieten, realiseert zij zich nu ze haar broer moet missen. „Ik wist niet be ter; we groeiden samen op. Wij maak ten ons veel drukker om zijn gezond heid dan hijzelf deed. Toen hij met David, zijn beste vriend, een aantal weken naar Canada ging, zagen wij overal beren op de weg. En ook als hij er zomaar eens op uittrok en uren wegbleef, hielden we er rekening mee dat hem iets was overkomen." Ondanks zijn optimisme ging Ar no steeds verder achteruit. In de loop van 2013 kreeg hij nierproblemen. „Wachten op een geschikte donor zou zijn dood betekenen. We waren allemaal bereid om een nier af te staan. Mijn vader, die al jaren een fa natiek marathonloper is, bleek ge schikt. Het was een spannende dag toen ze in september alle twee onder het mes gingen. En zo moeizaam als het na de operatie voor mijn vader was, zo vitaliserend werkte het uit op Arno: hij had honger, wilde weten hoe het met papa ging en binnen af zienbare tijd wandelde hij al met een mobiel infuus over de afdeling." Maar de vijftiende editie van Film by the Sea moest hij tot zijn verdriet missen. Vanaf november pakte hij de draad van zijn leven weer op. „Oud en nieuw vierde hij bij ons. Als je nu naar de foto's kijkt, zie je wel hoe moe hij was en hoe grauw hij eruit ziet. Maar hij maakte er geen woor den aan vuil; hij genoot van het vuur werk dat hij voor zijn neefjes en nichtje had meegebracht, en wij wa ren blij dat hij er bij was." Toen hij op 6 januari voor een klei ne ingreep naar het Erasmus Zieken huis in Rotterdam ging, maakte nie mand zich zorgen: „Mijn vader ging mee. Het zou een routinebezoek zijn." Tijdens de medische handeling ontstonden echter complicaties. Ar no kreeg koorts. Zijn bloedwaarden daalden. Hij werd bleek, begon te zweten. Hij voelde zich niet goed, zei hij, en wilde naar huis. „Zijn bloed druk verdween zelfs helemaal", ver telt Jozwiak. „Hij belandde in een shock. Terwijl ze hem met spoed rich ting de IC vervoerden, zei hij nog te gen mijn vader: 'Ik kan niet meer.' Daarna zakte hij weg. Wij zijn vanuit Vlissingen naar Rotterdam ge scheurd. Tot halverwege de nacht is hij een aantal keren gereanimeerd. We hebben zitten hopen op een won der. Maar hij is niet meer bij bewust zijn geweest." Als eerbetoon aan Arno's jarenlan ge trouwe inzet kon de uitvaartplech tigheid plaatsvinden in zaal 1 van Cinecity. Honderden aanwezigen wa ren op de advertentie, in de vorm van een bioscoopkaartje, afgekomen. De kist, bedolven onder bloemen, stond op het podium. Langzaam gle den beelden uit Arno's leven over het doek voorbij. Zijn muziek klonk door Arno de Ruijter de luidsprekers. „Mijn ouders spra ken, mijn zus en ik, David, collega's, de directeur van Film by the Sea. Mijn broertje had het fantastisch ge vonden." Er is sindsdien veel veranderd, zegt Jozwiak. „Arno was er altijd. Toch zal hij nooit meer achterom ko men. Ik wil graag over hem praten, herinneringen ophalen. Als ik zijn naam hoor, is mijn dag weer goed." En ook weet zij dat de teleurstellin gen die zij ervaart, vooral te maken hebben met de verwachtingen waar mee zij leeft: „Ik ben realistischer ge worden. Iedereen is immers verdrie tig op zijn eigen wijze. Rouw werpt je terug op jezelf." Streektaal Die kwam bie opa z'n rapport laète kieke en ok gelukkig nieuwjaer wense. Me zulle 't jongsje voe 't gemak mae Kees noeme, wan eigenlkijk eêt'n Ke vin Lionel. Keesje kwam dus z'n cieferlieste laete zie. Opa was t'r glad van veraltereerd. Het was een compleet boekwerk mie tientalle vakken en daè achter stoeng dan commentaer en soms letters en in een aantal gevallen ciefers. Opa constateerd'n dat het een goed rap port was. An z'n nieuwjaerswense ontbrak ok niks. Die zei zelfs eêl ouwerwes 'veel heil en zegen in het nieuwe jaar'. Dat oar je nie vee mï en zeker nie uut de mond van kleine guus. Opa was t'r stik dege mie en zei nog gauw: „Netjes edae mae 't is gin jaar, mae jaer en prachtig a je een negene eit voe aardrijkskunde. Dat dee'k vroeger ok zö graag. Ken je aol de plekken a van Groningen? Groningen, Hoo- gezand, Sappemeer..." Keesje be greep nie wat a opa bedoeld'n. „Die mö je uut j'n oad op kunne dreune en je mó ze an kunne wie- ze", zei opa, „anders weet je toch nie oe a je mö rieë en waè a je we- ze mot a je naè Delfzijl wil." „Dat staat toch op de tom-tom", zei Keesje. „De tom-tom, de tom-tom, zö 'n stom diengsje. Dat mö je glad nie glööve a die je de weg kan wieze. Dat dienk kan nie kieke. Oe kan die wete a t'r een omleiding is?" „Maar papa ge bruikt hem altijd, maar je moet hem wel uploaden opa, want dan weet hij alle nieuwe wegen." „Daè je 't awee, uploade, dat kost na tuurlijk een ööp geld!" „Nee, dat doe je gewoon via internet en dat kost niks." „Ja, 't sa wè, geef mien mae een kaarte." „Mae kom, je wacht zeker op je foaitje? En noe is 't nog dubbel ok: voe nieuwjaer en voe je rapportje mö toch nog gae skië? Dan ka j'r daè wat voe köpe." Keesje knikt 'n. „Ik ga niet skiën, maar snowboarden opa." „Snoborde? Wat is dat noe wee?" „Dan sta je met je twee voeten op een plank en dan glij je zo van de helling af. Dat gaat superkeisnel." „Op je kop stuke en verongelukke, dat dienk ik", zei opa, „lang noe m'n bozze mae es van de schou we, dan krieg je wat." Opnieuw keek Keesje mie groate ögen naè z'n grottevaoder. Lange, bozze, schouwe? „Wat is een lange bozze opa?" Opa most lache. „Een lange bozze da 's een collectezak mie een lange stele uut de kerke. Mae je mö m'n bozze pakke, dat is m'n portemonnee en die ligt op de schouwe nest de klokke. Je foaitje lig op de foaie." Keesje most mae een bitje la che. Opa töverd'n twi tientjes uut de bozze en gaf ze an Keesje. Voe at 'n ze losliet zeit 'n: „Weet je noe wat a een bozze is?" „Je porte monnee", zei Kees. „En weet je ok waè a Schoddebozze ligt? A jie zö goed bin in aardrijkskunde zou je dat eigenlijk motte wete." Kees wist het nie. „Ik google het wel, opa." „Voert het mae es in, in de tom-tom en vraeg an je vaoder of a t'n d'r is naè toe riedt. Zö varre is 't het nie en 't is t'r eêl moai." Keesje bedankt 'n voorkommend en verdween, ,,'t Is daèrom toch een boel geld", docht opa. „A je 't omrekent ei 't ventje vierenveêrtig gulden ehad. Mae me zulle d'r mae nie te vee an nie- pe, laèt het jongsje mae lekker snoborde of keme op z'n aaipet. 'k Zou 't ok doe a 'k elve was. Beter schoddebozze, dan centebieter." ZATERDAG 2 JANUARI 2016 Arno was er gewoon altijd In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door door: Jacoline Vlaander Arno de Ruijter in 2009. 5 november 1977 7 januari 2014 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Engel Reinhoudt Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45